3 min.
Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej

Czy seks może być satysfakcjonujący bez orgazmu? Odpowiada seksuolożka Olga Madej / iStock
Najnowsze
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
13.04.2021
Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ
Wydaje ci się, że satysfakcja seksualna zawsze jest równoznaczna z orgazmem? To nieprawda! „Istnieje swoista presja na orgazm, (…) wystąpienie orgazmu u kobiety ma być ‚namacalnym’ dowodem zdolności i umiejętności seksualnych partnera” – podkreśla Olga Madej, autorka profilu na Instagramie @psycholog.seksuolog.
Orgazm a satysfakcja seksualna
„Wiecie, że można nie mieć orgazmu i mieć fajny seks? Być z niego zadowolną/ym? Tak jest dlatego, że orgazm nie jest pojęciem równoznacznym pojęciu satysfakcji seksualnej” – zaznacza seksuolożka i psycholożka Olga Madej w swoim ostatnim wpisie na Istagramie.
Czym więc jest orgazm, a czym satysfakcja seksualna?
- Orgazm, jak tłumaczy seksuolożka, to fizjologiczna reakcja naszego ciała na stymulację seksualną. Najczęściej jest związana z przyspieszonym oddechem, rytmicznymi skurczami mięśni, przyspieszeniem rytmu serca.
- Satysfakcja seksualna to konstrukt szerszy. Seksuolożka tłumaczy, że stanowi ona istotny składnik seksualności człowieka, jeden z głównych komponentów ogólnej jakości życia, poczucia stanu zdrowia (fizycznego i psychicznego) oraz (często ale niewyłącznie) jakości więzi z osobą partnerską.
„Nie ma ona jednej definicji, badacze mówią jednak zgodnie, że może występować bez orgazmu, a orgazm bez niej” – podkreśla Olga Madej.
Czyli orgazmy nie są konieczne?
Olga Madej podkreśla, że do satysfakcjonującego życia seksualnego orgazmy nie są konieczne. Zaskoczona? Nic dziwnego, bo w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że orgazm=satysfakcja seksualna.
„Istnieje swoista presja na orgazm, związana na ogół z oczekiwaniami w parach hetero – wystąpienie orgazmu u kobiety ma być ‚namacalnym’ dowodem zdolności i umiejętności seksualnych partnera. Presja ta prowadzi jednak często do udawania orgazmu. To błędne koło. Orgazm nie pojawi się jeżeli partner uważa, że miałyśmy go poprzednio, gdy seks w sumie do niego nie doprowadził” – wyjaśnia seksuolożka.
Skąd w takim razie zaburzenie nazywane anorgazmią? To zupełnie inna bajka, bo, jak tłumaczy Madej, mówimy o niej wtedy, gdy dana osoba nie osiąga orgazmu i czuje z tego powodu dyskomfort, swoiste cierpienie. Czyli: „chcę, ale nie mogę”.
Olga Madej – kim jest?
Olga Madej to psycholożka i seksuolożka, która stoi za profilem na Instagramie @psycholog.seksuolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu seksuologii klinicznej oraz podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Prowadziła warsztaty, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dla nauczycieli, rodziców, dla specjalistów z zakresu edukacji seksualnej.
Aktualnie koncentruje się na pracy z pacjentem/klientem indywidualnym w gabinecie prywatnym. Od października 2019 roku prowadzi konto psycho- i seksedukacyjne na Instagramie. Obserwuje je niemal 8 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Byle co w seksie wybija mnie z rytmu”. Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

,,To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach” to kompendium wiedzy o ludzkiej seksualności. Mamy patronat!

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny
Poleć artykuł koleżance
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021
Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

09.04.2021