4 min.
Serotonina – co to jest? Czym grozi niedobór serotoniny?

Serotonina - co to jest? Czym grozi jej niedobór?
Serotonina jest niezbędna w naszym organizmie. Powinniśmy mieć ją w odpowiedniej ilości! Chcesz wiedzieć, czym jest serotonina i czym grozi jej niedobór? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Spis treści
Co to jest serotonina?
Serotonina (hormon szczęścia) to hormon wydzielany w układzie pokarmowym oraz komórkach nerwowych w pniu mózgu, wykazujący działanie antydepresyjne i regulujące działanie układu pokarmowego. To 5-hydroksylowa pochodna tryptaminy, czyli organiczny związek chemiczny. Zdaniem specjalistów mężczyźni mają mniejsze stężenie serotoniny niż kobiety. Różnica wynosi ok. 20–30 proc.
Najwyższy poziom serotoniny notuje się zaraz po przyjściu na świat u noworodków. Przy czym z wiekiem jej poziom w naszym organizmie spada, aby po jakimś czasie znowu wzrosnąć. Serotonina, oprócz organizmu ludzkiego, występuje również w takich roślinach jak pokrzywa lub banan.
Serotonina – produkcja
Serotonina powstaje ona w wyniku rozkładu tryptofanu. Z kolei tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki który możemy dostarczyć jedynie w formie pożywienia.
Główna produkcja tego hormonu odbywa się w komórkach enterochromatofilnych w błonie śluzowej jelit. Aż 90 proc. serotoniny pochodzi z naszego układu pokarmowego. W mniejszym stopniu produkcja serotoniny odbywa się w szyszynce, trombocytach, jądrach szwu mózgu.
Rola serotoniny w organizmie
Rola serotoniny w organizmie jest bardzo istotna. To bardzo ważny hormon w naszym organizmie, który pomaga regulować wiele procesów. Wpływa pozytywnie między innymi na:
- sprawne działanie układu pokarmowego;
- zasypianie, samopoczucie i potrzeby seksualne;
- funkcjonowanie macicy i oskrzeli;
- przeciwdziałanie wrzodom żołądka i dwunastnicy;
- krzepnięcie krwi.
Serotonina – niedobór
Niedobór serotoniny w ludzkim organizmie bardzo często doprowadza do złego nastroju i w dalszej konsekwencji do depresji. Niski poziom serotoniny powoduje:
- złe samopoczucie,
- bezsenność i niewyspanie,
- rozdrażnienie,
- zaburzenie procesów w organizmie,
- napady agresji,
- zaburzenia odżywiania poprzez skłonność do objadania się.
Naukowcy podejrzewają, że w jakiejś części niedobór lub brak serotoniny odpowiedzialny jest również za nagłą śmierć łóżeczkową noworodków i niemowląt. Warto wiedzieć, że mutacje w genie kodującym receptorze serotoninowym 2A wpływają również na ryzyko popełnienia samobójstwa przez człowieka z takim genotypem.
Za duży poziom serotoniny
Ciekawostką jest fakt, że nadmiar serotoniny zauważa się u osób bardzo mocno zakochanych. Jest to pozytywny stan. Jednak nie zapominajmy, że bardzo wysoki poziom tego hormonu może niekorzystnie wpłynąć na organizm ludzki. Zbyt wysoki poziom serotoniny powoduje zaburzenia pracy jelit i upośledza ich perystaltykę. Długotrwały nadmiar serotoniny w organizmie może stanowić przyczynę rozwoju takich schorzeń, jak zespół jelita drażliwego i stany zapalne jelit.
Nadmiar hormonu szczęścia może powodować też zespół serotoninowy, którego konsekwencją może być nawet śmierć. Wśród jego objawów można wymienić m.in.: halucynacje, rozszerzenie źrenic, gonitwę myśli, sztywnienie mięśni, drgawki, uczucie niepokoju, biegunkę, wymioty.
Wybierz produkty, które wesprą Cię w dbaniu o naturalną energię i dobry nastrój. Znajdziesz je w sklepie Hello Zdrowie!
Serotonina – leczenie
Niedobór serotoniny leczony jest środkami farmakologicznymi – lekami grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI. Blokują one wychwyt zwrotny serotoniny. Trzeba jednak pamiętać, że takie leki trzeba przyjmować ściśle pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.
Jak zwiększyć poziom serotoniny?
Poziom serotoniny w naszym organizmie można zwiększyć poprzez zwiększenie poziomu tryptofanu. Nie zawsze będą nam potrzebne do tego leki.
Na jej wyższy poziom może wpłynąć uprawianie aktywności fizycznej – chociażby 30 minut dziennie. Do tego większa ilość czasu poświęcona na odpoczynek i na sen. Warto czasem sięgnąć po czekoladę, która również może podnieść nasz hormon szczęścia. Pamiętajmy jednak, żeby nie objadać się nią w nadmiernych ilościach.
Spożywanie ryb, w tym halibuta może spowodować podwyższenie serotoniny w naszym organizmie. Do tego możemy dołożyć jajka, awokado, banany z dużą ilością tryptofanu. Naukowcy zdradzają, że duża ilość pocałunków i seks są w stanie zwiększyć poziom serotoniny nawet o 200 proc.
Serotonina- wykorzystanie w medycynie
Serotonina to hormon, który jest wykorzystywany w medycynie. Najbardziej znanymi preparatami, które wpływają na podwyższenie ilości serotoniny w ciele człowieka, są leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Wykorzystywane są one w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Hormon szczęścia jest też wykorzystywany w produkcji środków przeciwwymiotnych.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023