Ewelina Kaczmarczyk Morsowanie a problemy z niewydolnością żylną. Czy zimowe kąpiele pomogą czy zaszkodzą? Wyjaśnia flebolog Moda na morsowanie w Polsce nie słabnie. Ale czy takie hartowanie organizmu jest dla każdego? Co z osobami z niewydolnością żylną? Czy morsowanie im może pomóc, czy raczej tylko zaszkodzi? Na te i inne pytania odpowiada flebolog dr… 10.01.2022 3 min.
Natalia Suchocka Zespół górnego otworu klatki piersiowej – objawy, leczenie Zespół górnego otworu klatki piersiowej to zespół objawów związanych z uciskiem na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową. Często występuje u pacjentów z nieprawidłową postawą ciała,… 10.08.2021 5 min.
Justyna Mazur Rozwarstwienie aorty – przyczyny, diagnostyka i leczenie Rozwarstwienie aorty to jedna z postaci tętniaka aorty. W przebiegu tego zaburzenia dochodzi do rozerwania błony środkowej ściany tętnicy - wówczas krew gromadzi się śródściennie. Do rozerwania błony wewnętrznej ściany aorty… 09.08.2021 5 min.
Natalia Suchocka Zwężenie tętnic szyjnych – przyczyny, objawy. Jak leczyć? Tętnice szyjne mają ogromne znaczenie dla ukrwienia mózgu, a ich zwężenie związane jest z upośledzeniem przepływu krwi. W zdecydowanej większości przypadków problem ten występuje u pacjentów z miażdżycą. Nie można go… 09.08.2021 6 min.
Natalia Suchocka Tętniak aorty piersiowej – diagnostyka, operacja, powikłania Tętniak aorty piersiowej powstaje we fragmencie aorty przebiegającym przez klatkę piersiową. Tętniak oznacza balonowate poszerzenie tętnicy, która jest najważniejszym naczyniem, zaopatrującym cały organizm w krew. Początkowo… 18.07.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jaki filtr do opalania jest najlepszy dla kogoś, kto ma żylaki? Odpowiadają flebolog i dermatolog Na promieniowanie UV powinna uważać każda z nas. Ale są osoby, które muszą zachować szczególną ostrożność - między innymi te, które mają żylaki. Jak chronić je przed słońcem? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie dr… 07.07.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak ulżyć swoim nogom w czasie upałów? Ten masaż może zdziałać cuda Masz ciężkie, obolałe nogi? Nie tylko tobie upały dają się we znaki. Flebolog dr n. med. Łukasz Paluch w swoim ostatnim wpisie na Instagramie wyjaśnia, jak możesz sobie poradzić z tym problemem. 28.06.2021 4 min.
Natalia Suchocka Zespół żyły głównej górnej – objawy, diagnostyka, leczenie Zespół żyły głównej górnej może pojawić się nagle bądź też rozwijać się powoli i sukcesywnie. Zazwyczaj ma on charakter przewlekły, a jego leczenie uzależnione jest bezpośrednio od przyczyny. Z reguły jest on dowodem na… 25.05.2021 5 min.
Milena Marchewka Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń Mikrokrążenie jest miejscem, w którym układ tętniczy przechodzi w żylny. Struktury wchodzące w skład tej sieci naczyń krwionośnych odpowiadają za dostarczanie komórkom substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.… 12.05.2021 5 min.
Milena Marchewka Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie Choroba Takayasu polega na zwężaniu się światła dużych tętnic, które wywołane jest toczącym się w ich obrębie procesem zapalnym. Pacjenci z tym rodzajem zapalenia tętnic najczęściej odczuwają objawy w postaci zmęczenia,… 21.04.2021 5 min.
Natalia Suchocka Aorta – funkcje, budowa. Koarktacja i rozwarstwienie aorty Aorta to największe naczynie krwionośne w ludzkim organizmie. W zależności od jej części, jej grubość wynosi od dwóch do trzech centymetrów. W wyniku rozmaitych chorób oraz urazów może dojść do różnych zmian w jej obrębie,… 04.02.2021 7 min.
