Przejdź do treści

Dwulatek dostał fragment wątroby od żywego dawcy. Laparoskopowa metoda to przełom w polskiej transplantologii!

"To szansa na zwiększenie liczby transplantacji" mówią lekarze \źródło: WUM
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Warszawscy lekarze pobrali laparoskopowo fragment wątroby od żywego dawcy. Pionierską operację przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Biorcą jest dwuletni chłopiec, któremu ten zabieg ocalił życie. 

Zalety metody małoinwazyjnej

Od operacji minął już miesiąc, ale lekarze dopiero teraz opublikowali oficjalny komunikat na ten temat. Musieli nabrać pewności, że wszystko się udało. Mały pacjent od dawna już jest w domu z rodziną i czuje się dobrze.

Przeszczep przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Ale po raz pierwszy zastosowano do tego metodę laparoskopową. Do tej pory zabiegi te wykonywano metodą klasyczną, przez cięcie powłok brzusznych pod łukami żebrowymi.

Wprowadzenie dostępu małoinwazyjnego pozwala na szybszy powrót do aktywności, dalsze zmniejszenie ryzyka powikłań i ograniczenie bólu w okresie pooperacyjnym dla zdrowych osób decydujących się na oddanie fragmentu własnej wątroby dla dziecka” – powiedział o korzyściach z tego rozwiązania prof. Michał Grąt.

Mały pacjent opuścił szpital po 7 dniach. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wątroba natychmiast zaczęła działać bez zarzutu. Lekarz podkreśla, że przeszczep ocalił dziecku życie. Tego typu metoda jest dużym postępem w polskiej transplantologii. Operacja zakończyła się sukcesem również dzięki temu, że zaangażowani medycy mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie.

463 pobrania wątrób

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, przeszczepianie fragmentów wątrób pobranych od żywego dawcy stanowi obecnie ponad połowę wszystkich transplantacji wątroby u dzieci w Polsce. Od 1999 roku do dziś w warszawskiej klinice wykonano 463 pobrania fragmentów wątrób od żywych dawców, które wykorzystano do transplantacji u dzieci. Wspomniana klinika współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, kierowaną przez prof. Piotra Kalicińskiego. Jak podkreślają specjaliści, dzięki tej współpracy udało się zmniejszyć śmiertelność wśród oczekujących na przeszczep pacjentów.

Operację przeprowadził prof. Michał Grąt w asyście prof. Waldemara Patkowskiego, dr n. med. Macieja Krasnodębskiego i lek. Pawła Rykowskiego. Znieczulenie przeprowadziła dr Marta Dec. Skład zespołu operacyjnego to także instrumentariuszki: mgr Marzena Kaczmarska i mgr Anna Anyszkiewicz oraz anestetyczka: Ewa Gniatkowska. Fragment wątroby przeszczepił w Centrum Zdrowia Dziecka zespół prof. Piotra Kalicińskiego.

źródło: wum.edu.pl

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polska lekarka oddała swoją nerkę obcej pacjentce. „Chciałam zainspirować innych”

Prof. Grażyna Ginalska, wynalazczyni sztucznej kości: „Trzeba dużej odwagi naukowca i dużo jego samozaparcia, aby promować nowy produkt, wyjść z nim poza struktury uczelni”

Przeszczep allogeniczny – przebieg procedury i zasady kwalifikacji

Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

Lekarze na sali operacyjnej przeprowadzają przeszczep serca u pacjenta

To pierwszy taki przeszczep serca w Polsce. Lekarzom w przewiezieniu organu pomogła czeska policja

Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

Sala operacyjna

Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki

Dziewięciolatka dostała nowe serce. Kardiochirurg: „Rozmowy z rodzicami zmarłych dzieci są bardzo trudne, ale te małe serduszka również są potrzebne”

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy

Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę

Mały Antoś wreszcie zobaczy świat. Spektakularny sukces polskich lekarzy

Lekarz na sali operacyjnej

Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch

Nie ignoruj wirusa RSV. Sprawdź, kiedy pobyt z dzieckiem w szpitalu to konieczność

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu / AdobeStock

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu

Lekarz podczas operacji

Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Rewolucyjna metoda zmniejsza ryzyko powikłań

Prawniczka rozprawia się z popularnymi mitami o transplantologii. Sprawdź, czego nie wiesz /fot. iStock

Prawniczka rozprawia się z popularnymi mitami o transplantologii. Sprawdź, czego nie wiesz

Lekarka na sali operacyjnej

Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz

Wielki sukces lekarzy z Warszawy. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody uratowali 13-latka po ostrym udarze mózgu

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. "Niesamowite, jak rozwija się medycyna"

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. „Niesamowite, jak rozwija się medycyna”

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

Ból głowy u dziecka – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka

Embrion

Naukowcy wyhodowali sztuczny zarodek z mózgiem i bijącym sercem. „To niewiarygodne, że udało nam się do tego dojść”