3 min.
Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska / Pexels.com
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
„To całkowicie normalne, że podczas okresu nasze jelita żyją własnym życiem i wysyłają nas częściej do toalety” – podkreśla Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog. Wyjaśnia, co jest tego głównym winowajcą.
Biegunka podczas okresu
Wyniki badania przeprowadzonego w Harvard University pokazały, że aż 37 proc. ankietowanych kobiet wskazało biegunkę jako dolegliwość, którą odczuwają w czasie miesiączki. Jak się okazuje, to wcale nie jest taka rzadka dolegliwość. Z czego ona wynika?
Wiemy, że hormony podczas okresu wpływają na nasze emocje, ale nie zawsze jesteśmy świadome, że oddziałują także na układ pokarmowy. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie Ewa Kowalska, dlatego właśnie w trakcie miesiączki często dopada nas biegunka.
„Hormony jak zwykle trzymają wszystko w swoich szponach. Kilka dni przed miesiączką jajniki wytwarzają estrogen i progesteron w ramach przygotowania do ewentualnej ciąży. One są odpowiedzialne za spowolnienie motoryki przewodu pokarmowego, co dla nas oznacza… zaparcia. Gdy zaczyna się okres, to hormony te spadają na łeb, na szyję, a rośnie nam poziom prostaglandyn – głównych winowajców. Przyczyniają się one do skurczów mięśni gładkich, a skoro macica i jelita prawie się do siebie przytulają, to skurcz będzie działał również na nie i powodował epizody biegunek” – tłumaczy biotechnolożka.
Jak dodaje ekspertka, do tego wszystkiego dochodzi lekko „opuchnięta” macica, co powoduje, że jelita mogą być uciskane i pobudzane do intensywniejszych ruchów perystaltycznych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sposoby na biegunkę
„Zauważcie, że dwa pierwsze dni są najgorsze, a gdy tylko skurcze słabną i spada poziom prostaglandyn wszystko wraca do normy i toaleta nie jest naszym głównym kierunkiem spacerów. Można wtedy zaryzykować spacerem po mieście” – żartuje Kowalska.
Co nam może pomóc na biegunkę? Właściwości przeciwbiegunkowe mają między innymi:
- owoce borówki,
- koniczyna polna,
- kłącze pięciornika.
Warto też spróbować naparu z rdestu ptasiego, mniszka lekarskiego i owoców tarniny. Jeśli medycyna naturalna nie pomaga, można ratować się lekami rozkurczowymi. Pamiętajmy też o nawodnieniu.
Osoba dorosła powinna spożywać minimum dwa litry płynów dziennie oraz dodatkowo około 250 ml wody po każdym wypróżnieniu. Sama woda może jednak nie wystarczyć. Warto dodatkowo sięgnąć po płyny nawadniające o zwiększonej zawartości elektrolitów.
Dietetyczna biotechnolog
Za instagramowym profilem @dietetyczna_biotechnolog stoi Ewa Kowalska – biotechnolożka
i ekspertka ds. żywienia. „Piszę o mikrobiocie jelitowej, diecie i zdrowiu. Propaguję naukę” – tak określa swoje działania w sieci.
Na profilu na Instagramie Kowalska w prosty sposób wyjaśnia naukowe zawiłości. Konto obserwuje już ponad 4 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog

„Jestem na diecie bezglutenowej, bo chcę schudnąć”. Czy to jest zdrowe? Odpowiada dietetyczka Paulina Roziewska

„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022