Przejdź do treści

Czy IBS jest chorobą psychiczną? Psychiatrka odpowiada

Zmiana stylu życia pomoże złagodzić objawy IBS\ źródło:unplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zespół jelita drażliwego jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Osoby borykające się z IBS narzekają na znaczne pogorszenie komfortu życia. I nie chodzi tylko o dolegliwości żołądkowe, a o zaburzenia psychiczne. Temat ten na tapet wzięła lekarka psychiatrii Joanna Adamiak.

Współwystępowanie zaburzeń lękowych i  depresyjnych może nasilać objawy IBS

Z zespołem jelita nadwrażliwego, czyli IBS, zmaga się nawet 30 proc. populacji. Niewiele osób wie jednak, że jelita są powiązane z mózgiem. W swoim wpisie na Instagramie omówieniem tej zależności zajęła się lek. Joanna Adamiak, autorka profilu @swiat_oczami_psychiatry.

Wiadome jest, że zespół jelita drażliwego (IBS) prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ale jak się okazuje, nie tylko.

„Stres, powodujący pojawianie się lęku, niepokoju, napięcia, może przejawiać się różnego rodzaju objawami somatycznymi, może mieć różne oblicza. Część osób reaguje na stres dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi: bólem brzucha, gazami, wzdęciami, trudnością z wypróżnieniem czy biegunką. Nie ma na to dowodów, natomiast jedną z przyczyn występowania IBS jest złożona interakcja biologiczna zachodząca między jelitami a mózgiem” – czytamy w poście.

Lekarka podkreśliła, że nie można wykluczyć także czynników genetycznych, społecznych i psychologicznych. Podzieliła się także wiedzą na temat symptomów, które mogą występować u osób borykających się z IBS.

„Czy wiesz, że osoby doświadczające IBS są łatwiejszymi kandydatami podatnymi na stres? Kiedy twój umysł jest zestresowany, spada twoja odporność i może się pojawić IBS? Kiedy w stresie źle się odżywiasz, brak odpowiednich składników pokarmowych (mających wpływ na mikroflorę jelitową) może prowadzić do IBS? Współwystępowanie zaburzeń lękowych, depresyjnych może nasilać objawy IBS Funkcjonowanie okrężnicy (najdłuższej części jelita grubego) jest kontrolowane przez układ nerwowy, więc każdy stres może pogorszyć objawy IBS? IBS sprawia również, że czujesz się przygnębiony i niespokojny?” – pisze specjalistka.

Z wpisu możemy się także dowiedzieć, że „IBS ma silny związek z chorobami/zaburzeniami psychicznymi, takimi jak: lęk napadowy, zaburzenie lękowe uogólnione (GAD), zaburzenie afektywne dwubiegunowe, depresja, czy schizofrenią”. Potwierdzają to badania naukowców.

Jak sobie radzić z objawami IBS?

Lekarka proponuje zmianę stylu życia i diety, wprowadzenie dużych dawek witaminy D, a w niektórych wypadkach (po konsultacji lekarskiej) zastosowania leków zwiększających poziom serotoniny (SSRI). Ważne jest także, aby kontrolować poziom stresu i lęku. Pomóc w tym może medytacja, głębokie oddychanie, wizualizacja, spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, oddawanie się ulubionym czynnościom. Specjalistka poleca także skorzystanie z pomocy specjalisty: na początek może to być lekarz rodzinny, potem ewentualnie gastrolog, psychiatra, psycholog.

Joanna Adamiak: kim jest?

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje niemal 17 tys. osób. Psychiatrka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.