Przejdź do treści

Dwulatek dostał fragment wątroby od żywego dawcy. Laparoskopowa metoda to przełom w polskiej transplantologii!

"To szansa na zwiększenie liczby transplantacji" mówią lekarze \źródło: WUM
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warszawscy lekarze pobrali laparoskopowo fragment wątroby od żywego dawcy. Pionierską operację przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Biorcą jest dwuletni chłopiec, któremu ten zabieg ocalił życie. 

Zalety metody małoinwazyjnej

Od operacji minął już miesiąc, ale lekarze dopiero teraz opublikowali oficjalny komunikat na ten temat. Musieli nabrać pewności, że wszystko się udało. Mały pacjent od dawna już jest w domu z rodziną i czuje się dobrze.

Przeszczep przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Ale po raz pierwszy zastosowano do tego metodę laparoskopową. Do tej pory zabiegi te wykonywano metodą klasyczną, przez cięcie powłok brzusznych pod łukami żebrowymi.

Wprowadzenie dostępu małoinwazyjnego pozwala na szybszy powrót do aktywności, dalsze zmniejszenie ryzyka powikłań i ograniczenie bólu w okresie pooperacyjnym dla zdrowych osób decydujących się na oddanie fragmentu własnej wątroby dla dziecka” – powiedział o korzyściach z tego rozwiązania prof. Michał Grąt.

Mały pacjent opuścił szpital po 7 dniach. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wątroba natychmiast zaczęła działać bez zarzutu. Lekarz podkreśla, że przeszczep ocalił dziecku życie. Tego typu metoda jest dużym postępem w polskiej transplantologii. Operacja zakończyła się sukcesem również dzięki temu, że zaangażowani medycy mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie.

463 pobrania wątrób

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, przeszczepianie fragmentów wątrób pobranych od żywego dawcy stanowi obecnie ponad połowę wszystkich transplantacji wątroby u dzieci w Polsce. Od 1999 roku do dziś w warszawskiej klinice wykonano 463 pobrania fragmentów wątrób od żywych dawców, które wykorzystano do transplantacji u dzieci. Wspomniana klinika współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, kierowaną przez prof. Piotra Kalicińskiego. Jak podkreślają specjaliści, dzięki tej współpracy udało się zmniejszyć śmiertelność wśród oczekujących na przeszczep pacjentów.

Operację przeprowadził prof. Michał Grąt w asyście prof. Waldemara Patkowskiego, dr n. med. Macieja Krasnodębskiego i lek. Pawła Rykowskiego. Znieczulenie przeprowadziła dr Marta Dec. Skład zespołu operacyjnego to także instrumentariuszki: mgr Marzena Kaczmarska i mgr Anna Anyszkiewicz oraz anestetyczka: Ewa Gniatkowska. Fragment wątroby przeszczepił w Centrum Zdrowia Dziecka zespół prof. Piotra Kalicińskiego.

źródło: wum.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.