2 min.
Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia

Antykoncepcja awaryjna / pexels
W Polsce antykoncepcja awaryjna dostępna jest na receptę i nie wszyscy lekarze są skłonni ją przepisywać. W skrajnych sytuacjach może może się zdarzyć, że recepta zostanie zrealizowana zbyt późno i lek nie zadziała. Czy możliwe i zgodne z prawem jest przywiezienie tabletki „dzień po” z innego kraju? Prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober wzięła to pytanie na tapet.
Antykoncepcja awaryjna z zagranicy
W wielu krajach poza Polską antykoncepcja awaryjna jest jednak dostępna bez recepty. Czy jednak możemy ją kupić za granicą i przywieźć do Polski? Ekspertka odpowiada: tak, ale pod pewnymi warunkami.
„Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne 'nie wymaga zgody Prezesa Urzędu na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań” – wyjaśnia prawniczka.
Jest jednak pewien warunek. Produkt nie może zawierać w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych.
Prawniczka dodaje też, że przepis ten interpretowany jest dość rygorystycznie, ponieważ za „przywóz” uznaje się tylko przywiezienie produktu leczniczego w ruchu podróżnych, a nie za pośrednictwem poczty lub kuriera.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Tabletka „po” z wakacji
Prawniczka, reasumując, wyjaśnia więc, że antykoncepcję awaryjną możemy przywieźć z wakacji, ale tylko w ilości nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań tego produktu leczniczego.
Prawo do zdrowia
Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 15 tys. osób.
View this post on Instagram
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023