Przejdź do treści

Czym są przeczosy i jak je leczyć? Kiedy wystarczą domowe sposoby

Czym są przeczosy i jak je leczyć? Kiedy wystarczą domowe sposoby Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeczosy, czyli niewielkie, swędzące pęknięcia na skórze mogą być wywoływane przez choroby ogólnorozwojowe. Chcąc się ich pozbyć, trzeba podjąć odpowiednie działania czy leczenie, które przywróci skórze zdrowy wygląd i pozwoli pozbyć się świądu. Pomóc mogą także naturalne, domowe sposoby.

Przeczosy – co to takiego? 

Przeczosy zazwyczaj wyglądają jak malutkie pęknięcia skóry, mają liniowy kształt. Są to ubytki, skutki mechanicznego uszkodzenia naskórka. Pojawiają się na skutek długiego drapania skóry, która oprócz tego, że mocno swędzi, to często również piecze. 

Przeczosy mogą mieć różną głębokość, niestety zdarza się, że zostawiają na skórze mało estetycznie wyglądające blizny, których trudno się później pozbyć. 

Jak skóra reaguje na stres?

Dlaczego pojawiają się przeczosy? 

Przeczosy powstają na skutek intensywnego drapania skóry. Świąd jest zazwyczaj objawem innych chorób, takich jak: 

  • atopowe zapalenie skóry (AZS), 
  • świerzb, 
  • wszawica, 
  • grzybica 
  • liszaj płaski,  
  • alergie,  
  • pokrzywka, 
  • opryszczkowe zapalenie skóry, 
  • oparzenia termiczne.  

Silny świąd, który jest przyczyną przeczosów może też być spowodowany chorobami „nieskórnymi”, takimi jak: 

Przeczosy następstwem problemów emocjonalnych 

Przeczosy mogą być też często występującą, aczkolwiek rzadko zdiagnozowaną chorobą, jaką jest trądzik neuropatyczny. Dolegliwość ta pojawia się u osób, które cały czas wyciskają różnego rodzaju krostki, zaskórniki czy pojawiające się na skórze grudki. Zalicza się ją do dermatillomani – jest to patologiczne drapanie, skubanie skóry, także zdrowej. Takie działanie przynosi choremu chwilową ulgę. 

Choroba występuje u osób ze stanami depresyjnymi, niestabilnych emocjonalnie, mających zaburzoną samoocenę i skłonności do autoagresji. 

Podrażniona ciągłym wyciskaniem skóra jeszcze bardziej swędzi, pojawiają się na niej stany zapalne, czy zaczerwienienia. Wówczas dochodzi do tego ciągłe drapanie się, co powoduje jeszcze większe uszkodzenia naskórka.  

Przeczosy będące następstwem trądziku neuropatycznego muszą być leczone nie tylko przez dermatologa, ale i psychiatrę. Pomóc w przywróceniu skórze równowagi mogą wówczas także odpowiednio dobrane zabiegi kosmetologiczne. 

kobieta drapiąca się po ręce

Jak leczyć przeczosy? 

Chcąc skutecznie wyleczyć przeczosy, należy ustalić, jaka jest przyczyna uporczywego świądu. Dopiero eliminując źródło tego problemu można będzie podjąć skuteczne działania pozwalające pozbyć się uszkodzeń naskórka i związanych z tym blizn.  

Jeśli nawilżanie skóry przez dwa tygodnie nie pomaga, a świąd utrudnia codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja lekarska. Dermatolog ustali, z jaką chorobą mamy do czynienia. Szczegółowy wywiad i badania pozwolą podstawić diagnozę i podjąć leczenie. Często wystarczą maści z antybiotykiem, czasem trzeba przyjmować leki doustnie. Zdarza się, że świąd jest spowodowany poważniejszymi chorobami, które wymagają poważniejszego, czasem nawet szpitalnego leczenia.  

Chcąc pozbyć się już dość głębokich blizn, będących następstwem przeczosów, konieczne jest poddanie się zabiegom medycyny estetycznej. Takie działania są często niezbędne w przypadku trądziku neuropatycznego (uporczywe wyciskanie i drapanie sprawia, że blizny są głębsze).

Domowe sposoby na przeczosy 

Z przeczosami można też walczyć domowymi sposobami. Oczywiście kluczowe jest to, by pozbyć się świądu skóry. Na pewno należy unikać czynników, które mogłyby powodować nasilenie się świądu. Niewskazane jest więc przebywanie w bardzo suchych i gorących pomieszczeniach. Unikać należy także silnego stresu i kosmetyków uczulających.  

Istotne jest, by regularnie nawilżać skórę i zapobiegać jej przesuszeniu. Dlatego należy ją smarować dobrej jakości kremami lub balsamami nawilżającymi. Warto sprawdzać skład stosowanych produktów – powinien być jak najbardziej naturalny, pozbawiony substancji zapachowych, barwników i alkoholu. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po produkty dla małych dzieci, różnego rodzaju emolienty.  

Walcząc z przeczosami warto też sięgać po środki z kamforą oraz metanolem. Pomóc mogą również leki przeciwhistaminowe.   

Źródła: 

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/o-charakterystycznych-objawach-i-trudnosciach-w-leczeniu-nerwicy-skory-wywiad-z-kosmetolog-kaja-rapinczyk,21278 – dostęp: 11.12.2022 r. 

https://www.febumed.com.pl/Przeczosy-czym-sa-i-jak-je-leczyc-blog-pol-1507534593.html – dostęp: 11.12.2022 r. 

https://febumed.pl/porady/73-Przeczosy-czym-sa-i-jak-je-leczyc – dostęp: 11.12.2022 r. 

https://mojachoroba.pl/choroby/przeczosy – dostęp: 11.12.2022 r. 

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a4785/Kolejne-trzy-przypadki-niedawno-rozpoznanej-choroby.html – dostęp: 12.12.2022 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.