Przejdź do treści

Gillian Anderson: Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością

Gillian Anderson: Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością Karwai Tang/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
pandemia koronawirusa, dzieci
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19. "To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa"
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
szczepionka na COVID-19
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki

Ciężko pracowała, by nie być aktorką jednej roli. Ostatnio podziwiamy ją jako Margaret Thatcher w „The Crown”. „Najwyższa pora, żebym wreszcie zagrała kryminalistkę!” – mówi Gillian Anderson i namawia do polubienia siebie.  „Wszędzie jest coś, co może nas przerażać: przyszłość, „a co, jeśli”, gdybanie. Akceptacja jest wyzwalająca” – komentuje.

Gillian Anderson urodziła się w Chicago, ale dorastała w Londynie, gdzie jej ojciec wyjechał, by uczyć się w szkole filmowej. Ostatecznie założył firmę producencką, do Stanów wrócili, kiedy Gillian miała 11 lat. Zmiana nie wyszła jej na dobre, mówiąca z brytyjskim akcentem dziewczynka nie czuła się dobrze wśród rówieśników, buntowała się, szokowała strojami i fryzurami. Z czasem doszły do tego  problemy z alkoholem i narkotykami, związek z mężczyzną starszym od siebie o kilkanaście lat. Szkołę zakończyła z przytupem – podczas balu maturalnego włamała się do budynku, by zakleić  szafki i została zatrzymana przez policję za włamanie i wtargnięcie. Po latach śmieje się, że w rankingu swoich kolegów była wskazywana jako ta, która pierwsza trafi do aresztu i tak się stało. „Od 14. roku życia jestem pod stałą opieką terapeuty (…) Były momenty, kiedy było ze mną naprawdę źle. Kiedy nie chciałam w ogóle wychodzić w domu” – wspomina ten czas.

Codziennie piszę listę rzeczy, za które jestem wdzięczna. Jednym z moich bardziej niezdrowych nawyków jest ciągłe narzekanie, nietolerancja wobec samej siebie, sytuacji, które mnie spotykają, ludzi na ulicy. Muszę ciągle walczyć, żeby nie być zirytowaną”

Studiowała w Chicago, później długo chodziła na castingi teatralne i filmowe w Nowym Jorku, ale dopiero wyjazd do Los Angeles okazał się przełomowy dla jej kariery.  Choć producenci „Z Archiwum X” wymarzyli sobie do roli Dany Scully wysoką blondynkę, reżyser doskonale wiedział, że znalazł najlepszą kandydatkę. 25-latka bez większego doświadczenia włożyła wiele pracy w rolę agentki parającej się rozwiązywaniem zagadek związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Razem z Davidem Duchovnym stworzyli duet, który wszedł do klasyki kina.  Seria zdobyła wielu fanów, którzy do dziś ze szczegółami analizują  scenariusze kolejnych odcinków. Kiedy w 2016 i 2017 roku nakręcono po  latach dziesiąty i jedenasty sezon filmu, nadzieje na powrót ulubionych bohaterów odżyły. Zdecydowano jednak, by definitywnie go zakończyć.

Sex Education, Netflix

Gillian Anderson nie podziela sentymentu widzów „Archiwum…”, często mówi, że niewiele już z tego czasu pamięta, jedynie nieprzerwaną, wielogodzinną pracę na planie. Później musiała włożyć dużo wysiłku w zmianę swojego stosunku do pracy: „Zwolniłam, specjalnie i celowo. Słuchałam sama siebie, powtarzając w kółko: Muszę zwolnić, muszę zwolnić. I tak 10, może 20 lat. (…) Przyjaciele śmiali się ze mnie, kiedy mówiłam im, że mam wolny kwadrans i przyszłam się przywitać” – opowiada po latach.

Na planie kultowej serii poznała swojego pierwszego męża, a dziewięć dni po urodzeniu córeczki wróciła do zdjęć. Małżeństwo z ojcem Piper nie trwało długo, nie miała też szczęścia do dwóch następnych związków. Ma jeszcze dwóch synów, Oscara i Felixa.

Rola Dany na długie lata zdominowała jej karierę, ale pozytywne recenzje zbierała też za inne serialowe bohaterki, m.in. dr Bedelii Du Maurier w „Hannibalu” (2013-2015) czy „Amerykańskich Bogach” (2017). W 2019 roku zagrała matkę głównego bohatera „Sex Education”, terapeutkę Jean Milburn. Uważa to za ironiczne: „Codziennie piszę listę rzeczy, za które jestem wdzięczna. Jednym z moich bardziej niezdrowych nawyków jest ciągłe narzekanie, nietolerancja wobec samej siebie, sytuacji, które mnie spotykają, ludzi na ulicy. Muszę ciągle walczyć, żeby nie być zirytowaną”.

Seria „Sex Education” została bardzo dobrze przyjęta, a w Wielkiej Brytanii wpłynęła na zmiany w sposobie nauczania o seksualności. Przy tej okazji aktorka wywołała do tablicy Polskę: „Dziennikarka z Polski powiedziała nam o tym, że w ich kraju nie ma edukacji seksualnej i jak fantastycznie jest widzieć taki serial dla młodych ludzi. (…) Asa Butterfield i ja spojrzeliśmy na siebie. Kto by pomyślał? Nie wiedziałam, że istnieją państwa, gdzie ten temat jest zwyczajnie ignorowany”.

