Przejdź do treści

Gillian Anderson: Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością

Gillian Anderson: Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością Karwai Tang/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ciężko pracowała, by nie być aktorką jednej roli. Ostatnio podziwiamy ją jako Margaret Thatcher w „The Crown”. „Najwyższa pora, żebym wreszcie zagrała kryminalistkę!” – mówi Gillian Anderson i namawia do polubienia siebie.  „Wszędzie jest coś, co może nas przerażać: przyszłość, „a co, jeśli”, gdybanie. Akceptacja jest wyzwalająca” – komentuje.

Gillian Anderson urodziła się w Chicago, ale dorastała w Londynie, gdzie jej ojciec wyjechał, by uczyć się w szkole filmowej. Ostatecznie założył firmę producencką, do Stanów wrócili, kiedy Gillian miała 11 lat. Zmiana nie wyszła jej na dobre, mówiąca z brytyjskim akcentem dziewczynka nie czuła się dobrze wśród rówieśników, buntowała się, szokowała strojami i fryzurami. Z czasem doszły do tego  problemy z alkoholem i narkotykami, związek z mężczyzną starszym od siebie o kilkanaście lat. Szkołę zakończyła z przytupem – podczas balu maturalnego włamała się do budynku, by zakleić  szafki i została zatrzymana przez policję za włamanie i wtargnięcie. Po latach śmieje się, że w rankingu swoich kolegów była wskazywana jako ta, która pierwsza trafi do aresztu i tak się stało. „Od 14. roku życia jestem pod stałą opieką terapeuty (…) Były momenty, kiedy było ze mną naprawdę źle. Kiedy nie chciałam w ogóle wychodzić w domu” – wspomina ten czas.

Codziennie piszę listę rzeczy, za które jestem wdzięczna. Jednym z moich bardziej niezdrowych nawyków jest ciągłe narzekanie, nietolerancja wobec samej siebie, sytuacji, które mnie spotykają, ludzi na ulicy. Muszę ciągle walczyć, żeby nie być zirytowaną”

Studiowała w Chicago, później długo chodziła na castingi teatralne i filmowe w Nowym Jorku, ale dopiero wyjazd do Los Angeles okazał się przełomowy dla jej kariery.  Choć producenci „Z Archiwum X” wymarzyli sobie do roli Dany Scully wysoką blondynkę, reżyser doskonale wiedział, że znalazł najlepszą kandydatkę. 25-latka bez większego doświadczenia włożyła wiele pracy w rolę agentki parającej się rozwiązywaniem zagadek związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Razem z Davidem Duchovnym stworzyli duet, który wszedł do klasyki kina.  Seria zdobyła wielu fanów, którzy do dziś ze szczegółami analizują  scenariusze kolejnych odcinków. Kiedy w 2016 i 2017 roku nakręcono po  latach dziesiąty i jedenasty sezon filmu, nadzieje na powrót ulubionych bohaterów odżyły. Zdecydowano jednak, by definitywnie go zakończyć.

Sex Education, Netflix

Gillian Anderson nie podziela sentymentu widzów „Archiwum…”, często mówi, że niewiele już z tego czasu pamięta, jedynie nieprzerwaną, wielogodzinną pracę na planie. Później musiała włożyć dużo wysiłku w zmianę swojego stosunku do pracy: „Zwolniłam, specjalnie i celowo. Słuchałam sama siebie, powtarzając w kółko: Muszę zwolnić, muszę zwolnić. I tak 10, może 20 lat. (…) Przyjaciele śmiali się ze mnie, kiedy mówiłam im, że mam wolny kwadrans i przyszłam się przywitać” – opowiada po latach.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł

Na planie kultowej serii poznała swojego pierwszego męża, a dziewięć dni po urodzeniu córeczki wróciła do zdjęć. Małżeństwo z ojcem Piper nie trwało długo, nie miała też szczęścia do dwóch następnych związków. Ma jeszcze dwóch synów, Oscara i Felixa.

Rola Dany na długie lata zdominowała jej karierę, ale pozytywne recenzje zbierała też za inne serialowe bohaterki, m.in. dr Bedelii Du Maurier w „Hannibalu” (2013-2015) czy „Amerykańskich Bogach” (2017). W 2019 roku zagrała matkę głównego bohatera „Sex Education”, terapeutkę Jean Milburn. Uważa to za ironiczne: „Codziennie piszę listę rzeczy, za które jestem wdzięczna. Jednym z moich bardziej niezdrowych nawyków jest ciągłe narzekanie, nietolerancja wobec samej siebie, sytuacji, które mnie spotykają, ludzi na ulicy. Muszę ciągle walczyć, żeby nie być zirytowaną”.

Seria „Sex Education” została bardzo dobrze przyjęta, a w Wielkiej Brytanii wpłynęła na zmiany w sposobie nauczania o seksualności. Przy tej okazji aktorka wywołała do tablicy Polskę: „Dziennikarka z Polski powiedziała nam o tym, że w ich kraju nie ma edukacji seksualnej i jak fantastycznie jest widzieć taki serial dla młodych ludzi. (…) Asa Butterfield i ja spojrzeliśmy na siebie. Kto by pomyślał? Nie wiedziałam, że istnieją państwa, gdzie ten temat jest zwyczajnie ignorowany”.

