Przejdź do treści

Dawid Kubacki: „Moja żona będzie potrzebowała wszczepialnego defibrylatora serca”

Dawid Kubacki z żoną Martą\ źródło: Instagram @ dawid.kubacki.official
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Marta Kubacka, żona mistrza świata Dawida Kubackiego, od kilku dni jest już w domu, z rodziną. Jednak potrzeba czasu i intensywnej rehabilitacji, żeby mogła funkcjonować jak dawniej. Skoczek narciarski w szczerej rozmowie z Moniką Zalewską z Polsat News opowiedział o chorobie żony i dramatycznej walce o jej życie.

„Będę uczył się nowej rzeczywistości”

Dawid Kubacki i jego żona Marta za niespełna miesiąc będą obchodzić czwartą rocznicę ślubu. Mają dwie córeczki: Zuzię i Maję. Ostatnie tygodnie były dla pary dramatyczne: Marta Kubacka niespodziewanie trafiła do szpitala, jej życie było zagrożone. Skoczek przerwał swój udział w konkursie Pucharu Świata, żeby czuwać przy ukochanej. Wiedzieliśmy, że żona Kubackiego ma problemy kardiologiczne, ale olimpijczyk nie podawał szczegółów.

W piątek 15 kwietnia opublikował na swoim profilu na Instagramie wspólne zdjęcie z żoną, które opatrzył optymistycznym wpisem:

„Wróciliśmy dzisiaj do domu i śmiało mogę powiedzieć, że to cud dokonany rękami lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów. Dziękuję za każdą Waszą modlitwę, dobrą myśl, słowo otuchy. Nadal będą nam potrzebne, bo Marta zaczyna intensywną rehabilitację, a ja będę uczył się nowej rzeczywistości” – napisał Dawid Kubacki. Podziękował także załodze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Z wpisu dowiedzieliśmy się również, że Marta Kubacka będzie miała rozrusznik serca.

„Okazuje się, że prawie każdy z nas zna kogoś z kardiowerterem-defibrylatorem, potocznie nazywanym rozrusznikiem serca. Ja z taką osobą będę dzielić życie, drugie życie” – napisał mistrz świata.

Więcej na temat stanu zdrowia opowiedział w rozmowie z Moniką Zalewską, reporterką „Wydarzeń” Polsat News.

Taki implant ICD pozwala tak naprawdę normalnie korzystać z życia. Są oczywiście obostrzenia, bo pewnych rzeczy nie można robić” – zauważył skoczek.

Jest to urządzenie medyczne, służące do ciągłej kontroli rytmu serca. Osoby z wszczepionym implantem muszą uważać na sąsiedztwo urządzeń z dużym natężeniem pola elektromagnetycznego. Np. od kuchenki indukcyjnej należy zachować odległość 60 cm.

Dlatego ja się zabieram za gotowanie, ale to są drobne rzeczy. Taki problem to już nie problem, w porównaniu do tego co się wcześniej działo” – dodał Dawid Kubacki, wspominając pobyt żony na oddziale, gdzie ratowane było jej życie.

„To, co się działo, zostawi swój ślad i na dłuższą metę będzie miało swoje konsekwencje. Rehabilitacja jest dalej potrzebna (…) Ja muszę się trochę przeorganizować i wejść w tryb domowy, gdzie muszę robić większość rzeczy, które wcześniej robiliśmy wspólnie” – powiedział Dawid Kubacki.

Dodał, że jego żona nie wszystko może zrobić przy dzieciach. Nie może także prowadzić auta. Dopiero dzięki profesjonalnej rehabilitacji będzie mogła normalnie funkcjonować. To na pewno też o tyle dla obojga trudne, że najmłodsze dziecko pary ma zaledwie trzy miesiące.

Pierwsza taka operacja! Rozrusznik serca po raz pierwszy został wszczepiony noworodkowi

„Sparaliżowana cała jedna strona ciała”

Kubacki w rozmowie z reporterką wrócił także do dramatycznych chwil, kiedy jego żona była w szpitalu i nie wiadomo było, czy przeżyje.

Była to walka o życie. Po tygodniu wiedzieliśmy, że uda się je ocalić, że będziemy musieli martwić się innymi problemami” – wspominał.

Dodał także, że kiedy jego żona była wybudzana ze śpiączki, okazało się, że ma sparaliżowaną całą jedną stronę ciała. To, że Marta Kubacka opuściła szpital, uważa za „cud dokonany rękami lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów” .

 „To jaką pracę w tak krótkim czasie wykonali lekarze i rehabilitanci, że żona w tej chwili chodzi i może robić większość rzeczy, to też jest cud. Z sytuacji bardzo tragicznej, w ciągu pięciu dni odeszliśmy od 'grubego kalibru’, jeżeli chodzi o systemy podtrzymujące życie” – wspominał Kubacki.

