Drink w ciągu dnia? To, kiedy sięgasz po alkohol, ma duże znaczenie
Spotkanie ze znajomymi, imieniny cioci, urodziny brata? Większość z tych spotkań jest zakrapiana różnego rodzaju alkoholami. Wiadomo, że częste spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Czy są one różne w zależności od tego, o jakiej porze sięgasz po drinka?
Alkohol a zdrowie
Lato sprzyja spotykaniu z rodziną i przyjaciółmi na grillu czy w restauracji – często towarzyszy nam wtedy alkohol. Od czasu do czasu możesz sobie na to pozwolić, unikając zgubnego wpływu na zdrowie czy wagę. Naukowcy wyliczyli, że umiarkowane dawka alkoholu to dla kobiet maksymalnie jeden drink na dobę, a dla mężczyzn dwa. Jeśli w ciągu dnia wypijasz więcej, może to przyczyniać do powstawania raka piersi, jelita grubego, wątroby, przełyku i gardła. Poniżej lista innych skutków ubocznych picia większej ilości alkoholu.
Możesz być narażona na choroby serca
Jeśli sięgasz po drinki w ciągu dnia i robisz to codziennie przez dłuższy czas, możesz spodziewać się problemów ze strony układu krążenia. Tak regularne picie alkoholu może bowiem prowadzić do problemów z ciśnieniem, zwiększa ryzyko zawału, niewydolności serca, a także udaru mózgu.
Możesz mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała
Alkohol to puste kalorie, a kolorowe drinki to już bomba kaloryczna. Jeśli wypijesz ich kilka w ciągu dnia, to możesz przyjąć ponad 1000 kalorii w samym alkoholu. Wiadomo, że picie procentowych trunków wzmaga apetyt, a na dodatek śmielej sięgamy po przekąski typu chipsy, orzeszki, popcorn, co też niekorzystnie wpływa na utrzymanie wagi w ryzach. Jeśli chcesz schudnąć, powinnaś całkowicie wykluczyć alkohol z diety.
Możesz zaburzyć rytm dnia i nocy
Poranny lub popołudniowy drink wprowadza cię w miły nastrój? A może weekendy lubisz spędzać z przyjaciółmi, sącząc drinki do białego rana? Po takich atrakcjach czujesz się zmęczona, długo odsypiasz, a kolejnej nocy budzisz się, gdy na dworze jest jeszcze ciemno? Alkohol powoduje, że rytm dnia i nocy jest zaburzony. Jesteś zmęczona, nie możesz się na niczym skupić, a to niedobrze wpływa na twoje zdrowie i relacje. Warto więc z głową podchodzić do ilości spożytego alkoholu lub przerzucić się na napoje bezalkoholowe.
Alkohol może nie wchłonąć się, tak szybko jak myślisz
Lubisz ten stan po wypiciu kilku drinków? Jeśli pijesz do obiadu, alkohol nie zadziała tak szybko, ponieważ jest łączony z jedzeniem. Idąc na wieczornego drinka czy piwo z koleżanką, przeważnie pijecie sam trunek, bez jedzenia. Wtedy oddziaływanie alkoholu jest szybsze. Nie oznacza to, że do obiadu musisz wypić więcej. Niezależnie od pory dnia trzymaj się zasady, która mówi, żeby pić maksymalnie jednego drinka dziennie.
Ośmiela i zachęca do robienia nieprzewidywanych rzeczy
Ile razy byłaś świadkiem brawurowych zachowań po wypiciu większych dawek alkoholu? Alkohol może spowodować, że będziesz mieć odwagę robić rzeczy, o których na trzeźwo nawet byś nie pomyślała.Większa śmiałość może dotyczyć też rozmów. Nie bez powodu co bardziej zapobiegliwi imprezowicze proszą, by schować im telefon. Jeśli nie chcesz dołączyć do grona osób, które będąc pod wpływem alkoholu pokłóciły się na śmierć i życie z przyjaciółką lub wyznały miłość nieznajomemu, lepiej odłóż komórkę do szuflady. Albo ogranicz liczbę wypitych drinków do jednego. No może dwóch.
Mały plusik?
Badania wykazały, że flawonoidy zawarte w czerwonym winie chronią skórę przed poparzeniem wywołanym nadmierną ekspozycją ciała na promienie słoneczne. Jednak mimo wszystko pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, gdy idziesz się opalać. I pamiętaj – alkohol pity w upalny dzień szybciej uderza do głowy.
Źródło: EatThis
Polecamy
Alkohol w tubkach zniknie ze sklepów. Po medialnej burzy producent wydał oświadczenie
Popularna marka whisky wykorzystuje wizerunek gwiazdy, którą picie alkoholu prawie zabiło. Marta Markiewicz ironicznie: „Taki mały śmieszek”
Musy dla dzieci? Nie, to wódka w saszetkach. „Absolutny skandal. Taki produkt nigdy nie powinien trafić do sprzedaży”
Ewa Skibińska o 10-letniej walce z chorobą alkoholową: „Byłam sama dla siebie zagrożeniem”
się ten artykuł?