The Crown, Netflix

Wraz z niedawną premierą kolejnego sezonu głośnej serii „The Crown” zaczęto dużo mówić o granej przez nią błyskotliwej i tragikomicznej roli Margaret Thatcher.  Serial, który przedstawia kulisy życia brytyjskiej rodziny królewskiej, zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje. Gillian Anderson bardzo ostrożnie wypowiada się o swojej roli: „Staram się unikać tematów politycznych w wywiadach związanych z moją pracą. Wielu rzeczy nie rozumiem i nie wiem, często boję się, że nie mam prawa do oceniania” – mówi. Przygotowując się do pracy na planie, korzystała z biografii Żelaznej Damy i opinii innych na jej temat. Udało się jej stworzyć rolę niejednoznaczną i wielowymiarową. „W Wielkiej Brytanii Thatcher jest bardzo różnie postrzegana. To bardzo pomocne, żeby spróbować odejść od opinii i wcześniejszych filtrów, które mamy, szczególnie grając postać historyczną”– przyznaje.

„Dziennikarka z Polski powiedziała nam o tym, że w ich kraju nie ma edukacji seksualnej i jak fantastycznie jest widzieć taki serial dla młodych ludzi. (...) Asa Butterfield i ja spojrzeliśmy na siebie. Kto by pomyślał? Nie wiedziałam, że istnieją państwa, gdzie ten temat jest zwyczajnie ignorowany”

Gillian Anderson jest zaangażowana w wiele kwestii społecznych, przede wszystkim prawa kobiet. W 2017 roku razem z Jean Nadel, dziennikarką dokumentalną BBC, opublikowała manifest wzywający do kobiecej rewolucji i zmiany siebie. „We: A Manifesto for Women Everywhere” jest zbiorem wskazówek, jak osiągnąć swój potencjał. Jak mówi Gillian, książka jest pełna rad, które dałaby młodszej sobie: „Miałam duże problemy z poczuciem własnej wartości. Patrząc, jak sobie z tym radziłam i z czego korzystałam, walcząc ze sobą, pomyślałam, że mogłoby to przydać się innym ludziom w każdym wieku”. Książka zawiera wiele różnych technik radzenia sobie, takich jak medytacja, afirmacja czy rozmowa. Aktorka przyznaje, że w przeszłości  była “bezwzględnie ostra” wobec swojego ciała, ale nie wnika w szczegóły: „Nie będę się rozwodzić. Rzeczy, za które często się krytykujemy, czasem całkowicie nie mają znaczenia. Jedyna naprawdę ważna rzecz to spokój w naszych głowach”

Ważne miejsce w zaleceniach autorek Manifestu zajmuje potrzeba akceptacji zmian i naszych fizycznych ograniczeń. 52-letnia aktorka dopiero kilka lat temu zrobiła testy na dysleksję, kiedy problemy z pamięcią zaczęły przeszkadzać jej w pracy: „Ktoś zwrócił mi uwagę, że dysleksja to także problemy z zapominaniem. Zawsze bałam się sprawdzić, czy to mam, bo chcę mieć dalej poczucie, że mogę zrobić wszystko, na co mam ochotę i co sobie postanowię”.

Melanie Griffith

Choć ma za sobą serię operacji plastycznych, przestaje się tym coraz bardziej przejmować. „Wszędzie jest coś, co może nas przerażać: przyszłość, „a co, jeśli”, gdybanie. Akceptacja jest wyzwalająca. Mogłabym siedzieć i martwić się, że moja skóra wygląda jak oprawiony kurczak. Ale to nie rzeczywistość. To walka z rzeczywistością” – komentuje.

Fani Gillian Anderson mogą spodziewać się jeszcze więcej – aktorka otwarcie mówi o nowych projektach i pomysłach. „Zawsze chciałam być reżyserką, artystką. Może jak dzieciaki skończą studia, przestanę farbować włosy i będę robić mniej wszystkiego dookoła? Przyjdą role, które będą się zmieniać z wiekiem. I najwyższa pora, żebym wreszcie zagrała kryminalistkę!”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Aleksandra Żebrowska odpiera ataki internautów. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

Aleksandra Żebrowska odcina się hejterom. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

"INNI, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?". Anna Kluczńska wyjaśnia dlaczego takie myślenie to droga donikąd

„Inni, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?”. Anna Kluczyńska wyjaśnia, dlaczego takie myślenie to droga donikąd

Mówiła, że bielactwo było jej ogromnym kompleksem. Teraz przyznaje: „Miałam niebezpiecznie zaburzoną samoocenę”

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Sarah Nicole Landry

„Nawet pozytywny komentarz odnośnie do ciała może być negatywny” – przypomina Sarah Nicole Landry

„Jeśli przyjdzie mężczyzna i powie: 'proszę mi wydłużyć prącie’, a ja widzę, że jego prącie jest ok, to tego nie zrobię”. O ciałopozytywności męskich narządów płciowych mówi Piotr Świniarski, urolog

Kobieta

„Gdybym bardziej w siebie wierzyła to…”. Jak wytrenować pewność siebie?

„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja

„Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja, nie tylko tego, jak wyglądamy, ale też jak się zachowujemy, jak pachniemy, jak się poruszamy”

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

„Nie byłam w żaden sposób przygotowana na zmiany, którym zostało poddane moje ciało”. Popularna tiktokerka walczy z krzywdzącym stereotypem

"Wyretuszowane, chudziuteńkie modelki na okładkach magazynów mówiły mi, że mam nadwagę". TikTokerka zaśpiewała przed sklepem Victoria's Secret piosenkę, którą powinni usłyszeć wszyscy

„Wyretuszowane, chudziuteńkie modelki na okładkach magazynów mówiły mi, że mam nadwagę”. TikTokerka zaśpiewała przed sklepem Victoria’s Secret

Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Wyjaśnia edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. "Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna"

26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

„Jeszcze kilka miesięcy temu bałabym się wrzucić taką fotkę”- zwierza się Zofia Zborowska i apeluje do kobiet

Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym - bez retuszu i filtra. "W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet"

Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. "Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała"

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”

Najpopularniejsze

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta przed monitorem

Dziwne uczucie w głowie – przyczyny. Co to oznacza?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×