Przejdź do treści

E-recepty od stycznia realizowane w polskich aptekach

Farmaceutka w aptece / istockphoto
Farmaceutka w aptece / istockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

E-recepta zaczęła oficjalnie obowiązywać od 1 stycznia 2019 w całej Polsce. Oznacza to, że każda apteka musi obsługiwać system elektronicznych recept. E-recepta to odpowiednik papierowej wersji, zamiast ręcznie wypisanej recepty dostaniemy elektroniczną formę.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że wprowadzenie e-recepty zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych pomyłek, które wynikają z nieczytelnego pisma lekarza lub nieodczytania w prawidłowy sposób wypisanej recepty przez farmaceutę. Dodatkowo, dokument elektroniczny trudniej jest podrobić. Nowe rozwiązanie jest korzystne także dla pacjentów. Dzięki e-recepcie chory nie będzie musiał wracać do gabinetu lekarskiego, żeby uzupełnić braki, jakie pojawiły się w dokumencie. Ułatwi ona także zakup trudno dostępnych leków.

Zobacz także: Medyczna marihuana już dostępna w aptekach

Leki położone na dłoni

Jak działa e-recepta?

Chory musi założyć internetowe konto pacjenta IKP – Internetowe Konto Pacjenta, na którym ma dostęp do aktualnych recept i własnej historii medycznej. W celu rejestracji należy podać swój numer telefonu, wówczas w formie SMS pacjent dostanie kod dostępu, który poda w aptece wraz z numerem PESEL. Alternatywą jest podanie adresu e-mail, wówczas receptę otrzyma w formie PDF. Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie założyły konta pacjenta, otrzymają od lekarza wydruk. Nie będzie na nim jednak ani pieczątek, ani dodatkowych podpisów.

Zobacz także: Nowa lista leków refundowanych – nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów onkologicznych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że wystawianie e-recept pozwoli lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii.

Celem jest stworzenie europejskiego systemu opieki zdrowotnej w Europie. Podobne e-recepty działają w już w wielu krajach, między innymi: Estonia, Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.