5 min.
Siemię lniane – naturalny środek na zaparcia. Jak prawidłowo stosować siemię?

Fot. nikolaydonetsk / Adobe
Najnowsze
25.02.2021
Monika Kotlarek i jej książka „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” już w księgarniach. Mamy patronat medialny!
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
25.02.2021
7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!
25.02.2021
Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych
25.02.2021
Szczyt zakażeń koronawirusem przewidywany tuż przed Wielkanocą. Kolejne święta w domach?
Siemię lniane to skuteczny środek na zaparcia, ponieważ zawiera ono bardzo duże ilości błonnika – substancji, która stymuluje perystaltykę jelit, a tym samym zapobiega zaleganiu w nich mas kałowych. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto włączać do diety nasiona lnu.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Siemię lniane to nazwa, jaką w ziołolecznictwie określa się nasiona lnu zwyczajnego. Płaskie, szarobrązowe nasiona o długości 2–3 mm zaliczane są do produktów określanych mianem superfood. Zawierają bowiem bogactwo korzystnych dla ludzkiego organizmu składników. Związki te są pomocne m.in. w przypadku zaparć.
Zaparcia – problem cywilizacyjny
Zaparcie to przewlekłe zmniejszenie liczby wypróżnień (do częstotliwości niższej niż 3 razy w tygodniu), spowodowane nadmiernie długim zaleganiem mas kałowych w jelicie grubym i formowaniem się stolca o zbyt twardej konsystencji. Dolegliwość ta jest niespecyficznym objawem różnych zaburzeń w organizmie. Zaparcia nie są wprawdzie uznawane za odrębną jednostkę chorobową, ale znacząco obniżają komfort życia.
Wśród czynników sprzyjających powstawaniu zaparć wyróżnia się przede wszystkim te, które związane są ze stylem życia, jaki w dzisiejszych czasach stał się standardem – niską aktywność fizyczną, ubogą w wartościowe składniki dietę, brak regularności w jedzeniu posiłków, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów i nadmiernej ilości farmaceutyków. Zaparcia towarzyszą także chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy) czy psychiczne (depresja, nerwice).
Problemów z wypróżnianiem się nie należy bagatelizować, ponieważ nie tylko wpływają niekorzystnie na samopoczucie, ale też mogą być symptomem poważnego schorzenia. W pierwszej kolejności jednak warto zmienić dietę, tryb życia, a także sięgnąć po takie naturalne sposoby na zaparcia, jak siemię lniane.
Siemię lniane a zaparcia
Siemię zalecane jest jako środek na zaparcia, ponieważ stanowi ono doskonałe źródło błonnika – mieszaniny substancji o charakterze węglowodanowym, które nie są wchłaniane przez organizm w procesie trawienia. Błonnik pełni w nim jednak niezwykle istotną funkcję, ponieważ przechodząc przez jelita m.in. stymuluje ich perystaltykę i ułatwia formowanie mas kałowych. Gdy pasaż jelitowy odbywa się szybko, sprawnie, nie dochodzi do gromadzenia się zbędnych produktów przemiany materii, a tym samym do takich uciążliwych dolegliwości, jak bóle brzucha, wzdęcia czy zaparcia. Silna motoryka jelit pozwala bowiem na regularne, dostatecznie częste wypróżnienia.
Zobacz także
Siemię lniane – nie tylko na zaparcia
Siemię lniane to nie tylko zasobne źródło błonnika. Zawiera ono także wyjątkowo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3. Ponadto dostarcza witamin z grupy B (w szczególności B1), fosforu, magnezu, żelaza, miedzi, cynku i selenu. W składzie nasion lnu występują także lignany (pełnią one funkcję tzw. fitohormonów – związków o właściwościach antyoksydacyjnych i działaniu zbliżonym do funkcji hormonów płciowych), białka o korzystnym dla ludzkiego organizmu profilu aminokwasów oraz cenne substancje śluzowe.
Regularne włączanie do diety siemienia lnianego może przynieść wiele prozdrowotnych skutków. Wyżej wymienione składniki nasion lnu m.in.:
- działają osłonowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego,
- regulują pracę układu nerwowego,
- ograniczają ryzyko chorób serca i układu krążenia,
- mają właściwości przeciwzapalnie i przeciwnowotworowe,
- wspomagają leczenie chorób górnych dróg oddechowych,
- łagodzą objawy menopauzy,
- poprawiają stan kości, włosów, skóry i paznokci.
Siemię lniane na zaparcia – jak stosować?
W odpowiednio skomponowanej diecie powinno znaleźć się około 20–40 g błonnika dziennie. Jego odpowiednia ilość nie wystarczy jednak, by skutecznie uporać się z problemem zaparć. W tym celu należy także zadbać o zdrowy tryb życia, przyjmować odpowiednio dużą ilość płynów, zrezygnować z jedzenia ciężkostrawnych, wysokoprzetworzonych produktów i zastąpić je dobrze zbilansowanymi, regularnymi. Jadłospis bogaty w warzywa i wyroby pełnoziarniste zwykle zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na błonnik. W przypadku utrzymujących się zaparć warto jednak wzbogacić posiłki o siemię lniane.
Podczas kuracji należy spożywać 2–3 łyżeczki siemienia lnianego dziennie. Leczenie najlepiej rozpocząć od mniejszej ilości (1 łyżeczki) i zwiększyć ją, jeśli taka porcja okaże się niedostateczna. Nie należy przekraczać dawki 50 g na dobę, gdyż może to wywołać skutki odwrotne do pożądanych – nasilenie zaparć, wzdęcia, bóle brzucha.
Do celów leczniczych najlepiej jest wybrać całe nasiona lnu i mielić je na bieżąco (np. w młynku do ziół). Składniki odżywcze z mielonego siemienia są bowiem lepiej przyswajalne dla organizmu. Nie warto jednak rozdrabniać nasion na zapas (ani kupować już zmielonych), ponieważ szybko się utleniają i tracą swoją wartość.
Siemię lniane można przygotować na wiele sposobów:
- dodawać do jogurtu, koktajlu, owsianki, sałatki, zupy czy pasty śniadaniowej,
- wzbogacać nim wypieki – ciasta, ciasteczka, pieczywo,
- przygotowując z niego napar lub gęsty kleik.
Ciekawostką jest fakt, że siemię lniane można wykorzystać jako zamiennik jajek (np. w cieście). Jest to zatem produkt bardzo przydatny w kuchni wegańskiej.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.02.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021