4 min.
Rodzaje, wskazania i interpretacja wyników wymazów z pochwy

Fot. Erica Smit / stock.adobe.com
Wymazy z pochwy wykonuje się pod kątem bakteriologicznym, mykologicznym oraz tygodniem ciąży. Jest to badanie bezpieczne, krótkotrwałe oraz bezbolesne.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Badanie pod kątem nosicielstwa paciorkowca typu B (GBS) jest badaniem przesiewowym w czasie ciąży. W pochwie występuje również naturalna mikroflora bakteryjna, która zawsze jest opisana w wyniku badania. Wymazy pobierane są także podczas wizyt ginekologicznych, jeśli lekarz uzna to za konieczne, gdy infekcje pochwy są nawracające lub nie reagujące na leczenie empiryczne.
Wymaz z pochwy bakteriologiczny
Wymaz z pochwy bakteriologiczny, inaczej nazywany biocenozą lub czystością pochwy, to badanie, które powinno być wykonywane przede wszystkim u kobiet ciężarnych. Polega na pobraniu specjalnie przygotowanym patyczkiem, najczęściej zakończonym wacikiem, materiału z wnętrza pochwy, a następnie naniesieniu go na szkiełko, które odsyłane jest do laboratorium. Ile się czeka na wyniki badania wymazu z pochwy? Pobranie materiału, wysłanie go do laboratorium, analiza i odesłanie wyniku trwa zazwyczaj około pięciu dni roboczych.
Wymaz mykologiczny z kolei to test oceniający obecność grzybów w pochwie, najczęściej z grupy Candida.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wymaz z pochwy w ciąży
Wymaz z pochwy w okresie ciąży (pod kątem nosicielstwa bakterii paciorkowca z grupy B – GBS) obowiązkowo powinien być wykonany między 35. a 37. tygodniem trwania ciąży. Aby badanie pod kątem bakterii paciorkowca typu B było wiarygodne, oprócz wymazu z pochwy, należy pobrać w tym samym czasie wymaz z odbytu. Jeśli wynik jest pozytywny, podczas porodu należy podać drogą dożylną, w formie wlewu kroplowego, antybiotyk – najczęściej ampicylinę, która pozwoli uchronić dziecko przed zakażeniem tym paciorkowcem. Konieczność wykonania innych wymazów w tym czasie ocenia lekarz ginekolog.
Wymaz z pochwy – interpretacja wyników
Lactobacillus spp – wymaz z pochwy
Bakterie Lactobacillus pozwalają zachować odpowiednie pH w pochwie, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami. Ich obecność jest jak najbardziej wskazana. Interpretacja wyników badania wymazu z pochwy polega na czterostopniowej skali, w której:
- I stopień oznacza prawidłowy wynik badania, czyli wymaz z pochwy – wynik ujemny. Obecne są tylko „dobre” bakterie, natomiast inne patologiczne grzyby czy leukocyty są nieobecne bądź występują w śladowych ilościach;
- II stopień oznacza, iż we florze bakteryjnej oprócz licznych Lactobacillus obecne są leukocyty świadczące o stanie zapalnym;
- III stopień opisuje zaawansowaną infekcję pochwy – w rozmazie obecne są liczne leukocyty oraz patologiczne bakterie;
- IV stopień to całkowity brak bakterii Lactobacillus, natomiast liczne leukocyty, bakterie oraz grzyby.
Od drugiego stopnia można uznać, iż wymaz z pochwy jest wynikiem pozytywnym.
Zobacz także
Jak przygotować się do badania?
Wymaz z pochwy może być wykonany w każdym momencie cyklu owulacyjnego, oprócz dni, w których występuje krwawienie menstruacyjne.
Przed wykonaniem badania musi minąć minimum 7 dni od antybiotykoterapii doustnej i 5 dni od stosowania globulek dopochwowych. Należy również powstrzymać się od stosunku seksualnego na minimum 24 godziny przed badaniem. W dniu testu kobita nie powinna się podmywać żelami czy mydłami perfumowanymi lub odkażającymi. Najlepiej użyć niewielkiej ilości mydła szarego. Jeśli wszystkie wyżej wymienione warunki zostaną spełnione, można mieć stuprocentową pewność, iż wynik jest wiarygodny i nie ma potrzeby go powtarzać.
Wymaz z pochwy – wskazania
Bezpośrednie wskazania do wykonania wymazu z pochwy to:
- uczucie pieczenia w obrębie pochwy oraz sromu,
- wystąpienie zwiększonej ilości upławów z pochwy,
- zmiana konsystencji, koloru bądź zapachu wydzieliny z pochwy,
- świąd w okolicy sromu,
- silne, uciążliwe, częste parcie na pęcherz,
- ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu.
Najnowsze w naszym serwisie

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD

30.03.2023
Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023