Przejdź do treści

To nie zawsze hemoroidy! Przyczyny, objawy i leczenie narośli przy odbycie

Przyczyny i objawy narośli przy odbycie. Jak wygląda leczenie? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zauważyłaś u siebie narośl przy odbycie? Jeśli tak, a do tego towarzyszą jej inne objawy, warto zgłosić się do proktologa. W większości przypadków guzki oznaczają hemoroidy, ale mogą także sygnalizować również inne choroby. Dowiedz się więcej.

Przyczyny i objawy narośli przy odbycie

Oto najczęstsze przyczyny i objawy  narośli przy odbycie. 

Kłykciny kończyste

Narośl przy odbycie może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj pojawia się ona w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, którego różne odmiany doprowadzają do rozwoju kłykcin kończystych. Do ich powstania dochodzi na skutek przerostu warstwy brodawkowatej skóry krocza, sromu oraz okolic odbytu. Początkowo zmiany te są one niewielkie i nie sprawiają bólu, przez co przez długi czas mogą być niezauważone. W krótkim czasie ich rozmiary jednak znacznie się zwiększają i stają się przerosłymi zmianami, które deformują skórę w okolicach odbytu oraz narządów płciowych. 

Kamień kałowy

Zdarza się, że narośl przy odbycie jest w rzeczywistości kamieniem kałowym, do którego powstania dochodzi na skutek przedłużających się zaparć i rzadkich wypróżnień. Jeśli wyczuwasz guzek, a do tego zauważyłeś u siebie wzdęcia, ból brzucha, brak apetytu, bóle w okolicach odbytu, uczucie pełności, być może  borykasz się właśnie z omawianym problemem. Z czasem dochodzi do wydalania kamieni kałowych – wówczas często następuje podrażnienie śluzówki. Może pojawić się również krew przy odbycie.

Kłykciny kończyste

Hemoroidy

Większość osób, kiedy zauważa guzek przy odbycie, uznaje, że są to hemoroidy. W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Jeżeli jednak to właśnie one są problemem, to jak rozpoznać żylaki odbytu? W tym przypadku narośl idzie w parze ze świądem oraz pieczeniem odbytu. Guzek może być wyczuwalny zarówno jedynie po dotknięciu, jak i podczas parcia, a nawet po zakończeniu wypróżniania się. Na papierze toaletowym można też zauważyć jasne ślady krwi. Jeśli guzek jest duży, odczuwalny jest również ból. Jak wygląda żylak odbytu? Hemoroidy zewnętrzne to guzki o sinawym zabarwieniu,  natomiast wewnętrzne można wyczuć jedynie palcem. 

Rak odbytnicy

W niektórych przypadkach narośl przy odbycie może być sygnałem nowotworu odbytnicy – choroba ta często błędnie określana jest jako rak odbytu (piszemy o nim niżej). Co prawda nie występuje tak często jak te opisane powyżej, ale jej skutki mogą być o wiele gorsze. Dlatego nie należy ignorować guzka na odbycie – wczesne rozpoznanie ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Warto tutaj dodać, że przez długi czas nie daje on żadnych objawów. Inne symptomy, które towarzysza tej chorobie, to: 

  • zmiany rytmu wypróżnień, 
  • duży spadek wagi w krótkim czasie (bez wyraźnej przyczyny), 
  • naprzemiennie występujące po sobie biegunki oraz zaparcia, 
  • krew w stolcu, 
  • wąskie, ołówkowate stolce. 

Duży guz wyczuwalny jest przez powłoki skóry, można go wykryć w badaniu przez odbyt. Kiedy jest jednak mały, trudno jest go zauważyć.

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy

Rak odbytu

Guzek może pojawić się nie tylko w odbycie, ale też w skórze znajdującej się obok niego oraz w krótkim kanale odbytu. Jeżeli zauważyłeś, że narośl występuje w jednej z tych lokalizacji, może być ona oznaką raka odbytu. Wyczuwalna jest wówczas nierówna powierzchnia z owrzodzeniem. Jeśli zauważysz taki symptom, koniecznie udaj się do lekarza. Pierwszym zauważalnym objawem tej choroby odbytu jest guz w pachwinie. W przypadku jego pojawienia się, należy wybadać okolice krocza (srom, odbytu, pochwy, prącia, itd.).

Jak leczyć narośl przy odbycie?

Jak leczyć chory odbyt? To zależy od rodzaju schorzenia. 

Leczenie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste leczy się na różne sposoby. Wielu lekarzy proponuje terapię zachowawczą, ponieważ aż 70 proc. brodawek ulega remisji w ciągu 2 lat. Inni decydują się na leczenie farmakologiczne, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku mniejszych brodawek. 

Jak postępować z kamieniem kałowym?

Jeżeli nie możesz wypróżnić się przez kilkanaście dni, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Umów się na wizytę również wtedy, kiedy zauważysz krwawienie z odbytu. Jeśli chodzi o leczenie, stosuje się zazwyczaj wlewki doodbytnicze, które zmiękczają kał i ułatwiają jego wydalanie. Czasem wymagane jest mechaniczne usunięcie kamieni kałowych przez chirurga. 

Leczenie hemoroidów

Nie ma jednej metody leczenia hemoroidów. Jest to choroba odbytu, której nie leczy się w ogóle, jeśli symptomy nie są zbyt dokuczliwe. Jeżeli jednak dolegliwości się nasilają, stosuje się często czopki, maści i kremy. Niekiedy wymagane jest leczenie zabiegowe. 

Leczenie raka odbytnicy

Rak odbytnicy to choroba, którą można leczyć, jednak tylko wtedy, gdy guz nie nacieka na okoliczne tkanki. Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Zazwyczaj wykonuje się zabieg chirurgiczny, czasem konieczne jest natomiast leczenie łączone. Z pewnością nie należy ignorować tej choroby odbytu. 

Jak leczy się raka odbytu?

W przypadku raka odbytu stosuje się najczęściej chemioradioterapię. U ponad 80 proc. pacjentów doprowadza ona do regresji guza. Jeżeli nie udaje się jej uzyskać, przeprowadza się operację. Czasem wykorzystuje się również terapię wiązką protonów. 

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342598/ (dostęp: 25.11.22) 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441891/ (dostęp: 25.11.22) 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.