Przejdź do treści

Flebolog – jakimi chorobami zajmuje się specjalista od flebologii?

Kobietę w bardzo wysokich szpilkach bolą nogi
fot. Robert Przybysz/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nazwa „flebologia” wywodzi się z greckich słów phlebos („żyła”) oraz logos („nauka”). W dzisiejszych czasach ta dość ścisła dziedzina medycyny rozwija się niezwykle prężnie i co chwila proponuje pacjentom nowe rozwiązania w zakresie leczenia chorób żył. Flebolog to więc lekarz, którego zadaniem jest leczenie schorzeń takich jak m.in. zakrzepica żył głębokich czy żylaki.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

W krajach rozwiniętych (również w Polsce) choroby żył i tętnic są bardzo powszechnym problemem, a należąca do nich miażdżyca jest zaliczana do grona chorób cywilizacyjnych. Tryb życia, jaki wymusza na wielu ludziach praca zawodowa (najczęściej siedząca) w połączeniu ze stresem, nałogami i niewłaściwą dietą, wpływa na rozwijanie się schorzeń naczyń krwionośnych. Wykształcenie się flebologii jako działu medycyny stało się koniecznością. Coraz więcej osób chce skorzystać z  konsultacji flebologicznych

Flebologia – niedoceniana, ale potrzebna

Według badań 40% kobiet i 30% mężczyzn w Polsce cierpi na różnego rodzaju problemy żylne. Wiedza o chorobach żył oraz sama świadomość ich występowania jest bardzo niewielka. Nieleczone i bagatelizowane choroby żylne mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań w postaci zatorów i zakrzepów. Ponadto nawet 2% polskiego społeczeństwa cierpi na owrzodzenia podudzi. Wydawałoby się, że problem ten dotyczy wyłącznie osób starszych, tymczasem największą grupą nim dotkniętą są osoby w średnim wieku, czynne zawodowo. Objawy, jakie niosą ze sobą owrzodzenia podudzi, ograniczają codzienne funkcjonowanie oraz aktywność zawodową. Pojawienie się owrzodzeń wpływa na kondycję całego organizmu. Choroby żył mają realne przełożenie na funkcjonowanie ekonomiczne i społeczne. Jednak wiele osób uważa żylaki i owrzodzenia za problem wyłącznie estetyczny, a złe samopoczucie z nich wynikające jest czymś, z czym należy się pogodzić. Lekarze mogą zaproponować metody leczenia, które skutecznie pomogą pozbyć się problemów żylnych. Nie chodzi tylko o usunięcie żylaków – tym zajmuje się jeszcze bardziej specjalistyczna dziedzina, jaką jest flebologia estetyczna. Pomimo że żylaki to bardzo dobrze znany powszechnie problem, istnieje wiele innych chorób żył i tętnic, które może skutecznie wyleczyć lekarz flebolog.

nogi

Czym zajmuje się flebolog i kiedy się do niego zgłosić?

Specjaliści w dziedzinie flebologii zajmują się leczeniem chorób żył. Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza tej dziedziny? Objawami świadczącymi, że z żyłami dzieje się coś niepokojącego, są uczucie ciężkości w nogach oraz pojawiająca się wieczorami opuchlizna kostek, łydek i stóp. Symptomom tego typu towarzyszą również teleangiektazje, czyli czerwone, fioletowe lub niebieskie „pajączki”. Zlekceważenie objawów po jakimś czasie powoduje powstawanie nowych – są to wyczuwalne zgrubienia naczyń pod kolanami i koło kostek. Na tym etapie dochodzi również do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Pojawiające się żylaki i owrzodzenia mogą utrudniać poruszanie, a kończyny nie są odpowiednio ukrwione. Do konsultacji u flebologa powinny skłonić nas również pojawiające się często skurcze łydek, ich zasinienie, a nawet popularne hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Chorobami, które leczy flebolog, są również zakrzepica żył głębokich i powierzchownych oraz miażdżyca. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych dla życia następstw – zatoru płucnego, zakrzepów, zwężania światła tętnic, a co za tym idzie również nadciśnienia. Podstawowym badaniem, na które skieruje nas flebolog, jest USG Dopplera, czyli badanie obrazowe żył i tętnic. Potrafi ono wykryć niepokojące zmiany już w bardzo wczesnym stadium. Lekarze oceniają również prawidłowość przepływów żylnych. Na podstawie wyniku badania flebolog jest w stanie dobrać odpowiednie metody leczenia – właściwe leki połączone z zabiegami fizjoterapeutycznymi (laser, ultradźwięki, masaże, drenaż limfatyczny, echoterapia). Czasami konieczne jest wykonanie zabiegu skleroterapii lub miniflebektomii.

Zobacz także

Flebolog a chirurg naczyniowy – różnice

Wielu osobom wydaje się, że flebologia jest tym samym, co chirurgia naczyniowa, istnieją między nimi jednak pewne niewielkie różnice. Specjalność flebologiczna polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób żylnych za pomocą jak najmniej inwazyjnych metod. Tymczasem flebolog może skierować nas do chirurga naczyniowego, kiedy choroba ma postać silnie zaawansowaną, gdy konieczne są bardziej inwazyjne metody leczenia, np. rekonstrukcja lub udrażnianie tętnic, angioplastyka balonowa czy wszczepienie stentu.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.