Przejdź do treści

Decyzja FDA zmienia podejście do badań w kierunku raka szyjki macicy. Zatwierdzono testy, które można wykonać samodzielnie… nawet w domu

Test do pobrania wymazu z pochwy
Dzięki testom wykonywanym samodzielnie Stany Zjednoczone mogą wyeliminować raka szyjki macicy/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stany Zjednoczone stoją o krok od wyeliminowana raka szyjki macicy. Po raz pierwszy w historii medycyny kobiety będą mogły samodzielnie pobierać próbki do badań w kierunku obecności wirusa HPV. Zrobią to w prywatnych pokojach w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach, a nawet w aptekach. Następnym krokiem jest możliwość wykonania testu w domu.

FDA z decyzją ułatwiającą kobietom badanie przesiewowe

Amerykańska Agencja ds. Żywności zatwierdziła nowy sposób badania przesiewowego pod kątem wykrycia 14 szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który jest jedną z głównych przyczyn nowotworów szyjki macicy. Pacjentki, które zdecydują się na test, będą mogły samodzielnie pobrać materiał do badań. Jest to bardziej komfortowa forma dla kobiet, które wolą uniknąć badania na fotelu ginekologicznym przez specjalistę.

„Ma to na celu dotarcie do kobiet, do których tradycyjnymi metodami nie docierano” – powiedział Jeff Andrews, wiceprezes ds. medycznych i naukowych w firmie BD, jednym z twórców nowej metody.

Jak dodał, początkowo testy będą oferowane do użytku w prywatnych pokojach w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach, a nawet w aptekach. Pracownik służby zdrowia przekaże pacjentce narzędzie do samodzielnego pobrania wymazu z pochwy, podobnie jak w przypadku rutynowego badania w gabinecie. Następnie testy będą wysyłane do laboratoriów.

W planach jest umożliwienie także przeprowadzenia testu w domowym zaciszu. Twórcy nowej metody mają nadzieję, że ułatwi to dostęp do badań przesiewowych dla kobiet, które odczuwają lęk przed wizytą u ginekologa lub mają do niego ograniczony dostęp. FDA w tej kwestii może podjąć decyzję na przełomie kilku miesięcy. Andrews podkreślił, że rozszerzenie możliwości badań przesiewowych ostatecznie „może wyeliminować raka szyjki macicy w USA”.

Lek. Marek Kotlarski - Hello Zdrowie

Co to jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papillomavirus) to powszechnie występujący patogen z rodziny Papillomaviridae. Przenosi się on poprzez kontakt skórny oraz kontakty seksualne. Rocznie na świecie odnotowuje się aż 300 mln nowych zakażeń.

Do 2023 roku poznano już ponad 120 typów wirusa HPV, z czego większość infekuje nabłonek skóry i może powodować pospolite brodawki skórne. Około 40 z nich odpowiada za zakażenia narządów płciowo-moczowych, natomiast 30 jest związanych ze zmianami w nabłonku, z których rozwija się rak szyjki macicy. 

Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy (odpowiada za 90-99 proc. przypadków). Na wczesnym etapie jego rozwoju nie pojawiają się żadne charakterystyczne objawy, dlatego tak ważne jest profilaktyczne wykonywanie cytologii, która wykaże patologiczne zmiany nawet w niezaawansowanym stadium. 

Wirus brodawczaka ludzkiego znany był już w latach 50. XX wieku. Dzięki badaniom prowadzonym przez Stefanię Ginsburg-Jabłońską, w roku 1972 odkryto związek między HPV a nowotworem skóry. W 1982 r. niemiecki wirusolog Harald zur Hausen zaobserwował związek HPV z rozwojem raka szyjki macicy. Naukowiec ten współuczestniczył także w opracowaniu szczepionki przeciwko najbardziej onkogennym typom wirusa HPV. Za swoje badania profesor otrzymał w 2008 r. Nagrodę Nobla. 

Źródło: eu.usatoday.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.