Przejdź do treści

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy” – Małgorzata Halber w ostrych słowach o stanie psychiatrii w Polsce

Małgorzata Halber skrytykowała stan psychiatrii w Polsce\ Fot. Mateusz Grochocki/DDTVN/East News.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Małgorzata Halber, dziennikarka, pisarka i rysowniczka, trafiła do szpitala psychiatrycznego. Nie może się pogodzić z tym, że musiała skorzystać z prywatnej opieki, bo publiczna służba zdrowia pozostawia zbyt wiele do życzenia. Uważa, że każdy, bez względu na stan konta, powinien leczyć się w komfortowych warunkach. A te powinno zapewnić państwo. Jej post niesie się w sieci szerokim echem.

„Położyłam się do szpitala psychiatrycznego. Prywatnego”

Małgorzata Halber prowadziła popularny program „5-10-15”, pracowała także w Polsacie i stacji muzycznej Viva Polska. Potem chwilowo zawiesiła swoją karierę. Powróciła z książką „Najgorszy człowiek na świecie”, w której opowiedziała historię kobiety uzależnionej od alkoholu. Wiadomo także, że sama walczyła z nałogami.

Dziennikarka nigdy nie unikała trudnych tematów. Stąd wiadomo, że zmaga się z epizodami depresyjnymi. Ostatnio poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że ponownie trafiła do szpitala psychiatrycznego. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej i musi szukać pomocy.

„Po półtora miesiąca siłowania się z tym, czy jestem w stanie wstać, czy nie, leżeniu przy zasłoniętych zasłonach i absolutnym festiwalu nienawiści do samej siebie, położyłam się do szpitala psychiatrycznego. Prywatnego” – tymi słowami rozpoczęła swój post.

Jak się okazało, Halber zamierzała skorzystać z państwowej służby zdrowia. Jednak psychiatrka, u której się leczy, już podczas jej poprzedniego kryzysu psychicznego zasugerowała, że lepiej będzie, jeśli trafi do placówki prywatnej.  Dziennikarka ma z tego powodu wyrzuty sumienia.

„Posłuchałam jej wtedy, chociaż czułam się z tym źle. Czułam, że ja nie chcę kurde być lepsza. Nie tam, żeby jednoczyć się z ludem, (…) tylko dlatego, że to jest niesprawiedliwe” – podkreśliła Małgorzata Halber.

W placówce ma bardzo dobre warunki. Dysponuje łazienką w pokoju, dwa razy dziennie uczęszcza na terapię grupową. Lekarz poświęca jej czas na rozmowę, a cztery razy w tygodniu Halber ma do dyspozycji psychologa. Jednak taki luksus kosztuje horrendalne pieniądze. Zdaniem dziennikarki, takie warunki powinny być standardem. I należeć się każdemu.

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy. Rokowania WHO dotyczące depresji są takie, że będzie do 2030 r. najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie” – alarmuje w poście.

Joanna Okuniewska

Cztery lata na konsultację u terapeuty

Dziennikarka ironizuje, żegrafik Ministerstwa Zdrowia bierze dużo pieniędzy za kolejne banerki pod hasłem 'zdrowie psychiczne jest ważne’ i informuje wesoło, że inwestuje w psychiatrię dziecięcą”.

Tymczasem w Warszawie na prywatną wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się trzy miesiące. Dorośli mają jeszcze gorzej: dziennikarka zna przypadek kobiety z  „potworną nerwicą lękową”, która czeka czwarty rok na konsultację terapeutyczną.  Halber marzy o tym, żeby Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała kiedyś pieniądze właśnie na psychiatrię dziecięcą.

Dziennikarka miała okazję się przekonać, jakie warunki panują w szpitalach psychiatrycznych należących do publicznej służby zdrowia. Podczas pobytu w takiej placówce leżała na materacu na korytarzu, między gabinetem zabiegowym a palarnią. Lekarz pytał ją w obecności 10 stażystów o samopoczucie, zapisywał to i szedł dalej. Psychologa nie było.

„Ile to jeszcze będzie trwać? Czy zawsze? Czy k***a naprawdę nie można by było budżetu państwa ustalać tak, że w jednym roku na edukację i służbę zdrowia, dwa sektory, które naprawdę powinny niwelować nierówności społeczne, że w jednym roku tyle, co na zbrojenia, poszłoby właśnie na służbę zdrowia”.

Swój wpis zakończyła słowami:

Wierzę w to, że państwo ma obowiązek dbać o swoich obywateli.

 

Anna Powierza

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym, skontaktuj się ze specjalistą. Oto lista bezpłatnych numerów, na które możesz zadzwonić w każdej chwili:

Telefon wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie: 116123
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116111
Niebieska Linia: 800120002
Telefon Zaufania dla Osób Starszych: 226350954
Telefon wsparcia dla osób w żałobie fundacji NagleSami: 800108108

W przypadku zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy – 112.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę”. Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o nerwicy lękowej

Ashton Kutcher stracił zdrowie z dnia na dzień. „Pewnego dnia obudziłem się i miałem problemy ze wzrokiem, prawie w ogóle nie widziałem”

Mówiła, że bielactwo było jej ogromnym kompleksem. Teraz przyznaje: „Miałam niebezpiecznie zaburzoną samoocenę”

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Chris Hemsworth: „Nie rezygnuję z aktorstwa, ale muszę zrobić sobie przerwę”. Decyzję podjął po otrzymaniu wyników badań

Michael J. Fox doceniony wyjątkowym Oscarem. „Za zrozumienie, empatię i determinację”

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Już nigdy nie zaśpiewa „Killing Me Softly”. Roberta Flack jest nieuleczalnie chora