2 min.
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych

Wirus Nipah / gettyimages
Naukowcy ostrzegają przed wirusem Nipah, który powoduje ostre zapalenie mózgu. Śmiertelność tego pochodzącego z Azji wirusa wynosi nawet 75 proc. Czy świat czeka kolejna epidemia?
Spis treści
Wirus Nipah
O wirusie Nipah po raz pierwszy świat usłyszał w 1998 roku, kiedy to w Ipoh (Malezja Zachodnia) zachorowało 265 osób. Miały one kontakt z zakażonymi świniami hodowlanymi. 105 osób zmarło.
Wtedy to naukowcy podejrzewali mylnie, że za ich śmiercią stoi japońskie zapalenie mózgu. Rok później zidentyfikowano wirus Nipah, którego źródłem okazały się nie tylko świnie, ale i nietoperze.
Przez 20 lat małe ogniska wirusa pojawiały się w Indiach, Singapurze czy Bangladeszu. Ludzie zakażali się wirusem np. przez sok z owoców palmowych, do których miały też dostęp zawirusowane nietoperze.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy wirusa Nipah
Zakażenie wirusem Nipah objawia się gorączką, kaszlem, bólami głowy, dusznościami czy bólami mięśni. Objawy są więc grypopodobne, niecharakterystyczne. Z czasem jednak u zakażonych osób pojawiają się zawroty głowy, senność oraz objawy neurologiczne. Wirus Nipah wywołuje bowiem zapalenie mózgu.
U niektórych osób pojawia się ciężka niewydolność oddechowa. Efektem jest śpiączka, w którą wielu chorych zapada do 48 godzin od wystąpienia ciężkich objawów. Naukowcy do tej pory nie opracowali skutecznej szczepionki.
Według WHO, okres inkubacji wirusa wynosi 4-14 dni. Jednocześnie udowodniono jednak, że zakażenie może objawić się dopiero po 45 dniach. Śmiertelność infekcji spowodowanej wirusem Nipah wynosi 40-75 proc.
Możliwa epidemia?
Co roku WHO tworzy listę patogenów, które mogą doprowadzić do stanu kolejnej pandemii. Wirus Nipah jest w pierwszej dziesiątce – zaraz obok koronawirusa, wirusa Zika oraz wirusa Eboli.
Udostępnij
Zobacz także

„Ci lekarze, którzy nas dawniej leczyli, już nie żyją, a młodzi lekarze niewiele wiedzą o tej chorobie” – mówi Jolanta, zmagająca się z zespołem post-polio

„Gorączka jest korzystna, pomaga zwalczać infekcje” – pisze lek. Dawid Ciemięga. Co dzieje się w organizmie przy podwyższonej temperaturze?

„Gorączka nie jest absolutnym wskazaniem do podawania antybiotyku” – pisze Mama Pediatra
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023