Przejdź do treści

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej
Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej / fot. Facebook, Katarzyna Szczerbowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Katarzyna Szczerbowska z fundacji eFkropka, działającej na rzecz osób w kryzysie psychicznym, pokazała na swoim profilu na Facebooku, w jak strasznych warunkach są leczeni młodzi pacjenci i pacjentki w Polsce. Zamieściła wstrząsające nagranie, a pod zdjęciem, na którym tłoczą się w wąskim korytarzu w oczekiwaniu w kolejce po obiad, napisała: „Staniemy z dziećmi i chorującymi psychicznie dorosłymi w tej kolejce – po zdrowie, po życie? Po dostęp do terapii, po zróżnicowane szybkie leczenie, po przyjazną szkołę, po pracę, po miłość?”.

Łóżka na korytarzu i przepełnione sale

Katarzyna Szczerbowska opublikowała na swoim profilu na Facebooku film z oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Wideo zostało nagrane w kwietniu 2022 r. przez pracownika szpitala, znajomego pani Katarzyny. Przepełnione sale, korytarz pełen materacy, malutka stołówka i jeszcze mniejsza sala do wspólnego spędzania czasu – w takich warunkach próbują dojść do zdrowia pacjenci i pacjentki szpitala.

„Sale trzyosobowe, pierwotnie dwuosobowe. W każdej sali dostawka” – opisuje mężczyzna na nagraniu, pokazując wnętrza placówki. Następnie, gdy widoczne są ujęcia na materace na korytarzu, dodaje: „W takich warunkach leczone są również nastolatki pod kardiomonitorami” .

„Materace się już nie mieszczą. Tutaj jest wyjście ewakuacyjne na wypadek pożaru” — mówi, wskazując na materac, który się tam znajduje i blokuje ewentualną drogę ucieczki.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Kolejka po miłość

Nie lepiej jest w stołówce, która po południu zamienia się w salę do odrabiania lekcji. W niewielkim pomieszczeniu, przy zaledwie kilku stolikach, posiłek musi zjeść 47 osób. Katarzyna Szczerbowska na zdjęciu opublikowanym na swoim profilu na Facebooku pokazała, jak wygląda kolejka, w której młodzi pacjenci i pacjentki tłoczą się, żeby zjeść obiad.

„Staniemy z dziećmi i chorującymi psychicznie dorosłymi w tej kolejce – po zdrowie, po życie? Po dostęp do terapii, po zróżnicowane szybkie leczenie, po przyjazną szkołę, po pracę, po miłość?” – napisała Szczerbowska, zapowiadając Marsz Żółtej Wstążki.

Wydarzenie to odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w kilku polskich miastach. To marsz solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Na ulice wyjdą mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Koszalina i Wieliczki, którzy będą walczyć o poprawienie stanu polskiej psychiatrii.

A jest o co walczyć, bo problemy psychiatrii dzieci i młodzieży nie ograniczają się jedynie do złych warunków w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego przy ul. Żwirki i Wigury. Na całym Podlasiu nie ma żadnego całodobowego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Coraz trudniejsza sytuacja jest też Poznaniu, ponieważ ostatnio odeszli z pracy wszyscy lekarze z tamtejszej Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Zamknięcie grozi też oddziałowi psychiatrii dzieci i młodzieży w Gnieźnie, w którym brakuje specjalistów. Niedawno coraz bardziej kryzysowa sytuacja jest też w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, w którym z powodu przepełnienia wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów.

Lek. Aleksandra Pięta / Instagram

Alarmujące dane

Jak podaje Rzecznik Praw Dziecka, eksperci, psychologowie, pedagodzy i prawnicy w 2021 r. odebrali aż 39 tys. połączeń telefonicznych dziecięcego telefonu zaufania i prawie 10 tys. na specjalnie stworzonych czatach internetowych. Niestety nie wszystkie dzieci, które poszukiwały pomocy, udało się powstrzymać przed próbą samobójczą.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. 1,4 tys. dzieci i nastolatków próbowało odebrać sobie życie. 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu z rokiem 2020 to aż 77-procentowy wzrost.

Aż 51 prób samobójczych miało miejsce w grupie wiekowej 7-12 lat. To ogromny wzrost w porównaniu z 2020 r., kiedy w grupie wiekowej 7-18 lat było ich 843, a u dzieci w wieku 7-12 lat – 29. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że dane dotyczą tylko zarejestrowanych zgłoszeń, w rzeczywistości prób samobójczych mogło więc być znacznie więcej. Ze statystyk wynika też, że aż 6 proc. osób do 19. roku życia zginęło w wyniku samobójstwa. Połowa nastolatków po próbach samobójczych ponawia je w ciągu roku.

 

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ból głowy u dziecka – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornej. Powodem brak psychiatrów dziecięcych / gettyimages

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie 

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Magdalena Jutrzenka o refundacji Zolgesmy: "Ta terapia to prawdziwy game changer w leczeniu SMA"

Magdalena Jutrzenka o refundacji Zolgesmy: „Ta terapia to prawdziwy game changer w leczeniu SMA”. Lekarka wyjaśnia, co z dziećmi nieobjętymi refundacją

Zwolnienie od psychiatry to żaden wstyd / unsplash

Zwolnienie lekarskie od psychiatry to nie wstyd! Przypomina o tym Dawid Polak

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

25-latka była pewna, że jej synek cierpi na zaparcia. Badania pokazały, że problem jest o wiele bardziej poważny

25-latka była pewna, że jej dziecko cierpi na zaparcia. Badania pokazały, że problem jest o wiele bardziej poważny

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×