Przejdź do treści

Guz liściasty piersi – objawy, diagnostyka i leczenie

Guz liściasty piersi - objawy, diagnostyka i leczenie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta
Masz problem z obrzękami? Sprawdź poziom kortyzolu
Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?
„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie
Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecie przekroczyła 4 mln – podał Reuters
Liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecie przekroczyła 4 mln – podał Reuters
Niemiecka szczepionka „Curevac” na COVID-19 nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek pod znakiem zapytania

Guz liściasty piersi to rzadka choroba nowotworowa o charakterze łagodnym lub złośliwym. W początkowym stadium może być trudna do wykrycia, ponieważ nie wywołuje żadnych typowych objawów. Guz jednak rośnie szybko, a choroba może mieć niespodziewany przebieg. Leczenie guza liściastego polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. Jak diagnozuje się ten typ nowotworu i jakie są rokowania przy guzie liściastym?

Czym jest guz liściasty?

Guz liściasty (łac. tumor phyllodes) to nowotwór piersi, stanowiący mniej niż jeden proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi. Zlokalizowany jest w obrębie sutka, w podścielisku tkanki piersiowej, a powstaje w końcowych odcinkach przewodów mlecznych. Wywodzi się z tkanki łącznej. W procesie chorobowym dochodzi w jej komórkach do większej liczby mitoz oraz powstawania atypowych jąder. Guz liściasty jest mieszanym guzem nabłonkowo-łącznotkankowym o zrębie zbudowanym z wrzecionowatych komórek. Niektóre guzy liściaste powstają z gruczolakowłókniaków. Najczęściej nowotwór ten występuje u kobiet w wieku 40-50 lat, choć zdarzają się przypadki zachorowania wśród nastolatek, a nawet u mężczyzn, którzy chorują na ginekomastię.

Wyróżnia się trzy rodzaje guzów liściastych i są to:

  • guzy liściaste łagodne – występują najczęściej, podwajają swoją masę po około 116 dniach, nie naciekają na okoliczne tkanki,
  • guzy liściaste graniczne – mogą odrastać i dawać przerzuty,
  • guzy liściaste złośliwe określane mianem mięsaków złośliwych, podwajają masę w ciągu 36 dni, naciekają na sąsiadujące tkanki, mogą prowadzić do śmierci.

Podział ten powstał na podstawie cech histopatologicznych nowotworów. Guz liściasty namnaża się i rozrasta promieniście, ma skłonność do nawrotów i tworzenia przerzutów. Najczęściej występuje jednostronnie. Zazwyczaj osiąga średnią wielkość od czterech do siedmiu centymetrów i nie powoduje dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach wykryty guz może mieć wielkość nawet 15-20 cm. Mięsaki złośliwe najczęściej osiągają większe rozmiary i szybciej rosną od guzów łagodnych. Guz liściasty zawdzięcza swoją nazwę strukturze oglądanej pod mikroskopem, która przypomina liście kapusty.

Objawy guza liściastego

Guz liściasty to pojedynczy, twardy twór, który nie wywołuje charakterystycznych objawów ani nie powoduje bólu. Na jego obecność może wskazywać zniekształcenie brodawki spowodowane uciskiem. W przypadku guza o dużej wielkości zdarza się, że znajdująca się nad nim skóra jest naciągnięta, a przez prześwitujące naczynia żylne przybiera niebieską barwę. Jeśli kobieta regularnie bada sobie piersi i mierzy temperaturę, może wyczuć zgrubienie (szacuje się, że aż 80 proc. kobiet z guzem liściastym ma zmianę wyczuwalną palpacyjnie) lub podwyższoną temperaturę jednej piersi. Czasem na skórze piersi tworzą się owrzodzenia lub czerwone plamy.

Jedynym objawem guza liściastego, który wyróżnia go na tle innych guzów piersi jest jego szybki wzrost, nie mniej jednak ze względu na brak swoistych objawów, guz liściasty jest trudny do wczesnego wykrycia, dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom kontrolnym.

Niemowle

Wykrywanie guza liściastego

Diagnostyka guza liściastego obejmuje dokładny wywiad lekarski wraz z oceną stanu klinicznego pacjenta oraz wykonanie badań obrazowych i histopatologicznych. Podstawowymi badaniami są mammografia oraz ultrasonografia piersi, dzięki którym można potwierdzić obecność guza. Następnie wykonuje się biopsję cienko- lub gruboigłową w celu pobrania fragmentu materiału. Standardem diagnostyki jest biopsja gruboigłowa, która umożliwia uzyskanie fragmentu tkanki nowotworowej. Badanie mikroskopowe pozwala na ocenę charakteru guza, w tym stopnia jego złośliwości i podjęcie leczenia.

