Przejdź do treści

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej
Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wydaje ci się, że satysfakcja seksualna zawsze jest równoznaczna z orgazmem? To nieprawda! „Istnieje swoista presja na orgazm, (…) wystąpienie orgazmu u kobiety ma być 'namacalnym’ dowodem zdolności i umiejętności seksualnych partnera” – podkreśla Olga Madej, autorka profilu na Instagramie @psycholog.seksuolog.

Orgazm a satysfakcja seksualna

„Wiecie, że można nie mieć orgazmu i mieć fajny seks? Być z niego zadowolną/ym? Tak jest dlatego, że orgazm nie jest pojęciem równoznacznym pojęciu satysfakcji seksualnej” – zaznacza seksuolożka i psycholożka Olga Madej w swoim ostatnim wpisie na Istagramie.

Czym więc jest orgazm, a czym satysfakcja seksualna?

  1. Orgazm, jak tłumaczy seksuolożka, to fizjologiczna reakcja naszego ciała na stymulację seksualną. Najczęściej jest związana z przyspieszonym oddechem, rytmicznymi skurczami mięśni, przyspieszeniem rytmu serca.
  2. Satysfakcja seksualna to konstrukt szerszy. Seksuolożka tłumaczy, że stanowi ona istotny składnik seksualności człowieka, jeden z głównych komponentów ogólnej jakości życia, poczucia stanu zdrowia (fizycznego i psychicznego) oraz (często ale niewyłącznie) jakości więzi z osobą partnerską.

„Nie ma ona jednej definicji, badacze mówią jednak zgodnie, że może występować bez orgazmu, a orgazm bez niej” – podkreśla Olga Madej.

Czyli orgazmy nie są konieczne?

Olga Madej podkreśla, że do satysfakcjonującego życia seksualnego orgazmy nie są konieczne. Zaskoczona? Nic dziwnego, bo w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że orgazm=satysfakcja seksualna.

„Istnieje swoista presja na orgazm, związana na ogół z oczekiwaniami w parach hetero – wystąpienie orgazmu u kobiety ma być 'namacalnym’ dowodem zdolności i umiejętności seksualnych partnera. Presja ta prowadzi jednak często do udawania orgazmu. To błędne koło. Orgazm nie pojawi się jeżeli partner uważa, że miałyśmy go poprzednio, gdy seks w sumie do niego nie doprowadził” – wyjaśnia seksuolożka.

Skąd w takim razie zaburzenie nazywane anorgazmią? To zupełnie inna bajka, bo, jak tłumaczy Madej, mówimy o niej wtedy, gdy dana osoba nie osiąga orgazmu i czuje z tego powodu dyskomfort, swoiste cierpienie. Czyli: „chcę, ale nie mogę”.

Olga Madej – kim jest?

Olga Madej to psycholożka i seksuolożka, która stoi za profilem na Instagramie @psycholog.seksuolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu seksuologii klinicznej oraz podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Prowadziła warsztaty, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dla nauczycieli, rodziców, dla specjalistów z zakresu edukacji seksualnej.

Aktualnie koncentruje się na pracy z pacjentem/klientem indywidualnym w gabinecie prywatnym. Od października 2019 roku prowadzi konto psycho- i seksedukacyjne na Instagramie. Obserwuje je niemal 8 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

”Gry, zabawy i zabawki w łóżku zbliżają. Pary, które bawią się razem, zostają razem”. O eksperymentowaniu w seksie mówi Joanna Keszka

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Dlaczego nie mam orgazmu? 9 możliwych przyczyn

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gadżety erotyczne

Gadżety erotyczne to nie tylko wibratory! Które z nich poleca trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka? [WIDEO]

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

Kobieta ma orgazm

Orgazm – szczytowanie mózgu. Dlaczego warto w życiu mieć setki orgazmów?

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Nerwica eklezjogenna, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne - wyjaśnia Dominik Haak

„Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

„Instagram sprawia, że wiele kobiet zamyka się na swoją seksualność. Czują się niewystarczające. A seks jest przecież o czymś innym!”. O projekcie „Sexperience” mówi aktorka Anna Karczmarczyk

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

„Orgazm jest jeden, a mogą do niego prowadzić różne drogi, różne sposoby stymulacji” – mówi Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”

Cunnilingus

Cunnilingus, czyli dlaczego łechtaczka to prawdziwa bogini