Przejdź do treści

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock
Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy
Jak często należy ćwiczyć?
„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”
Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października

W swoim życiu często słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? Dziękowałaś za te słowa, ciesząc się, że wiele osób traktuje cię poważnie i „dorośle”? Jak wyjaśnia autorka profilu @uwazne.glowy, to wcale nie musiała być dojrzałość, a wynik przeżytych traum. „Zachowania, możliwe do zaobserwowania u dzieci i młodzieży, które jej doświadczyły, po prostu łatwo pod dojrzałość podciągnąć” – opisuje ekspertka.

„Jesteś taka dojrzała”

„Jesteś taka dojrzała jak na swój wiek” – słyszała Maja, autorka profilu @uwazne.glowy niezliczoną liczbę razy, kiedy dorastała. Wtedy nie odpowiadała jeszcze jednak: „To tylko moja trauma„.

„Tak cwanie jeszcze odpowiedzieć nie umiałam, ale to akurat bardziej wynikało z mojej wiary w narrację bycia 'dojrzalszą’. Dużo osób zwracało mi na to uwagę, a wydźwięk był przecież bardzo pozytywny, więc przyjemnie było mi z taką wizją siebie” – pisze autorka profilu @uwazne.glowy na Instagramie.

Studia psychologiczne i terapia uświadomiły jej jednak, że to nie do końca była dojrzałość, a wynik przeżytych traum. Zachowania, możliwe do zaobserwowania u dzieci i młodzieży, które jej doświadczyły, po prostu łatwo pod dojrzałość podciągnąć.

„Jako dziecko i nastolatka byłam bardzo ostrożna, nie pakowałam się w tarapaty (unikałam wielu wyjść towarzyskich, imprez), starałam się dużo czytać i pochłaniać jak najwięcej ciekawych informacji. Do tego byłam pierwsza do pomocy innym i nigdy nie skarżyłam się na własne problemy. Jeżeli się z jakimiś zmagałam, to obracałam wszystko w żart. I z zewnątrz moi rodzice mogli usłyszeć – 'Ta Maja taka odpowiedzialna, taka dojrzała’. Najbliższa rodzina także mi to powtarzała.

Natomiast z perspektywy czasu widzę, że robiłam wszystko by nie dać agresorowi w moim otoczeniu argumentu do dalszego karania mnie, starałam się być niewidoczna i 'spełniająca oczekiwania, by może jednak okazać mi trochę czułości i miłości. Byłam cały czas w trybie 'przetrwania’, bo moje otoczenie było dysfunkcyjne” – pisze ekspertka.

I dodaje, że chociaż miło usłyszeć, że jest się „starą duszą” i rozumie się więcej niż rówieśnicy, to niestety te komplementy często ignorują głębszy problem – żadne dziecko nie powinno być zmuszone, by tak szybko dorastać.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Para całuje się

Przeżyte traumy – badania

Badanie z 2020 roku, opublikowane w prestiżowym dzienniku naukowym Psychological Bulletin, daje nam wgląd w długofalowe konsekwencje przeżytej traumy w dzieciństwie.

Jak wyjaśnia autorka profilu @uwazne.glowy, doświadczenie traumy w dzieciństwie zostało powiązane z:

  • wcześniejszym przejściem okresu dojrzewania,
  • szybszym starzeniem się komórek,
  • zmianami w strukturze mózgu.

„U dzieci, które przeżyły traumę związaną ze znęcaniem się i przemocą, zaobserwowano skrócone telomery. Są to fragmenty chromosomu, zlokalizowane na jego końcu, zabezpieczają go przed uszkodzeniem. Im szybciej skracają się nasze telomery, tym prędzej ciało ulega procesowi starzenia” – tłumaczy ekspertka.

Trauma i doświadczenie bardzo trudnych przeciwności losu są potężnym predyktorem problemów psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, ale też i fizycznych. Tutaj naukowcy wymieniają choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę i raka.

Według autorów badania, procesy przyspieszonego starzenia/dojrzewania mogły mieć kiedyś swoje zastosowanie ewolucyjne. W środowisku niebezpiecznym, niosącym ze sobą ciągłe poczucie zagrożenia, wcześniejsze osiągnięcie dojrzałości umożliwiało rozmnożenie się, zanim jednostka zginęła.

„Szybszy rozwój mózgu u dzieci skutkował natomiast lepszym przetwarzaniem komunikatów z zewnątrz, a dzięki temu podejmowaniu lepszych decyzji w przypadku zagrożenia życia. Dzięki temu miały większą szansę na przeżycie” – dodaje ekspertka.

Kobieta w depresji

I wyjaśnia, że na próbie ponad 118 tysięcy uczestników metaanalizy, trauma została powiązana ze zmniejszoną grubością kory mózgowej. Jest to kolejny dowód na przedwczesne starzenie się organizmu. Natomiast różne rodzaje trudnych przeżyć wiązały się ze zmniejszeniem objętości kory w innych miejscach mózgu. 

„Znęcanie i przemoc swoje odbicie znajdywały w obszarze związanym z przetwarzaniem komunikatów społecznych i emocjonalnych. Fizyczne i emocjonalne zaniedbanie oraz życie w ubóstwie powiązane było ze zmniejszeniem grubości w obszarach dotyczących przetwarzania poznawczego i sensorycznego” – dodaje ekspertka.

Uważne Głowy – kto stoi za tym profilem?

Uważne Głowy to profil na Instagramie prowadzony przez Maję Kamińską i Damiana Paradowskiego, studentów psychologii klinicznej na finiszu, nauczycieli medytacji i technik oddechowych. Na co dzień eksplorują świat badań naukowych w poszukiwaniu najnowszych perełek ze świata mindfulness. Ich misją jest odczarowanie medytacji w taki sposób, by odróżnić to, co w świecie uważności działa, od tego, co nie do końca się sprawdza i jest jedynie reliktem dawnych tradycji. Prywatnie zapaleni podróżnicy, sceptycy i olbrzymi fani piesków. Obecnie ich profil obserwuje ponad 43 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zrób 8 kroków i przestań się martwić

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Stresujesz się? Sięgnij po... szklankę wody! / unsplash

Stresujesz się? Sięgnij po… szklankę wody!

„Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornej. Powodem brak psychiatrów dziecięcych / gettyimages

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych

Odporność psychiczna – czym jest? Jak ją wzmocnić?

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie 

Kampania "Nie osądzaj" MZ / mat. prasowe

„Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka” – mówią Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka. Nowe spoty MZ powinien zobaczyć każdy z nas

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił'. Terapia nie jest leczeniem zęba” – dr Krzysztof Ciepliński / pexels

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

Nerwica przełyku – co to jest, objawy. Jak leczyć „gulę” w gardle?

Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×