Przejdź do treści

Lek. Aleksandra Pięta: „mam takie marzenie, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić o tym, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest OK”. Lekarka właśnie stworzyła poradnik pierwszej wizyty u psychiatry

Lek. Aleksandra Pięta / Instagram
Lek. Aleksandra Pięta / Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kryzys może dotknąć każdej z nas. Również ten psychiczny. I chociaż (w końcu!) coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, nadal boimy się wykonać ten pierwszy krok i umówić się na wizytę u psychiatry. Lek. Aleksandra Pięta postanowiła pomóc. Specjalistka stworzyła właśnie poradnik „Pierwsza wizyta u psychiatry. Poradnik dla każdego”. To element akcji #lecz_psyche. 

Pierwsza wizyta u psychiatry

– Mam takie marzenie, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić o tym, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest OK, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok.

Bardzo chciałabym pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia… – pisze lek. Aleksandra Pięta, lekarka w trakcie specjalizacji, znana w mediach społecznościowych jako „psychiatra_ola”.

Specjalistka stworzyła właśnie poradnik dla każdej z nas.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Poradnik pierwszej wizyty u psychiatry

Czego dowiemy się z „Poradnika pierwszej wizyty u psychiatry”?

– Piszę tam o tym, czym się zajmuje psychiatra, kiedy się zgłosić, czego się spodziewać oraz odpowiadam na najczęstsze obawy z tym związane. I chciałabym, żeby jak najwięcej osób z tego skorzystało – wyjaśnia lek. Pięta.

Jak dodaje specjalistka, poradnik miejscami nie jest profesjonalny, ale to nie jest najważniejsze. Liczy się wartość, którą wnosi do życia każdej potencjalnej pacjentki.

– Uwierzcie mi, włożyłam w to całe swoje serduszko i tak też starałam się to napisać. Może pomoże to Wam, może Waszej bliskiej osobie… A może po prostu jesteś ciekawy jak wygląda taka wizyta? Wiem, że proszę o wiele, ale jeśli macie własne doświadczenia z kontaktów z psychiatrami, podzielcie się nimi! Wspólnie przekonajmy wszystkich, że nie taki wilk straszny jak go malują.

Jeśli szukasz wsparcia, pamiętaj, że JESTEŚMY: lekarze, psychologowie, psychoterapeuci, inni pacjenci i pacjentki… Prosimy Cię o JEDNO: dbaj o siebie.  Zobacz, co mamy Ci do przekazania #lecz_psyche” – pisze rezydentka.

Lekarz psychiatra – czym się zajmuje?

Z „Poradnika pierwszej wizyty u psychiatry” dowiemy się np. czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji.

„Lekarz psychiatra zajmuje się oceną stanu psychicznego, diagnostyką zaburzeń psychicznych i przywracaniem możliwie prawidłowego funkcjonowania pacjenta. W rzeczywistości wachlarz dolegliwości jakimi zajmuje się psychiatra jest dużo większy niż depresja czy schizofrenia. Lekarz ten pomaga również pacjentom, którzy cierpią z powodu przejściowych trudności życiowych, nerwicy, lęku, uzależnień, zaburzeń nastroju, zaburzeń zachowania, a także zaburzeń psychicznych na podłożu organicznym (np. zmian związanych z wiekiem lub poudarowych) i wielu innych” – czytamy w poradniku.

Wizyta u psychiatry – kiedy?

Poradnik autorstwa lek. Aleksandry Pięty odpowiada także na pytanie: kiedy warto umówić się na wizytę u psychiatry?

