Przejdź do treści

Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem. Zgłaszają je najczęściej zaszczepieni na COVID-19

Kobieta leży w łóżku
Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem. Zgłaszają je najczęściej zaszczepieni na COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Omikron dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie, a chorzy zgłaszają całkiem nowe objawy zarażenia. Jeszcze niedawno zarażenie Omikronem często mylono ze zwykłym przeziębieniem. Teraz osoby zaszczepione na COVID-19 zgłaszają dwa nowe symptomy dotyczące układu pokarmowego.

Nowe objawy COVID-19

Omikron, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie, coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, zaczyna dominować m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji. Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty.

Ponadto, wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2, zmieniły się również objawy, jakie obserwuje się obecnie u zakażonych. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.

„COVID-19 jest nieprzewidywalny i nawet jeśli większość zakażonych czuje tylko, że jest przeziębiona, istnieje znacznie więcej zagrożeń dotyczących długoterminowych skutków zakażenia, niż w przypadku zwykłego przeziębienia” – tłumaczył specjalista epidemiologii genetycznej w King’s College w Londynie prof. Tim Spector w wypowiedzi dla brytyjskiego „The Daily Express”.

Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem u zaszczepionych

Jak dodał prof. Tim Spector, Omikron daje również objawy u osób, które pomimo zaszczepienia na COVID-19, nie uniknęły infekcji. Wyjaśnił, że chorzy w pełni zaszczepieni zgłaszają jednak łagodniejsze oznaki zakażenia.

„Wielu z nich miało miało mdłości, lekką temperaturę, ból gardła i bóle głowy” – wyjaśnił.

Pojawiły się także dwa całkiem nowe objawy infekcji Omikronem. Są to:

Oznaki te zostały zarejestrowane dzięki brytyjskiemu programowi ZOE COVID. Umożliwia on chorym zgłaszanie brytyjskim naukowcom symptomów zakażenia oraz pozwala na szczegółowy zapis przebiegu choroby.

Omikron – co o nim wiemy?

Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Wpływ na jego dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50.

Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący wciąż na całym świecie wariant Delta.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.