5 min.
Hemoroidy w ciąży – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Hemoroidy w ciąży/iStock
Hemoroidy w ciąży to przypadłość dotykająca wielu kobiet. Uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd i pieczenie okolic odbytu, krwiste stolce – to najczęstsze objawy hemoroidów. To choroba tym bardziej nieprzyjemna, gdy pojawią się hemoroidy w ciąży. Czy są groźne? Dlaczego niektóre kobiety cierpią, a niektóre nie? I jak leczyć hemoroidy w ciąży? Tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog.
Spis treści
Hemoroidy w ciąży – przyczyny powstawania żylaków odbytu
W czasie ciąży organizm kobiety nieustannie się zmienia. Dotyczy to także metabolizmu oraz pracy jelit. Gdy w brzuchu rozpycha się dziecko, jelita pracują zdecydowanie wolniej. Rezultatem mogą być częste dolegliwości żołądkowe, jak np. zaparcia.
Gdy podczas wypróżniania kobieta w ciąży zbyt mocno prze, w okolicach odbytu zwiększa się ciśnienie krwi. Rezultatem często są bolesne hemoroidy. Najczęściej przybierają one postać krwistych guzków, które bolą i swędzą.
– Hemoroidy powstają na skutek ucisku na żyły w miednicy ciężarnej macicy. Ucisk powoduje, że powrót żylny jest wolniejszy i tworzą się poszerzenia żylne. Tak powstają żylaki w miednicy małej, jak i żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Nie wszystkie kobiety w ciąży będą jednak się z nimi zmagać. – Wśród kobiet, które nie chorowały przed ciążą, występuje mniejsze ryzyko pojawienia się hemoroidów. Warto dodać, że hemoroidy zmniejszają się lub całkiem znikają po porodzie – wyjaśnia ekspert.
Przyczyną pojawienia się hemoroidów w ciąży jest m.in. zła dieta, pełna tłustych i ciężkich potraw. Z żylakami odbytu zmagają się również kobiety, w których jadłospisie nie pojawia się błonnik. W niektórych wypadkach hemoroidy są także skutkiem wahań hormonalnych pojawiających się podczas ciąży.
– Istnieją też inne predyspozycje do występowania żylaków odbytu. Wynika to m.in. ze stylu życia przed ciążą. Mowa tutaj o siedzącym trybie życia, małej aktywności fizycznej oraz o uwarunkowaniach rodzinnych. Ryzyko zwiększa się również u kobiet przy kolejnych ciążach – dodaje ginekolog. Warto podkreślić ponadto zależność: hemoroidy w ciąży a poród naturalny. Siły parcia działające podczas porodu siłami natury sprzyjają powstawaniu hemoroidów.
Jak objawiają się hemoroidy w ciąży
Krwawiące hemoroidy w ciąży trudno przeoczyć. Na bieliźnie lub papierze toaletowym zauważyć można ślady krwi. Bolące hemoroidy w ciąży powodują dolegliwości bólowe, które odczuwalne są zwłaszcza podczas siedzenia oraz wypróżniania się. Gdy pojawiają się hemoroidy w ciąży, objawy mogą dotyczyć także:
- pieczenia i świądu okolicy odbytu
- uczucia niepełnego wypróżnienia się
- obecności w stolcu śluzu lub świeżej krwi.
Co na hemoroidy w ciąży – domowe sposoby
Jak funkcjonować z hemoroidami w ciąży? Leczenie domowymi metodami może przynieść zadowalające efekty. Podstawą jest odpowiednia higiena. Po każdej wizycie w toalecie kobieta powinna przemywać okolice odbytu letnią wodą z płynem do higieny intymnej odpowiedniej dla kobiet w ciąży.
Jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami? Na swędzenie pomagają nasiadówki z kory dębu w ciąży lub nasiadówki z rumianku, które działają przeciwzapalnie. To skuteczny domowy lek na hemoroidy w ciąży. Z domowych sposobów eksperci polecają także przykładanie do hemoroidów torebki świeżo zaparzonej herbaty. Zawarta w niej tanina załagodzi uporczywe pieczenie.
Jak walczyć z hemoroidami w ciąży? Jeśli hemoroidy odbytu w ciąży już się pojawiły, kluczowa jest także dieta. Kobiety zmagające się z tym problemem powinny sięgać po produkty pełne błonnika – warzywa, owoce, makaron czy chleb pełnoziarnisty. Warto pić siemię lniane, które jest nie tylko źródłem błonnika, ale i bogactwem witamin i składników mineralnych. Nie należy także zapominać o piciu wody. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu.
Czy pojawienie się hemoroidów w ciąży jest niebezpieczne? Nie. Bywa jednak niezwykle męczące. W niektórych przypadkach (jako efekt parcia) żylaki odbytu mogą wystąpić dopiero po porodzie. Tych również nie możemy bagatelizować. Nawet, jeśli po kilku dniach znikną, mogą wrócić ze zdwojoną siłą w trakcie drugiej ciąży.
Hemoroidy w ciąży – jak leczyć maściami i czopkami?
Jeśli nie działają domowe sposoby na hemoroidy w ciąży, jak leczyć tą uciążliwą dolegliwość? Na hemoroidy w ciąży można stosować preparaty zakupione w aptece – maść na hemoroidy w ciąży bez recepty i czopki na hemoroidy w ciąży. Należy oczywiście wybierać takie leki na hemoroidy, co do których nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania w ciąży. Leczenie hemoroidów w ciąży preparatami z apteki powinno być skonsultowane z lekarzem, a maści i czopki powinny być stosowane dokładnie w taki sam sposób, jak opisany jest na ulotce.
Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?
Aby uniknąć hemoroidów w ciąży, dobrze jest pamiętać o kilku prostych zasadach. Wskazane jest stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w źródła błonnika. Wskazane jest spożywanie naturalnych probiotyków – jogurtów, kefirów, kiszonek. Należy wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Doskonałe efekty przynosi ponadto regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Wszystko to pozwala zredukować ryzyko zaparć, a tym samym – hemoroidów w ciąży.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023