Leczenie guza liściastego

Celem leczenia guza liściastego jest usunięcie zmiany. W przypadku guza łagodnego dokonuje się jego resekcji wraz z zachowaniem 1 cm marginesu zdrowych tkanek. Nawroty stwierdza się u około ośmiu proc. pacjentek. Zaobserwowano, że niezłośliwe i graniczne guzy liściaste mogą nawracać i przekształcać się w guzy złośliwe. Guzy graniczne i złośliwe wycina się z większym marginesem zdrowych tkanek, co często związane jest z wykonaniem mastektomii czyli usunięcia piersi wraz z brodawką piersiową. Węzły chłonne nie zostają usunięte, ponieważ guz liściasty nie rozprzestrzenia się poprzez naczynia limfatyczne. Inne metody leczenia, w tym chemioterapia i radioterapia nie wykazują skuteczności w leczeniu guza liściastego.

Guz liściasty – rokowania

Rokowania u chorych z guzem liściastym zależą od rodzaju zmiany i wielkości guza. Po wycięciu guza o charakterze łagodnym ryzyko wznowy jest niewielkie. Guzy graniczne po resekcji mogą odrastać, ale rzadko dają przerzuty. Szacuje się, że wznowy miejscowe dotyczą ok. 25 proc. pacjentów, natomiast przerzuty odległe występują u 5 proc. przypadków. Guzy złośliwe cechują się wysokim ryzykiem przerzutów i nawrotów. Ryzyko przerzutów i wznowy wynosi aż 25 proc. Przerzuty zlokalizowane są w płucach i kościach, a czasem także w węzłach chłonnych. Najczęściej obserwuje się je w ciągu pierwszych trzech lat. pięcioletnie przeżycie chorych ze złośliwym guzem liściastym wynosi ok. 65 proc. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty i rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym lepsze są rokowania.

Bibliografia:

  1. Zbigniew I. Nowecki, Arkadiusz Jeziorski, „Chirurgiczne leczenie zmian nowotworowych piersi”, ONKOLOGIA W PRAKTYCE KLINICZNEJ — EDUKACJA 2017, tom 3, nr 3.
  2. Iwona Gisterek i wsp., „Naciekający rak przewodowy z komponentą guza liściastego piersi – opis przypadku”, NOWOTWORY, Journal of Oncology, 2007, volume 57, number 6, 692-694.
  3. Chagkrit Ditsatham, Wilaiwan Chongruksut, „Phyllodes tumor of the breast: diagnosis, management and outcome during a 10-year experience”, 2019.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Chorzy na szpiczaka pozbawieni leku ratującego życie. Nie ma go na lipcowej liście refundacyjnej

Dziewczynka z misiem

Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci. Kiedy powinno zaniepokoić?

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

Agnieszka Ford

– Jestem wdzięczna za raka – mówi Agnieszka Ford, współpomysłodawczyni akcji „PomacajSię”

Najczęstsze choroby odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

Międzybłoniak opłucnej – czas przeżycia, przebieg, postępy

Matylda Damięcka

„Polska z przerzutami”. Matylda Damięcka w dosadny sposób komentuje sytuację Polek z rakiem piersi

Wirus, który stał się „koniem trojańskim”. Nowa technologia dostarcza nadzieję na skuteczne terapie nowotworów i innych schorzeń

Naukowcy zamienili wirusa w „konia trojańskiego”. Tak w przyszłości może wyglądać terapia nowotworów

Refundacja dla kobiet z rakiem piersi cofnięta? Ministerstwo Zdrowia nie komentuje

Rak dróg żółciowych – objawy, leczenie (chemioterapia, operacja)

Torbiele trzustki – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta

Guzy śródpiersia – rodzaje, objawy, leczenie (operacja)

Rak pęcherzyka żółciowego – objawy i leczenie nowotworu

Choroby krtani – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba Zollingera-Ellisona (ZZE) – objawy i leczenie

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”

Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

rak piersi, mastektomia

Dr n. med. Sławomir Mazur i dr n. med. Tadeusz Witwicki o obustronnej mastektomii prewencyjnej: znane osoby informujące o swojej chorobie robią bardzo dobrą robotę

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm