Przejdź do treści

Drga ci powieka? Nie tylko brak magnezu ma na to wpływ

kobieta siedzi przed komputerem i dotyka jedną ręką oka
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Siedzisz przed komputerem i nagle czujesz, jak twoja powieka zaczyna dziwnie drgać. Próbujesz ją rozmasować, jednak problem nie ustaje? Poznaj przyczyny drgającej powieki i jak sobie z nimi radzić.

– Drganie powieki to nic innego jak powtarzające się jej ruchy, wywołane drobnymi, mimowolnymi i nieregularnymi skurczami mięśnia okrężnego oka, który jest odpowiedzialny za zaciskanie się powieki – wyjaśnia lekarz rodzinny Katarzyna Włodkiewicz w rozmowie z Hello Zdrowie. Przyczyny frustrujących drgań często wiążą się z niedoborem magnezu, jednak nie zawsze. Sprawdź, czy swoim stylem życia nie przyczyniasz się do pulsowania okolic oka.

Kofeina

Dla niektórych nie ma nic lepszego na poranny rozruch jak filiżanka mocnej kawy. Należy jednak pamiętać, że duża ilość przyjmowanej kofeiny może wypłukiwać magnez z organizmu, przez co przyczyniać się do drżenia. Jeśli zauważysz, że powieka szaleje po porannym kubku kawy, postaraj się ograniczyć jej spożywanie.

Drganie powiek to schorzenie, które przede wszystkim dotyka osoby pijące kilka kaw dziennie. Wywołuje je najczęściej niedobór elektrolitów, takich jak magnez, potas oraz sporadycznie wapń. Kofeina i alkohol w dużych ilościach wypłukują cenne pierwiastki, czego efektem ubocznym może być właśnie tzw. skakanie powieki.

lekarz rodzinny Katarzyna Włodkiewicz dla Hello Zdrowie

Brak równowagi elektrolitowej

Niedobór magnezu jest jedną z najczęściej wymienianych przyczyn wywołujących pulsowanie powieki. Wówczas warto go zacząć suplementować, bądź dostarczać go w postaci bananów lub słodkich ziemniaków do organizmu. Gdy zrównoważy się poziom elektrolitów, nawracające drgania powinny ustać.

Dziewczyna siedząca na łóżku

Nie wysypiasz się

Zamiast położyć się o normalnej porze, która pozwala na minimum 7-godzinny sen, wolisz oglądać seriale? Tu może leżeć przyczyna twoich drgań. Dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-9 godzin snu, aby wstać rano wypoczętym i  zregenerowanym. Gdy kilka nocy z rzędu zostało zarwanych, organizm może być wyczerpany i powodować drganie powieki.

Za dużo stresu

Natłok pracy, problemy finansowe, kłopoty w związku. Takie sytuacje są zapalnikiem stresu, który oprócz podniesionego ciśnienia, problemów ze snem, może również przyczynić się do drgania powieki. Jeśli zauważasz, że w okresie niepokoju twoje powieki skaczą, to spróbuj wyjść na spacer, pomedytuj, poleż z książką. Rób to, co sprawia ci przyjemność i relaksuje w trudnych momentach, a problemy z powiekami powinny ustać.

Zaburzenia snu, ogólne przemęczenie oraz stres są wymieniane obok niedoboru elektrolitów jako przyczyny skakania powieki. Te czynniki mogą skutkować odwodnieniem organizmu, które przyczynia się do wywoływania i nasilenia drżenia powiek w obrębie mięśnia okrężnego oka.  Dlatego ważny jest relaks zarówno po pracy, jak i po wysiłku fizycznym oraz niezabieranie sobie godzin przeznaczonych na sen, na wykonywanie innych czynności – mówi Katarzyna Włodkiewicz.

Zmęczenie oczu

Codzienne siedzenie przed komputerem, czy wielokrotne sprawdzanie social mediów na telefonie znacząco przyczynia się do zmęczenia oczu. Są one wystawione w sposób ciągły na światło ekranów, przez co mogą powodować skurcze mięśnia powieki.

Długotrwałe wpatrywaniem się w ekran telefonu czy komputera, powoduje rzadsze mruganie, tym samym prowadzi to do wysychania tzw. filmu łzowego, którym nazywana jest cienka powłoka ochronna obejmująca całą powierzchnię oka. Jej zaburzenia są bezpośrednią przyczyną  występowania zespołu suchego oka – tłumaczy lekarz rodzinny.

Postaraj się ograniczać korzystanie z laptopa, tabletu, czy smartfona. Jeśli nie możesz się powstrzymać, to postaraj się robić przerwy dla oczu dłuższe niż 5 min, aby mogły one odpocząć.

 

 

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?

„Godzina w ciemności może otworzyć oczy. Odkrywamy swoje mocne i słabe strony, dostrzegamy moc płynącą ze zmysłów” – mówi Małgorzata Szumowska, twórczyni Niewidzialnej Wystawy

Soczewki toryczne – czym się cechują? Jak je nosić?

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – co robić, gdy się pojawią?

Na co mogą wskazywać mroczki przed oczami? To poważny problem?

Kobieta

Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki. Większość osób wykonuje ją źle

Amblyopia – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie problemu leniwego oka

oczy

Co jeść, aby mieć zdrowe i sprawne oczy?

Ślepota śnieżna – gdy po długiej wspinaczce na szczyt góry, nie możesz podziwiać widoków

Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty

Swędzące powieki – przyczyny, diagnostyka, sposoby leczenia

Dziedziczenie koloru oczu. Co wpływa na ich barwę?

Okłady na oczy – najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Kobieta z ręcznikiem na głowie. Na twarzy ma okulary przeciwsłoneczne

Optometrystka sprawdziła okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie. Jej wnioski przerażają

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? /fot. Pexels

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”

Kobieta zakrywa się kapeluszem

Optometrystka Justyna Nater: Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby. To powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna

Jak starzeje się wzrok kobiet? /fot. Pexels

Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces

Kobieta kąpie się w morzu

„Soczewki kontaktowe to nie szampon, żeby w razie czego kupić sobie inny w pierwszym lepszym sklepie” – pisze optometrystka Justyna Nater odnośnie używania soczewek na urlopie

Sokoli wzrok po borówkach - optometrystka wyjaśnia, ile w tym prawdy

Borówki panaceum na problemy ze wzrokiem? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater

Kobiece odbicie w lusterku

Kładziesz na oczy ciepłe woreczki z herbatą? Optometrystka Justyna Nater wyjaśnia, czy to dobry pomysł

Dlaczego nie wolno patrzeć „gołym okiem” na Słońce? Wyjaśnia optometrystka