4 min.
Czym jest polimialgia reumatyczna? Przyczyny, obraz, przebieg i leczenie układowej choroby tkanki łącznej

Fot. highwaystarz / Adobe
Polimialgia reumatyczna to choroba trudna w rozpoznaniu ze względu na objawy kliniczne i nieprawidłowości laboratoryjne powszechnie występujące w wielu schorzeniach reumatycznych, infekcjach i nowotworach. Polimialgia reumatyczna dotyczy zwykle kobiet po 60 roku życia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Mało charakterystyczne objawy polimialgii reumatycznej utrudniają leczenie, a reaktywność organizmu na proponowane środki jest indywidualna i niezależna od ich składu, co oznacza, że polimialgia reumatyczna u części pacjentów może być oporna na standardowe leczenie. Proces powrotu do zdrowia uzupełnia się o rehabilitację i odpowiednią dietę.
Co to jest polimialgia reumatyczna?
Polimialgia reumatyczna jest schorzeniem z grupy chorób zapalnych na tle reumatycznym – tzw. układowych chorób tkanki łącznej objawiających się głównie bólami i sztywnością szyi i karku oraz obręczy barkowej i biodrowej. Polimialgia reumatyczna rozwija się głównie u kobiet piątej i szóstej dekadzie życia, a częstotliwość występowania schorzenia w populacji wzrasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa.
Etiologia choroby nie jest jednoznacznie poznana, choć szacuje się, że polimialgia reumatyczna rozwija się na podłożu autoimmunologicznym, czyli atakuje własne komórki, doprowadzając do powstania stanu zapalnego. Przyczynami choroby są również czynniki środowiskowe i genetyczne, promieniowanie słoneczne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Ze względu na mało swoisty obraz choroby objawiający się dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów rozpoznanie polimialgii reumatycznej może być trudne, szczególnie w warunkach opieki podstawowej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy polimialgii reumatycznej
Rozpoznanie polimialgii reumatycznej bywa trudne ze względu na objawy i nieprawidłowości badań laboratoryjnych, które pojawiają się przy okazji innych chorób reumatycznych, zakaźnych, a nawet zmian nowotworowych. Polimialgia jednak w odróżnieniu od innych chorób tego typu przebiega łagodnie, ma tendencje do samoograniczenia i często dochodzi do trwałej remisji w ciągu dwóch lat trwania choroby. Objawami polimialgii reumatycznej są:
- ból i uczucie sztywności mięśni szyi, obręczy barkowej i biodrowej nasilające się po aktywności ruchowej oraz po przebudzeniu (tzw. sztywność poranna). Dominujące objawy mogą rozwijać się powoli i obciążać przewlekle bądź zaatakować gwałtownie;
- dolegliwości bólowe proksymalnych części kończyn, zapalenie stawów obwodowych, ciastowate obrzęki oraz zespół cieśni kanału nadgarstka.
Dodatkowymi objawami polimialgii reumatycznej są: gorączka, jadłowstręt, spadek masy ciała, zmęczenie, zaburzenia nastroju.
Leczenie polimialgii reumatycznej
Leczenie polimialgii reumatycznej w pierwszej fazie uwzględnia wykluczenie potencjalnych schorzeń o podobnym obrazie klinicznym. Oprócz podstawowych badań laboratoryjnych w tym badania OB (odczynu Biernackiego służącego ocenie opadania czerwonych krwinek w ciągu 60 minut, w medycynie służącego za wskaźnik stanu zapalnego, reumatycznego i nowotworowego), rozpoznanie określają odpowiednie wytyczne polimialgii reumatycznej, czyli:
- wiek powyżej 50 roku życia;
- ból i ograniczenie ruchomości stawów, sztywność poranna trwająca minimum 1 godzinę obejmująca dwie z trzech lokalizacji – szyję, obręcz barkową lub biodrową;
- OB powyżej wartości referencyjnych;
- szybka i dobra odpowiedź organizmu na glikokortykosteroidy.
Leczenie polimialgii rozpoczyna się od farmakoterapii glikokortykosteroidami, którą można uzupełnić o leki z grupy immunosupresyjnych, np. metotreksatu. W leczeniu podtrzymującym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W sytuacjach długotrwałego leczenia polimialgii reumatycznej dodatkowo wprowadza się preparaty ochronne dla układu pokarmowego, uzupełniające podaż wapnia i witaminy D i działające wspierająco na tkankę kostną.
Fizjoterapia polimialgii reumatycznej
Po ustąpieniu ostrej fazy choroby, wskazana jest rehabilitacja polimialgii reumatycznej mająca na celu utrzymanie siły mięśniowej oraz zapobieganie przykurczom stawowym. Ćwiczenia ruchowe poprzedzone zabiegami fizykoterapeutycznymi wspierają łagodzenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych oraz poprawiają ogólne samopoczucie.
Dieta przy polimialgii reumatycznej
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna stanowić uzupełnienie całego procesu leczenia choroby. Dieta przy polimialgii reumatycznej jest bogata w przeciwutleniacze – warzywa, owoce, zieloną herbatę, przyprawy typu curry. Wskazane jest spożywanie kaszy jaglanej i tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3. Dieta w polimialgii reumatycznej wyklucza czerwone mięso, słodycze i alkohol. Warto również zadbać o prawidłową masę ciała.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

20.03.2023
Keratoliza dziobata – uciążliwa choroba stóp. Jak się objawia?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023