The Crown, Netflix

Wraz z niedawną premierą kolejnego sezonu głośnej serii „The Crown” zaczęto dużo mówić o granej przez nią błyskotliwej i tragikomicznej roli Margaret Thatcher.  Serial, który przedstawia kulisy życia brytyjskiej rodziny królewskiej, zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje. Gillian Anderson bardzo ostrożnie wypowiada się o swojej roli: „Staram się unikać tematów politycznych w wywiadach związanych z moją pracą. Wielu rzeczy nie rozumiem i nie wiem, często boję się, że nie mam prawa do oceniania” – mówi. Przygotowując się do pracy na planie, korzystała z biografii Żelaznej Damy i opinii innych na jej temat. Udało się jej stworzyć rolę niejednoznaczną i wielowymiarową. „W Wielkiej Brytanii Thatcher jest bardzo różnie postrzegana. To bardzo pomocne, żeby spróbować odejść od opinii i wcześniejszych filtrów, które mamy, szczególnie grając postać historyczną”– przyznaje.

„Dziennikarka z Polski powiedziała nam o tym, że w ich kraju nie ma edukacji seksualnej i jak fantastycznie jest widzieć taki serial dla młodych ludzi. (...) Asa Butterfield i ja spojrzeliśmy na siebie. Kto by pomyślał? Nie wiedziałam, że istnieją państwa, gdzie ten temat jest zwyczajnie ignorowany”

Gillian Anderson jest zaangażowana w wiele kwestii społecznych, przede wszystkim prawa kobiet. W 2017 roku razem z Jean Nadel, dziennikarką dokumentalną BBC, opublikowała manifest wzywający do kobiecej rewolucji i zmiany siebie. „We: A Manifesto for Women Everywhere” jest zbiorem wskazówek, jak osiągnąć swój potencjał. Jak mówi Gillian, książka jest pełna rad, które dałaby młodszej sobie: „Miałam duże problemy z poczuciem własnej wartości. Patrząc, jak sobie z tym radziłam i z czego korzystałam, walcząc ze sobą, pomyślałam, że mogłoby to przydać się innym ludziom w każdym wieku”. Książka zawiera wiele różnych technik radzenia sobie, takich jak medytacja, afirmacja czy rozmowa. Aktorka przyznaje, że w przeszłości  była “bezwzględnie ostra” wobec swojego ciała, ale nie wnika w szczegóły: „Nie będę się rozwodzić. Rzeczy, za które często się krytykujemy, czasem całkowicie nie mają znaczenia. Jedyna naprawdę ważna rzecz to spokój w naszych głowach”

Ważne miejsce w zaleceniach autorek Manifestu zajmuje potrzeba akceptacji zmian i naszych fizycznych ograniczeń. 52-letnia aktorka dopiero kilka lat temu zrobiła testy na dysleksję, kiedy problemy z pamięcią zaczęły przeszkadzać jej w pracy: „Ktoś zwrócił mi uwagę, że dysleksja to także problemy z zapominaniem. Zawsze bałam się sprawdzić, czy to mam, bo chcę mieć dalej poczucie, że mogę zrobić wszystko, na co mam ochotę i co sobie postanowię”.

Melanie Griffith

Choć ma za sobą serię operacji plastycznych, przestaje się tym coraz bardziej przejmować. „Wszędzie jest coś, co może nas przerażać: przyszłość, „a co, jeśli”, gdybanie. Akceptacja jest wyzwalająca. Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością” – komentuje.

Fani Gillian Anderson mogą spodziewać się jeszcze więcej – aktorka otwarcie mówi o nowych projektach i pomysłach. „Zawsze chciałam być reżyserką, artystką. Może jak dzieciaki skończą studia, przestanę farbować włosy i będę robić mniej wszystkiego dookoła? Przyjdą role, które będą się zmieniać z wiekiem. I najwyższa pora, żebym wreszcie zagrała kryminalistkę!”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

Terapia ACT – czym jest, przebieg, efekty, dla kogo

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Skinny-shaming

„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu

Magdalena Lamparska / zdj. Tola Piotrowska

Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

„Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie?

Joanna Okuniewska

„Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska

Gdy czujesz się gorsza od innych… Jak żyć z kiepskim poczuciem wartości?

Monika Mrozowska / Instagram

Monika Mrozowska pokazała zdjęcia wykonane cztery dni po porodzie. „Tak ma prawo wyglądać ciało”

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Joanna Cesarz

Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

matka z córką

Marta Stoberska: Nienawidząc swojego ciała, dajesz PRZYKŁAD swoim dzieciom, które niczym gąbka chłoną twoje detoksy i diety

„To nie chodzi o plamy na skórze. Wszyscy jesteśmy czymś naznaczeni”. Niezwykła sesja fotograficzna kobiet z bielactwem

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała swoje półnagie zdjęcie z okresu ciąży. „Nikt nie prosił o nie, ale wszyscy go potrzebowali”

Kobiety w parku

Z rozstępami, cellulitem i zmarszczkami. Nadzy Islandczycy w ciałopozytywnej reklamie podbijają Internet!

Rumer Willis: „Nie” znaczy „nie”! Ale co, jeśli nie możesz odmówić?

Drew Barrymore: Chrzanić operacje plastyczne! Wolałabym wyglądać jak stare, zramolałe psisko, niż tak się torturować

Kobieta i jej odbicie w lustrze

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

Paulina Młynarska

„Kreują swój wizerunek przy pomocy sztabów ludzi i wmawiają, że możemy ‘być jak one’”. Paulina Młynarska o szkodliwym wpływie influencerów

Zosia Lenczewska-Samotyj

„Cudnie jest być sobą”. Fotografka Zosia LS nie retuszuje zdjęć, bo chce pokazać naturalne piękno ciała

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?