4 min.
Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej / fot. Facebook, Katarzyna Szczerbowska
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Katarzyna Szczerbowska z fundacji eFkropka, działającej na rzecz osób w kryzysie psychicznym, pokazała na swoim profilu na Facebooku, w jak strasznych warunkach są leczeni młodzi pacjenci i pacjentki w Polsce. Zamieściła wstrząsające nagranie, a pod zdjęciem, na którym tłoczą się w wąskim korytarzu w oczekiwaniu w kolejce po obiad, napisała: „Staniemy z dziećmi i chorującymi psychicznie dorosłymi w tej kolejce – po zdrowie, po życie? Po dostęp do terapii, po zróżnicowane szybkie leczenie, po przyjazną szkołę, po pracę, po miłość?”.
Łóżka na korytarzu i przepełnione sale
Katarzyna Szczerbowska opublikowała na swoim profilu na Facebooku film z oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Wideo zostało nagrane w kwietniu 2022 r. przez pracownika szpitala, znajomego pani Katarzyny. Przepełnione sale, korytarz pełen materacy, malutka stołówka i jeszcze mniejsza sala do wspólnego spędzania czasu – w takich warunkach próbują dojść do zdrowia pacjenci i pacjentki szpitala.
„Sale trzyosobowe, pierwotnie dwuosobowe. W każdej sali dostawka” – opisuje mężczyzna na nagraniu, pokazując wnętrza placówki. Następnie, gdy widoczne są ujęcia na materace na korytarzu, dodaje: „W takich warunkach leczone są również nastolatki pod kardiomonitorami” .
„Materace się już nie mieszczą. Tutaj jest wyjście ewakuacyjne na wypadek pożaru” — mówi, wskazując na materac, który się tam znajduje i blokuje ewentualną drogę ucieczki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kolejka po miłość
Nie lepiej jest w stołówce, która po południu zamienia się w salę do odrabiania lekcji. W niewielkim pomieszczeniu, przy zaledwie kilku stolikach, posiłek musi zjeść 47 osób. Katarzyna Szczerbowska na zdjęciu opublikowanym na swoim profilu na Facebooku pokazała, jak wygląda kolejka, w której młodzi pacjenci i pacjentki tłoczą się, żeby zjeść obiad.
„Staniemy z dziećmi i chorującymi psychicznie dorosłymi w tej kolejce – po zdrowie, po życie? Po dostęp do terapii, po zróżnicowane szybkie leczenie, po przyjazną szkołę, po pracę, po miłość?” – napisała Szczerbowska, zapowiadając Marsz Żółtej Wstążki.
Wydarzenie to odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w kilku polskich miastach. To marsz solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Na ulice wyjdą mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Koszalina i Wieliczki, którzy będą walczyć o poprawienie stanu polskiej psychiatrii.
A jest o co walczyć, bo problemy psychiatrii dzieci i młodzieży nie ograniczają się jedynie do złych warunków w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego przy ul. Żwirki i Wigury. Na całym Podlasiu nie ma żadnego całodobowego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Coraz trudniejsza sytuacja jest też Poznaniu, ponieważ ostatnio odeszli z pracy wszyscy lekarze z tamtejszej Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Zamknięcie grozi też oddziałowi psychiatrii dzieci i młodzieży w Gnieźnie, w którym brakuje specjalistów. Niedawno coraz bardziej kryzysowa sytuacja jest też w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, w którym z powodu przepełnienia wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów.
Alarmujące dane
Jak podaje Rzecznik Praw Dziecka, eksperci, psychologowie, pedagodzy i prawnicy w 2021 r. odebrali aż 39 tys. połączeń telefonicznych dziecięcego telefonu zaufania i prawie 10 tys. na specjalnie stworzonych czatach internetowych. Niestety nie wszystkie dzieci, które poszukiwały pomocy, udało się powstrzymać przed próbą samobójczą.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. 1,4 tys. dzieci i nastolatków próbowało odebrać sobie życie. 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu z rokiem 2020 to aż 77-procentowy wzrost.
Aż 51 prób samobójczych miało miejsce w grupie wiekowej 7-12 lat. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 r., kiedy w grupie wiekowej 7-18 lat było ich 843, a u dzieci w wieku 7-12 lat – 29. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że dane dotyczą tylko zarejestrowanych zgłoszeń, w rzeczywistości prób samobójczych mogło więc być znacznie więcej. Ze statystyk wynika też, że aż 6 proc. osób do 19. roku życia zginęło w wyniku samobójstwa. Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku.
Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Zobacz także

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy” – Małgorzata Halber w ostrych słowach o stanie psychiatrii w Polsce

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Lek. Maja Herman opisuje, na co musisz się nastawić
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022