Skoczek poinformował, że lekarzom udało się ustalić przyczynę problemów żony.

„Tutaj nie chcę wchodzić w szczegóły, bo to dokumentacja medyczna, nie powinienem tego upubliczniać” – zaznaczył jednak.

Obecnie para czeka na wyniki badań genetycznych, które wiele wyjaśnią. To bolesne doświadczenie wzmocniło skoczka i uświadomiło, że taki dramat może przydarzyć się każdemu.

„Człowiek sobie nie zdaje z nich sprawy i nie dotyka go to mocno, dopóki się to faktycznie nie wydarzy w bliskim otoczeniu. Dopiero wtedy człowiek uświadamia sobie, że powinien doceniać każdy dzień” – podkreślił Dawid Kubacki. I dodał: „Nawet jeżeli coś nas boli, jesteśmy zmęczeni czy nam się nie chce, warto docenić to, że wstaliśmy, że możemy rozpocząć dzień i się nim cieszyć z rodziną”.

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

„Mam zapał i chęci do tego, żeby dalej trenować”

Teraz Kubacki skupia się na domu i życiu rodzinnym. Przejmie wszystkie obowiązki domowe. Sprawę ułatwia fakt, że jest po sezonie, nie musi nigdzie wyjeżdżać i trenować.

„Powolutku mogę to układać, żeby nasze życie wróciło do normalności, a żona wróciła do jak największej sprawności i mogła cieszyć się życiem i wspólnymi chwilami” – powiedział.

Nie oznacza to jednak, że planuje zawiesić karierę sportową. Wyraźnie podkreślił, że zamierza wrócić do treningów.

„To też jest moje życie” – zaakcentował. „Mam zapał i chęci do tego, żeby dalej trenować, startować, rywalizować, skakać. Dawać radość ludziom i sobie. To wszystko kwestia możliwości. Teraz nie są one jeszcze w 100 proc. wyklarowane, ale wierzę głęboko, że dojdziemy do tego, że wszystko będzie w porządku, będę mógł trenować, a żona będzie się bezpiecznie czuła w domu”.

Skoczek za pośrednictwem mediów dziękował także kibicom i wszystkim innym za ogromne wsparcie.

źródło:polsatnews.pl

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Po ponad 200 latach znaleźli prawdopodobną przyczynę choroby Parkinsona. Przełomowe odkrycie naukowców

Posiew nasienia – co to za badanie? Cena, interpretacja wyników

Zapalenie sromu – na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Fundacja Ludzie i Medycyna organizuje wyjątkowe wydarzenie – konferencję "O chorowaniu po ludzku" - pod matronatem medialnym Hello Zdrowie!

Rusza wyjątkowe wydarzenie – konferencja „O chorowaniu po ludzku” – pod matronatem medialnym Hello Zdrowie!

cynamon

5 powodów, by pokochać cynamon

Aplikacja, która po głosie wykryje choroby serca? To może być przyszłość teleporad / istock

Polska aplikacja, która po głosie wykryje choroby serca? To może być przyszłość teleporad

Anomalia Ebsteina – co to jest, jak się objawia i jak można ją leczyć u dzieci i dorosłych

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

„Choroby układu krążenia pozostają największym zagrożeniem życia u Polek”. Jak starzeje się serce kobiety, mówi kardiolożka Dobromiła Dzwonkowska

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Ból w mostku to nie tylko objaw zawału. Poznaj różne rodzaje bólu w mostku i ich przyczyny

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Kobieta

ADHD u dorosłych dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zaskakujące doniesienia naukowców

istockphoto.com

6 par chorób, które łatwo ze sobą pomylić

Kilka schorzeń i 36 tabletek dziennie. „Problem polega na tym, że powyżej pięciu leków tracimy kontrolę nad ich działaniem ubocznym” – mówi dr Michał Chudzik

Czy IBS jest chorobą psychiczną? Psychiatrka odpowiada

Lekarze w trakcie operacji pacjenta

Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii

Choroba X zbliża się wielkimi krokami. Czeka nas kolejna pandemia?

Myślała, że to COVID-19. Życie uratował jej "test szklanki"

Miała wysypkę, bóle nóg i gorączkę. „Test szklanki” polecony przez matkę uratował jej życie

Zamiast drinków z palemką sączysz syrop przeciwgorączkowy? Dowiedz się, dlaczego chorujesz podczas urlopu

Ashley Judd wyjawiła prawdę o śmierci swojej matki. I zwróciła się do fanów z mocnym apelem