Przejdź do treści

Naturalna bomba odżywcza. Jak pić siemię lniane i na co pomaga?

Siemię lniane – naturalny środek na zaparcia. Jak prawidłowo stosować siemię? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siemię lniane to inaczej nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Chociaż nie brzmią tak egzotycznie, jak nasiona chia, to są prawdziwą bombą składników o zbawiennym wpływie na organizm człowieka. Na dodatek łatwo włączyć je do codziennej diety. Jak pić siemię lniane? Spożywać zmielone nasiona, czy nie? Na zimno, czy na ciepło? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Dobroczynne siemię lniane. Na co pomaga?

Czy siemię lniane jest zdrowe? Tak, i to bardzo. W małym nasionku lnu zamknięta jest kompozycja substancji unikalnych na tle innych roślin. Poznaj najważniejsze substancje aktywne siemienia lnianego.

Kwasy omega-3

Siemię lniane to bogate źródło oleju, który w ponad połowie zbudowany jest z kwasów omega-3. To niezwykłe, ponieważ ich głównym źródłem są ryby, a w roślinach zazwyczaj występują kwasy omega-6. Badania wykazały, że kwasy omega-3 są skuteczne w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ:

  • obniżają ciśnienie tętnicze krwi,
  • działają przeciwzapalnie,
  • hamują agregację płytek krwi, więc zapobiegają zakrzepom,
  • obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo.

Kwasy omega-3 mogą też pomóc w schorzeniach skórnych o podłożu zapalnym. Czy to oznacza, że siemię lniane wyleczy łuszczycę? Z pewnością len nie zastąpi tradycyjnego leczenia, ale może je wspomóc. W pielęgnacji chorej skóry skuteczniejszy od siemienia będzie olej lniany. Możesz aplikować go na egzemę, atopowe zapalenie skóry czy właśnie łuszczycę.

Błonnik pokarmowy

Siemię lniane to bogate źródło błonnika, który w kontakcie z wodą tworzy żel. W tej postaci wpływa korzystnie na cały przewód pokarmowy. Roślina działa na dwa sposoby w kontekście jelit. Przyspiesza ich perystaltykę, więc pomaga w zaparciach, a oprócz tego poprawia stan mikroflory jelitowej, co może łagodzić biegunki. Siemię wypełnia też żołądek i opóźnia jego opróżnianie, przez co:

  • wydłuża uczucie sytości, dzięki czemu pomoże w kontroli wagi,
  • zmniejsza wchłanianie glukozy, więc pomaga regulować jej stężenie we krwi po posiłku,
  • obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, więc pomaga zapobiec chorobom serca i naczyń.

Lignany

To jedne z najcenniejszych składników siemienia lnianego. W jelitach przekształcają się do fitoestrogenów, czyli substancji zbliżonych budową do hormonów. Działają na wiele sposobów, m.in.:

  • regulują gospodarkę hormonalną, są więc stosowane w łagodzeniu objawów menopauzy,
  • działają przeciwnowotworowo, zwłaszcza wobec nowotworów zależnych od hormonów, jak rak piersi czy prostaty,
  • obniżają poziom cholesterolu LDL, więc zapobiegają rozwojowi miażdżycy,
  • pomagają kontrolować ciśnienie krwi,
  • chronią przed rozwojem cukrzycy.
Czystek - właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Jak przygotować siemię lniane?

Na początku zdecyduj, w jakiej postaci chcesz wykorzystać siemię lniane – mielone, czy nie? Pamiętaj, że większość składników aktywnych ukryta jest w środku nasion. Żeby się do nich dostać, siemię lniane trzeba zmielić. Jedynie związki śluzowe są obecne w zewnętrznej otoczce. Jeśli więc chcesz skorzystać z ich powlekających właściwości, wykorzystaj całe nasiona.

Siemię najlepiej kupić całe i zmielić w domu. Gotowa wersja w proszku jest zazwyczaj odtłuszczona, czyli pozbawiona większości kwasów omega-3. Do mielenia świetnie sprawdza się młynek do kawy. Możesz przygotować na raz porcję na kilka dni i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. A jak zmielić siemię lniane bez młynka? Równie dobrze sprawdzi się zwykły moździerz. Możesz też zmiksować je w blenderze z niewielką ilością wody.

