Przejdź do treści

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy” – Małgorzata Halber w ostrych słowach o stanie psychiatrii w Polsce

Małgorzata Halber skrytykowała stan psychiatrii w Polsce\ Fot. Mateusz Grochocki/DDTVN/East News.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Małgorzata Halber, dziennikarka, pisarka i rysowniczka, trafiła do szpitala psychiatrycznego. Nie może się pogodzić z tym, że musiała skorzystać z prywatnej opieki, bo publiczna służba zdrowia pozostawia zbyt wiele do życzenia. Uważa, że każdy, bez względu na stan konta, powinien leczyć się w komfortowych warunkach. A te powinno zapewnić państwo. Jej post niesie się w sieci szerokim echem.

„Położyłam się do szpitala psychiatrycznego. Prywatnego”

Małgorzata Halber prowadziła popularny program „5-10-15”, pracowała także w Polsacie i stacji muzycznej Viva Polska. Potem chwilowo zawiesiła swoją karierę. Powróciła z książką „Najgorszy człowiek na świecie”, w której opowiedziała historię kobiety uzależnionej od alkoholu. Wiadomo także, że sama walczyła z nałogami.

Dziennikarka nigdy nie unikała trudnych tematów. Stąd wiadomo, że zmaga się z epizodami depresyjnymi. Ostatnio poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że ponownie trafiła do szpitala psychiatrycznego. Nie jest w najlepszej kondycji psychicznej i musi szukać pomocy.

„Po półtora miesiąca siłowania się z tym, czy jestem w stanie wstać, czy nie, leżeniu przy zasłoniętych zasłonach i absolutnym festiwalu nienawiści do samej siebie, położyłam się do szpitala psychiatrycznego. Prywatnego” – tymi słowami rozpoczęła swój post.

Jak się okazało, Halber zamierzała skorzystać z państwowej służby zdrowia. Jednak psychiatrka, u której się leczy, już podczas jej poprzedniego kryzysu psychicznego zasugerowała, że lepiej będzie, jeśli trafi do placówki prywatnej.  Dziennikarka ma z tego powodu wyrzuty sumienia.

„Posłuchałam jej wtedy, chociaż czułam się z tym źle. Czułam, że ja nie chcę kurde być lepsza. Nie tam, żeby jednoczyć się z ludem, (…) tylko dlatego, że to jest niesprawiedliwe” – podkreśliła Małgorzata Halber.

W placówce ma bardzo dobre warunki. Dysponuje łazienką w pokoju, dwa razy dziennie uczęszcza na terapię grupową. Lekarz poświęca jej czas na rozmowę, a cztery razy w tygodniu Halber ma do dyspozycji psychologa. Jednak taki luksus kosztuje horrendalne pieniądze. Zdaniem dziennikarki, takie warunki powinny być standardem. I należeć się każdemu.

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy. Rokowania WHO dotyczące depresji są takie, że będzie do 2030 r. najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie” – alarmuje w poście.

Joanna Okuniewska

Cztery lata na konsultację u terapeuty

Dziennikarka ironizuje, żegrafik Ministerstwa Zdrowia bierze dużo pieniędzy za kolejne banerki pod hasłem ’zdrowie psychiczne jest ważne’ i informuje wesoło, że inwestuje w psychiatrię dziecięcą”.

Tymczasem w Warszawie na prywatną wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się trzy miesiące. Dorośli mają jeszcze gorzej: dziennikarka zna przypadek kobiety z  „potworną nerwicą lękową”, która czeka czwarty rok na konsultację terapeutyczną.  Halber marzy o tym, żeby Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała kiedyś pieniądze właśnie na psychiatrię dziecięcą.

Dziennikarka miała okazję się przekonać, jakie warunki panują w szpitalach psychiatrycznych należących do publicznej służby zdrowia. Podczas pobytu w takiej placówce leżała na materacu na korytarzu, między gabinetem zabiegowym a palarnią. Lekarz pytał ją w obecności 10 stażystów o samopoczucie, zapisywał to i szedł dalej. Psychologa nie było.

„Ile to jeszcze będzie trwać? Czy zawsze? Czy k***a naprawdę nie można by było budżetu państwa ustalać tak, że w jednym roku na edukację i służbę zdrowia, dwa sektory, które naprawdę powinny niwelować nierówności społeczne, że w jednym roku tyle, co na zbrojenia, poszłoby właśnie na służbę zdrowia”.

Swój wpis zakończyła słowami:

Wierzę w to, że państwo ma obowiązek dbać o swoich obywateli.

 

Anna Powierza

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym, skontaktuj się ze specjalistą. Oto lista bezpłatnych numerów, na które możesz zadzwonić w każdej chwili:

Telefon wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie: 116123
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116111
Niebieska Linia: 800120002
Telefon Zaufania dla Osób Starszych: 226350954
Telefon wsparcia dla osób w żałobie fundacji NagleSami: 800108108

W przypadku zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy – 112.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.