Przejdź do treści

Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia

Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce antykoncepcja awaryjna dostępna jest na receptę i nie wszyscy lekarze są skłonni ją przepisywać. W skrajnych sytuacjach może może się zdarzyć, że recepta zostanie zrealizowana zbyt późno i lek nie zadziała. Czy możliwe i zgodne z prawem jest przywiezienie tabletki „dzień po” z innego kraju? Prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober wzięła to pytanie na tapet.

Antykoncepcja awaryjna z zagranicy

W wielu krajach poza Polską antykoncepcja awaryjna jest jednak dostępna bez recepty. Czy jednak możemy ją kupić za granicą i przywieźć do Polski? Ekspertka odpowiada: tak, ale pod pewnymi warunkami.

„Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne 'nie wymaga zgody Prezesa Urzędu na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań” – wyjaśnia prawniczka.

Jest jednak pewien warunek. Produkt nie może zawierać w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych.

Prawniczka dodaje też, że przepis ten interpretowany jest dość rygorystycznie, ponieważ za „przywóz” uznaje się tylko przywiezienie produktu leczniczego w ruchu podróżnych, a nie za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Tabletka „po” z wakacji

Prawniczka, reasumując, wyjaśnia więc, że antykoncepcję awaryjną możemy przywieźć z wakacji, ale tylko w ilości nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań tego produktu leczniczego.

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 15 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.