Kisiel z siemienia lnianego

To tak naprawdę napar z siemienia lnianego, tylko bardzo gęsty. Jeśli chcesz, żeby był klarowny, przygotuj go z całych ziarenek. Kisiel możesz stosować w celach leczniczych lub jako zdrowy deser. W tym drugim przypadku dodaj do niego owoce, sok czy miód, żeby poprawić smak. To świetna alternatywa na sklepowego kisielu w proszku!

Jak zrobić kisiel z siemienia lnianego?

Dwie łyżki siemienia zalej ciepłą, ale nie gorącą wodą i odstaw na godzinę. Kisiel możesz przecedzić lub zjeść razem z nasionami. Jeśli chcesz uzyskać gęstszą konsystencję, pogotuj go kilka minut na małym ogniu. Kisiel z siemienia lnianego możesz także zrobić na zimno. Wystarczy zostawić nasiona na całą noc namoczone w wodzie lub np. mleku. Jeśli potrzebujesz rzadszy napar, zalej go chłodną wodą lub rozcieńcz kisiel. A jeśli chcesz uzyskać gęsty kleik z siemienia lnianego, gotuj go przez 10-15 minut.

Jak pić siemię lniane?

Kisiel z siemienia stosuj osłonowo na przewód pokarmowy. Pomoże w zatruciu pokarmowym, nadżerkach czy wrzodach. Z kolei napar z siemienia lnianego możesz wykorzystać do płukania jamy ustnej przy różnego rodzaju podrażnieniach. Sprawdzi się także do nawilżania gardła. Jak długo można pić siemię lniane? Stosuj je 2-3 miesiące, a potem zrób sobie kilka tygodni przerwy.

Kiedy pić siemię lniane – rano, czy wieczorem?

Pora dnia zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Picie siemienia lnianego na czczo pomoże ci złagodzić ból związany z wrzodami żołądka. Stosuj je przed posiłkami, jeśli chcesz ograniczyć spożywane porcje. Czy siemię lniane można pić na noc? Tak, może nawet poprawić jakość snu, ponieważ zawiera tryptofan – aminokwas budujący m.in. melatoninę. Przy problemach z żołądkiem czy gardłem stosuj kisiel z siemienia lnianego 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, że len absorbuje wodę, więc w czasie kuracji pij jej więcej niż zwykle.

Nasiona chia – ziarenka mocy

Siemię lniane – przeciwwskazania i środki ostrożności

Chociaż siemię lniane jest bezpieczne nawet dla dzieci, może czasem wywołać skutki uboczne, głównie wzdęcia, biegunkę i dyskomfort w jamie brzusznej. Nie każdy też powinien regularnie jeść siemię. Przeciwwskazaniem jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych, ponieważ len może nasilać ich działanie. Pamiętaj, że błonnik pokarmowy zmniejsza wchłanianie leków. Zachowaj 1-2 godziny odstępu pomiędzy nimi a siemieniem lnianym.

Co ciekawe, nasiona lnu zawierają niewielkie ilości glikozydów cyjanogennych. W dużych dawkach to substancje śmiertelnie toksyczne. Jednak żeby przyjąć taką ilość, musiałabyś zjeść ponad 300 g (czyli jakieś 60 łyżeczek) siemienia lnianego na raz.

Siemię lniane a uchyłki jelita grubego

Przy uchyłkach jelita grubego siemię lniane stosuj wyłącznie w postaci zmielonej. Nie powinnaś spożywać żadnych nasion ani pestek, które mogłyby pozostać w uchyłkach. Jeśli chcesz zjeść kisiel z siemienia lnianego, to tylko przecedzony.

Jak jeść siemię lniane?

Nasiona lnu to też uniwersalny dodatek w kuchni. Nie ma wyrazistego smaku, więc możesz stosować je do wszystkiego – sałatek, owsianek, koktajli, pieczywa czy ciast. Kleik z siemienia lnianego to świetny wegański zamiennik jajka. Możesz nim też zagęszczać sosy zamiast mąki ziemniaczanej.

 

Bibliografia: 

  1. Bartkowski L., Nasiona lnu-naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik 2013, 67(3): 186-191. 
  2. Bernacchia R., Preti R., Vinci G., Chemical composition and health benefits of flaxseed, Austin Journal of Nutrition and Food Sciences 2014, 2(8): 1045. 
  3. Mróz M., Ratajczak A. E., Korek E., Potencjalne zagrożenia wynikające ze spożycia wybranych produktów „superfoods”, Alergia Astma Immunologia – przegląd kliniczny 2020, 25(1): 24-27. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.