4 min.
Dorota Szelągowska o swoim zdrowiu psychicznym. „Byłam na totalnym dnie”

Dorota Szelągowska o atakach paniki / Zdjęcie: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA
26.05.2022
Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
Wibrator powinien być wypisywany na receptę – uważają naukowcy z Los Angeles
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
„Mam nerwicę lękową, co prawda już zaleczoną, ale doskonale wiem, jaki to jest mechanizm działania” – powiedziała Dorota Szelągowska w najnowszym wywiadzie. Popularna projektantka wnętrz przyznała, że przez długi czas borykała się z problemami ze zdrowiem psychicznym.
Spis treści
Dorota Szelągowska o atakach paniki
Dorota Szelągowska, podobnie jak wiele innych gwiazd, zaangażowała się w akcję Fundacji TVN #zdrowiewgłowie, dzięki której przy współpracy Centrum Zdrowia Dziecka zostanie wybudowane Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Wraz z reporterem „Dzień dobry TVN” projektantka odwiedziła plac budowy centrum i przyznała się do własnych doświadczeń związanych ze zdrowiem psychicznym.
„To, co się dzieje w tym kraju, kiedy piętnowana jest inność, kiedy piętnowane jest właściwie wszystko, co nie wchodzi w jakiś wymyślony wzór sprawia, że te dzieciaki naprawdę są w złym stanie” – powiedziała. „Nerwica lękowa bierze się głównie z tego, że nie znasz swoich emocji. Kumulujesz je w sobie i jak to w końcu wybucha, to dzieją się rzeczy straszne. Wiem, bo sama mam nerwicę lękową, co prawda już zaleczoną, ale doskonale wiem, jaki to jest mechanizm działania, wiem jak to jest, kiedy masz ataki paniki takie, że naprawdę nie wiesz, co zrobisz” – dodała.
Prowadząca program „Totalne remonty Szelągowskiej” wyznała, że były momenty, kiedy czuła się naprawdę źle.
„Nie zrozumiesz, co to znaczy obiecywać sobie codziennie o czwartej nad ranem, że dzisiaj wyjdziesz z domu, a potem przez cały dzień nadal walczysz z tym, że nie jesteś w stanie wyjść. A przecież wszystko jest normalnie, dobrze, ty zdajesz sobie z tego sprawę. Musimy szukać pomocy i walczyć o to, żeby było lepiej” – podkreśliła.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Byłam na totalnym dnie”
Szelągowska nie ma wątpliwości, że miejsca wsparcia dla dzieci i młodzieży są w Polsce bardzo potrzebne. Polska psychiatria dziecięca znajduje się w dość głębokim kryzysie. Brakuje zarówno lekarzy, jak i miejsc, gdzie najmłodszym mogłaby być niesiona pomoc. Obecnie jeden psychiatra dziecięcy przypada na 15 tys. dzieci.
„Miałam psychiatrę, panią terapeutkę, rodzinę, która wiedziała, co się dzieje, a ja i tak byłam na totalnym dnie. A teraz wyobraź sobie dzieciaka z małej miejscowości, który nie wie, co z tym zrobić” – zaznaczyła.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nerwica lękowa – objawy i leczenie
Szelągowska nie jest jedyną celebrytką, która wyjawiła, że zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. W ostatnich latach za granicą na ten temat otworzyli się m.in. Adele, Lady Gaga, Miley Cyrus, Meghan Markle i książę Harry. W Polsce „ścieżkę przecierali” m.in.: Maria Peszek, Szymon Majewski, Olaf Lubaszenko, Kazik Staszewski, Patricia Kazadi, Danuta Stenka, którzy opowiadali o zmaganiach z depresją.
Nerwica to potoczna nazwa szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Obecnie zmaga się z nimi około 8 mln Polaków, przy czym dotykają one najczęściej osoby pomiędzy 25. a 45. rokiem życia.
Charakterystycznym objawem nerwicy lękowej jest odczuwanie lęku przed różnymi osobami, sytuacjami, stanami, których nie można jednoznacznie określić. Niektórzy odczuwają również lęk przed różnymi przedmiotami lub zwierzętami.
W przypadku nerwicy lękowej zaleca się, przede wszystkim, psychoterapię. Pomaga ona w rozpoznawaniu bodźców, które wywołują lęk oraz wypracowaniu mechanizmu, który pomoże pacjentowi radzić sobie z nimi. W przypadku silnej nerwicy lękowej, która nie pozwala normalnie na co dzień funkcjonować, zaleca się leczenie psychiatryczne oraz przyjmowanie antydepresantów.
Prześlij artykuł znajomym
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022