„Zgłoś się do specjalisty, jeśli występują u ciebie:
• uczucie niepokoju i lęku, poczucie zagrożenia
• stałe zamartwianie się, poczucie przygnębienia i smutku
• drażliwość, agresja
• słyszenie, widzenie lub czucie rzeczy, których nikt inny nie zauważa i nie znajduje się
obiektywnego potwierdzenia ich istnienia
• utrata zainteresowań, trudności z podjęciem aktywności (fizycznej, wyjścia do pracy/
szkoły, codzienna toaleta itp.)
• problemy ze snem (nadmierna senność, bezsenność, sen niedający odpoczynku…)
• uczucie niedostatecznej kontroli nad popędami i impulsami: objadanie się,
uzależnienia (używki, praca, komputer, seks…)
• zaburzenia pamięci, koncentracji, rozkojarzenie
zaburzenia odżywiania
• myśli rezygnacyjne, poczucie utraty sensu życia, sytuacja „bez wyjścia”
• mobbing w pracy
• trudności życiowe: zakończenie związku, żałoba, ciężka choroba, utrata pracy i inne
• niespecyficzne dolegliwości: bóle o zmiennej lokalizacji i nasileniu, kołatanie serca,
drżenie rąk, drętwienie, mrowienie itp (jeśli konsultowałeś już swoje dolegliwości z
lekarzem danej specjalności: internista, neurolog…)
• gdy nie radzisz sobie ze stresem
• jeśli jesteś ofiarą przemocy”

Z poradnika dowiesz się także, w jaki sposób przygotować się do takiej wizyty, jak wygląda gabinet i w jaki sposób będzie przebiegała konsultacja.

To pierwsza tego rodzaju publikacja w sieci. Każda z nas powinna się z nią zapoznać.

Poradnik jest częścią akcji „#lecz_psyche”. Chcesz podzielić się swoją historią? A może chcesz okazać wsparcie osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi? Dodaj post lub relację i oznacz „#lecz_psyche” na Instagramie. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Cześć! Mam na imię Ola i jestem lekarzem. Na codzień pracuję w szpitalu psychiatrycznym i pomagam osobom w kryzysie psychicznym. To osoby takie same jak ja czy Ty, kryzys może dotknąć każdego z nas. Proszę, nie zastanawiaj się, co sobie o Tobie pomyślę. Nie oceniam. Jestem dla Ciebie po to, żeby Ci pomóc, niezależnie od tego kim jesteś i jakich życiowych wyborów dokonujesz. Mam takie marzenie, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić o tym, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest OK, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok. Bardzo chciałabym pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia: owocem moich działań jest ten oto MINI PORADNIK (przewodnik??). Miejscami nie jest profesjonalny, ale uwierzcie mi, włożyłam w to całe swoje serduszko i tak też starałam się to napisać. Może pomoże to Wam, może Waszej bliskiej osobie… A może po prostu jesteś ciekawy jak wygląda taka wizyta? Wiem, że proszę o wiele, ale jeśli macie własne doświadczenia z kontaktów z psychiatrami, podzielcie się nimi! Wspólnie przekonajmy wszystkich, że nie taki wilk straszny jak go malują ? Jeśli szukasz wsparcia, pamiętaj, że JESTEŚMY: lekarze, psychologowie, psychoterapeuci, inni pacjenci i pacjentki… Prosimy Cię o JEDNO: dbaj o siebie ❤️ Zobacz, co mamy Ci do przekazania #lecz_psyche Cały poradnik do pobrania➡️link w BIO ——— #zdrowie #zdrowiepsychiczne #lekarz #lekarka #lekarski #wsparcie #mentalhealth #health #selfcare #mindfullness #psychiatry #depresja #zdrowiewglowie #psychiatra #psychiatria #psychonoiseclub #medicine #depression #depressionhelp #medycyna #lifestylemedicine #lifestylepsychiatry #dbajosiebie @medycynastyluzycia

Post udostępniony przez Lek. Aleksandra Pięta (@psychiatra_ola)

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Polska psychiatra dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Polska psychiatria dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie”

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

„To wrażenie, że ciało się zmniejsza, podłoga faluje, ściany się przemieszczają, przedmioty stają się ogromne”. O zespole Alicji w Krainie Czarów mówi prof. Sergiusz Jóźwiak

„Jeżeli kryzys pojawia się niespodziewanie, to ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego jest duże” – mówi psycholog Monika Wróbel-Harmas

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

Coraz więcej z nas potrzebuje pomocy psychoterapeuty, ale obecnie dla wielu to luksus. Dr Agnieszka Mościcka-Teske mówi, jak skorzystać z psychoterapii, kiedy nas na nią nie stać

Emocje pełnią bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Poznaj najważniejsze mity na ich temat

Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce

Kobieta rozmawia z psychoterapeutką w trakcie sesji

Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną”

Najpopularniejsze

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta przed monitorem

Dziwne uczucie w głowie – przyczyny. Co to oznacza?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×