Przejdź do treści

Na czym polega urografia z kontrastem? Jak się do niej przygotować i jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Układ moczowy człowieka przygotowującego się do urografii
Fot. yodiyim / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Urografia z kontrastem to metoda obrazowa diagnozowania chorób układu moczowego. Jest bardzo skuteczna w wykrywaniu schorzeń, jednak nie zawsze może być stosowana. Środek cieniujący, który podaje się dożylnie podczas wykonywania tego badania, może negatywnie wpływać na osoby z upośledzoną pracą nerek.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Wynik urografii interpretuje się, uwzględniając informacje uzyskane podczas wywiadu z pacjentem, badania fizykalnego oraz innych wykonanych badań. Urografia z kontrastem jest zazwyczaj metodą uzupełniającą diagnostykę medyczną. Pozwala ocenić kondycję nerek, ale nie dostarcza informacji na temat ich czynności.

Co to jest urografia?

Urografia to badanie radiologiczne układu moczowego. Dzięki wykorzystaniu promieni rentgenowskich oraz użyciu środka cieniującego – kontrastu – można ocenić kondycję miąższu nerek, układu kielichowo-miedniczkowego, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Badanie to pozwala określić położenie, kształt, wielkość i zarysy nerek oraz dróg moczowych, nie dostarcza jednak danych na temat czynności nerek. Dlatego też nie można na podstawie wyniku urografii stwierdzić lub wykluczyć występowania ich niewydolności. Badanie wykorzystuje fizjologiczną funkcję nerek – podany dożylnie kontrast jest przez nie filtrowany i wydzielony do moczu. Ponieważ mocz zawierający środek cieniujący jest nieprzepuszczalny dla promieni rentgenowskich, drogi moczowe nim wypełnione są dobrze widoczne na wykonanych podczas urografii zdjęciach.

Jak wygląda urografia z kontrastem?

Przed rozpoczęciem badania pacjentowi zakłada się wenflon, przez który wstrzykiwany jest kontrast, czyli środek cieniujący będący pochodną kwasu benzoesowego, zawierający jod. Przed jego podaniem wykonywane jest zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. Następnie – już po zastosowaniu środka cieniującego – wykonuje się w odpowiednich odstępach czasu kolejne serie zdjęć. Najczęściej po upływie 5–7 min i 10 min oraz 20 min. Jeśli jest taka konieczność, można zrobić także zdjęcia dodatkowe, tzw. późne, nawet po kilku godzinach. Urografia z kontrastem to badanie ambulatoryjne. Podobnie jak inne diagnostyczne metody obrazowe nie jest bolesne. Po podaniu kontrastu mogą jednak wystąpić skutki uboczne, takie jak metaliczny smak w ustach, uczucie pełnego pęcherza, uderzenie gorąca, wzrost lub obniżenie ciśnienia, a w niektórych przypadkach reakcje alergiczne.

Przygotowanie do urografii z kontrastem

Urografia nerek wymaga specjalnego przygotowania. Podczas rejestracji na badanie pacjent otrzymuje szczegółową instrukcję, jak należy postępować. Co do zasady – w dniu poprzedzającym badanie spożywa się tylko lekkostrawne posiłki, które nie powodują wzdymania – najlepiej zastosować dietę półpłynną. Na kilka godzin przed badaniem należy być na czczo. Zaleca się także oczyszczenie jelit za pomocą specjalnych płynów, czopków bądź lewatywy. Celem przygotowania jest ograniczenie zawartości jelit i zmniejszenie ilości gazów, gdyż utrudniają one ocenę zdjęć urograficznych. Przy klasyfikacji do badania bardzo ważna jest ocena zdolności nerek, dlatego też w dniu wykonania urografii oznacza się poziomy kreatyniny we krwi. Niektóre leki, m.in. metforminę przyjmowaną przez osoby chore na cukrzycę, ze względu na możliwość wystąpienia interakcji z środkiem cieniującym, należy odstawić na 2 dni przed urografią. Odstawienie leku trzeba uzgodnić z lekarzem prowadzącym, a o fakcie stosowania metforminy lub innych leków należy powiadomić lekarza kierującego na urografię z kontrastem.

Zobacz także

Przeciwwskazania do urografii z kontrastem

Urografii nie wykonuje się u kobiet w ciąży, gdyż wpływ promieni rentgenowskich i środka cieniującego jest negatywny na płód. Inne przeciwwskazania do wykonania badania to:

  • nieprawidłowa czynność nerek – w niektórych przypadkach urografię można wykonać u osób z nieznacznie upośledzoną czynnością nerek, o ile lekarz oceni, że korzyści z badania mogą być większe niż możliwe skutki uboczne;
  • stwierdzony bezmocz lub skąpomocz w stopniu znacznym;
  • alergia na środek kontrastujący.

Skutki uboczne urografii z kontrastem

Skutki uboczne urografii dotyczą środka kontrastującego. Może on powodować wystąpienie reakcji alergicznych, które przyjmują różne nasilenie – od łagodnych po silne. Postać łagodna jest przemijająca i objawia się najczęściej wysypką i świądem skóry. W przypadkach bardziej nasilonych może dojść do obrzęków ciała oraz problemów z oddychaniem i krążeniem krwi, a nawet zagrożenia życia. Dlatego też personel wykonujący badanie przeprowadza wywiad z pacjentem, w którym pyta o reakcje alergiczne występujące w przeszłości. Kolejnym możliwym powikłaniem jest ostre uszkodzenie nerek przez środek cieniujący (nefropatia kontrastowa). Narażone są na nie przede wszystkim osoby ze stwierdzoną niewydolnością nerek, poza tym nefropatia kontrastowa występuje bardzo rzadko i ma zazwyczaj charakter przemijający.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?