4 min.
Guzek za uchem – czego może być objawem?

guzek za uchem
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wszelkie niepokojące zmiany, które pojawiają się na naszym ciele, powinny być konsultowane z lekarzem. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy tym deformacjom towarzyszą inne objawy — np. ból. Zorientowałeś się, że za Twoim uchem pojawił się guzek? Zastanawiasz się, skąd się tam wziął? Jakie są objawy pojawienie się guza? Czy z taką zmianą należy zgłosić się niezwłocznie do specjalisty?
Spis treści
Kaszak — popularny rodzaj guza występującego za uchem
Ten rodzaj mutacji może być spowodowany przeróżnymi dolegliwościami, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu naszego organizmu, a nawet poważną chorobą. Guz, który pojawia się za uchem, jest często kaszakiem, czyli torbielą zastoinową, która tworzy się najczęściej w okolicach mieszaków włosowych oraz gruczołów łojowych. Guzek zwany kaszakiem ma specyficzny — cielisto-żółtawy odcień i jest wyczuwalny podczas dotykania go palcem. Jego powierzchnia jest gładka i to jeden z tych guzków, który da się przesunąć. W zależności od zmiany może być on miękki albo bardzo twardy w dotyku. Kaszak jest zazwyczaj usuwany podczas zabiegu chirurgicznego — ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy guzek jest wypełniony wydzieliną. Ta na skutek przebytego stanu zapalnego staje się ropna.
Powiększone węzy chłonne a pojawienie się guzka za uchem
Pojawienie się guzka za uchem może wskazywać na powiększone węzły chłonne. Ta przyczyna jest jedną z najczęściej pojawiających się u pacjentów. Węzły chłonne są odpowiedzialne za produkcję przeciwciał — do ich zadań należy likwidacja drobnoustrojów. Węzy chłonne są bardzo ważną częścią układu immunologicznego. Do ich powiększenia dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy odporność organizmu jest osłabiona, albo w jamie ustnej występuje stan zapalny. Do powiększenia może dochodzić również wtedy, gdy stan zapalny pojawia się wewnątrz ucha, albo pacjent przechodzi infekcję bakteryjną bądź wirusową. Guzek za uchem, który jest utożsamiany z węzłem chłonnym, pojawia się również w czasie chorób takich jak ospa, angina, odra, świnka, różyczka, czy borelioza.
Guzek za uchem a nowotwór
Specyficznym rodzajem guzka pojawiającego się za uchem jest taki, który jest bardzo duży, twardy, zbity a przy tym nieruchomy. Jeżeli zaobserwujemy deformację takiego typu — konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem specjalistą. Pojawienie się takiego guzka może nas informować o tym, że w naszym ciele znajdują się nieodpowiednie komórki. Guzek może być jednym z przerzutów nowotworowych. Przykładem nowotworu, który objawia się właśnie w takiej formie jest chłoniak Hodgkina, czyli inaczej ziarnica złośliwa. To nowotwór układu limfoidalnego, który jest częściej stwierdzany u mężczyzn. Bolesne pojawienie się węzłów chłonnych między innymi w okolicy szyi to jeden z najbardziej typowych objawów tej choroby. Leczenie każdego takiego przypadku jest oczywiście ukierunkowane na chemioterapię albo radioterapię oraz na wdrożenie odpowiedniej farmakologii. Guz, który występuje za uchem ma również ścisły związek z chorobą nowotworową ślinianek przyusznych. W przypadku jej wystąpienia rozróżnia się wariant łagodny i złośliwy. W medycynie mówi się również o zmianie nowotworopodobnej — niestety jej wystąpienie sprawia, że pacjent jest poddany leczeniu później.
Jeżeli nasze węzły chłonne są powiększone w trakcie trwania jakiejkolwiek infekcji — nie musimy się nadmiernie niepokoić. Jeżeli jednak na naszym ciele pojawiły się węzły chłonne, które są powiększone długotrwale mimo infekcji — konieczna jest wizyta u lekarza. Długotrwałemu powiększeniu może towarzyszyć także gorączka, utrata masy ciała i ogólne osłabienie organizmu, które jest konieczne do konsultacji. Pierwszym krokiem diagnostyki jest badanie USG — jego wykonanie pozwoli zobrazować, jaki charakter ma powiększony węzeł chłonny. Jeżeli zostanie stwierdzone podłoże nowotworowe — konieczne będzie wykonanie pilnej diagnostyki. Badaniem rozstrzygającym jest biopsja węzłów chłonnych, która pomaga ustalić, z jaką zmianą boryka się dany pacjent.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023