Przejdź do treści

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co uważa na ten temat alergolog

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co uważa na ten temat alergolog Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból brzucha? Tabletka i lampka wina na rozluźnienie. Poranny kac? Pędem do apteczki po coś przeciwbólowego. Znów alergia? Mam na to odpowiednie proszki. To dość częsty scenariusz. Niestety, alkohol i leki to para, która wzajemnie się nie lubi. Nawet jeśli ból ustępuje, skutki mogą być znacznie poważniejsze. 

Jeśli masz do czynienia z katarem, niekontrolowanym kichaniem, zaczerwienieniem, łzawieniem i swędzeniem oczu, a twój stan zdrowia nie wskazuje na chorobę, jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na alergię. Sezonowa i środowiskowa będzie trwać tak długo, jak długo będziemy narażone na specyficzny alergen powodujący dyskomfort. Na szczęście istnieje wiele dostępnych leków, które łagodzą jej objawy.

Jeśli sięgasz po leki, pamiętaj o zasadnie wyłączności. Alkohol nie jest dobrym partnerem. Tak, lampka wina lub kilka łyków piwa również. 

„Większość trunków alkoholowych zawiera histaminę, wytwarzaną przez drożdże i bakterie podczas procesu fermentacji. Histamina to substancja chemiczna, która wywołuje objawy alergii. Wino i piwo zawierają również siarczyny, kolejną grupę związków, o których wiadomo, że wywołują astmę i objawy podobne również do alergii”- mówi alergolog Bożena Mamcarz w rozmowie z Hello Zdrowie.

Szkodliwy duet: alkohol i leki

Mieszanie alkoholu z lekami może być szkodliwe. Alkohol, podobnie jak niektóre leki, może spowodować senność, zawroty głowy, problemy z koncentracją. Dodatkowo, może nasilać powszechne objawy astmy i kataru siennego, takie jak: kichanie, ból głowy, kaszel. Niektóre preparaty zawierają więcej niż jeden składnik, który może reagować z napojami wysokoprocentowymi, a niektóre z nich, np. syropy na kaszel lub środki przeczyszczające, same w sobie zawierają do 10 proc. alkoholu.

„Mieszanie alkoholu z niektórymi lekami może powodować nudności, wymioty, bóle głowy, senność lub omdlenia. Istnieje ryzyko krwawienia wewnętrznego, problemów z sercem i trudności w oddychaniu. Oprócz tych zagrożeń alkohol może sprawić, że lek będzie mniej skuteczny, a nawet bezużyteczny. Czasem staje się on toksyczny dla organizmu. Dotyczy to również leków bez recepty i ziołowych” – mówi alergolog.

Obniżenie skuteczności leków

Alkohol może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że odczujesz ulgę w leczeniu alergii, przeziębienia i grypy, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych i przedawkowania.  Ze względu na szeroką gamę składników aktywnych w wielu z tych leków, trudno jest dokładnie stwierdzić, jak dana substancja reaguje z napojem wysokoprocentowym. Co ciekawe, alkohol inaczej reaguje na kobiety, niż na mężczyzn.

„Kobiety generalnie mają większe ryzyko problemów niż mężczyźni. Kiedy kobieta pije, alkohol w jej krwiobiegu zazwyczaj osiąga wyższy poziom niż u mężczyzny, nawet jeśli oboje piją tę samą ilość. Dzieje się tak, ponieważ ich ciała na ogół mają mniej wody niż ciała mężczyzn. W rezultacie są bardziej podatne na uszkodzenia narządów związane z alkoholem, takie jak wątroba” – dodaje Bożena Mamcarz.

Lekarze przestrzegają przed piciem alkoholu podczas przyjmowania leków ze względu na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych komplikacji. Ryzyko uszkodzenia wątroby, jak również obniżonego funkcjonowania układu nerwowego, wzrasta wraz ze wzrostem dawek leków i większym spożyciem alkoholu.

„Jeśli nie ma się pewności, czy spożywanie alkoholu jest bezpieczne, najbezpieczniejszą rzeczą do zrobienia jest całkowite unikanie go, dopóki nie będzie się już przyjmować leku. W rzeczywistości może to pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. W zależności od tego, ile pije się alkoholu, może to utrudnić odpowiedź immunologiczną i przedłużyć przeziębienie lub grypę” – komentuje Bożena Mamcarz.

Bez względu na to, jakie leki na alergię przyjmujesz, bądź bardzo ostrożna. I pamiętaj, nawet jeśli nie spożywasz leku i napoju alkoholowego w tym samym czasie, mogą pojawić się komplikacje.  Zawsze czytaj etykiety leków i zwracaj uwagę na ostrzeżenia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?