Natalia Suchocka Zespół dziadka do orzechów – przyczyny, objawy, leczenie Zespół dziadka do orzechów, zwany też zespołem ucisku żyły nerkowej, to anatomiczna wada, która występuje dość rzadko. Zalicza się ją do naczyniowych zespołów uciskowych. Może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.… 02.12.2020 5 min.
Milena Marchewka Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy, leczenie Zakrzepica żył zazwyczaj dotyczy kończyn dolnych, jednak występuje również w innych obszarach układu żylnego organizmu. Choroba może umiejscowić się w płucach lub w wątrobie, co w wielu przypadkach stanowi zagrożenie dla… 17.09.2020 9 min.
Zuzanna Kowalewska Stent w sercu – czym jest, rodzaje, powikłania, koronarografia Stent to plastikowa lub metalowa rurka będąca rusztowaniem, które rozszerza chorobowo zmienione naczynia krwionośne. Stent nazywany jest również protezą naczyniową. Najczęściej stenty używane są w kardiologii przy leczeniu… 31.07.2020 4 min.
Redakcja Bolące żyły na rękach – zakrzepica czy nadciśnienie? Zakrzepowe zapalenie żył, zwane również zakrzepicą żylną, to choroba polegająca na rozwoju stanu zapalnego w obrębie ściany żyły i w efekcie tworzeniu się zakrzepów, czyli skrzeplin. Zakrzepica może się rozwinąć zarówno w… 26.06.2020 4 min.
Agata Oleszkiewicz Zakrzepica – co to jest? Jakie są jej objawy i na czym polega leczenie zakrzepicy? Zakrzepica żył zazwyczaj dotyczy kończyn dolnych, jednak występuje również w innych obszarach układu żylnego organizmu. Jest określana jako "cicha choroba". Nie wolno jej ignorować, szczególnie gdy dotyka nas nawracająca… 06.06.2020 7 min.
Ewa Wojciechowska Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog Od jakiegoś czasu czujesz, jakby do twoich nóg ktoś przyczepił dodatkowe ciężary? Do tego bolą, puchną, pojawiają się na nich żyły lub żylaki? 25.05.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Tętnica szyjna – budowa i funkcje, choroby Tętnica szyjna zwana jest też tętnicą szyjną wspólną. Składa się w istocie z dwóch części – lewej odchodzącej z łuku aorty oraz prawej, która odchodzi z pnia ramienno – głowowego. Jest to główne naczynie tętnicze,… 25.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Arteria – czym jest? Jak wygląda jej budowa i jakie spełnia funkcje? Po łacińsku - arteria to tętnica. Narządy tego typu są niesamowicie ważne w naszym całokształcie, ponieważ to właśnie tętnice rozprowadzają prawidłowo krew po organizmie człowieka. Z arterią wiążą się najgroźniejsze… 22.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Wkłucie centralne – wskazania, przebieg, pielęgnacja Wkłucie centralne jest cewnikiem wprowadzanym przez jedno z naczyń krwionośnych do dużej, centralnej żyły. Wkłucie centralne sprawdza się w przypadkach konieczności długotrwałego podawania płynów i leków dożylnych. Wynika to… 20.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Pończochy uciskowe – do czego służą, wskazania Pończochy uciskowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niewydolności żylnej, choć nie są środkiem farmakologicznym. Wiele osób z tego powodu bagatelizuje je, choć mają doskonały wpływ na te dolegliwości. Czym… 17.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Iniekcje – czym są, rodzaje i zastosowanie Iniekcje to nazwa bardziej profesjonalna, ale w potocznym języku mniej znana, ponieważ iniekcje to nic innego, jak znane wszystkim zastrzyki. 14.11.2019 2 min.
Urszula Gruszka Wstydzisz się pajączków na nogach? Dermatolog Joanna Sołtys radzi, jak możesz sobie pomóc 19.02.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Badanie Dopplera – na czym polega? Znaczenie USG Dopplera w diagnostyce chorób układu krążenia 23.01.2019 4 min.