Przejdź do treści

Impotencja

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Impotencja to występujące u mężczyzn zaburzenie funkcji seksualnych. Główne zgłaszane przez chorych objawy to długotrwały brak erekcji lub ejakulacji nawet w momencie podniecenia. Dysfunkcję charakteryzuje fizjologiczna niezdolność do odbycia pełnego stosunku seksualnego.

Za erekcję odpowiada szereg złożonych mechanizmów. W przypadku impotencji na skutek złego przepływu krwi penis nie jest w stanie uzyskać pełnej i trwałej erekcji. Zaburzenie może mieć podłoże psychiczne lub fizyczne.

Impotencja psychogenna wywoływana jest przez czynniki emocjonalne lub psychologiczne. Najczęściej wiąże się z lękiem przed seksualnością, niechcianą ciążą lub popełnieniem grzechu. Częstą przyczyną jest chwilowy stres, poczucie winy, kompleksy i brak pewności siebie. Charakterystyczne dla tego rodzaju impotencji jest występowanie erekcji w innych sytuacjach, np. w trakcie marzeń sennych, masturbacji, seksu z inną partnerką.

Impotencja somatogenna (organiczna) występuje na skutek problemów zdrowotnych. Najczęstsze przyczyny to: wiek, cukrzyca, choroby serca (nadciśnienie tętnicze), długotrwały stres, depresja lub wady wrodzone (stulejka czy spodziectwo). Odpowiedzialne mogą być także: alkohol, amfetamina i niektóre leki.

Dysfunkcja występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Większość chorych uznaje problemy z osiągnięciem erekcji za naturalne następstwa starzenia się organizmu i nie podejmuje leczenia.

Lekarz w celu rozpoznania impotencji przeprowadza odpowiednią diagnostykę, która opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym z pacjentem oraz na wykonaniu szeregu badań. Sprawdzana jest możliwość uzyskania erekcji poprzez stymulację i prawidłowy przepływ krwi. By leczenie przyniosło efekty, niezbędne jest ustalenie przyczyn impotencji. Oznacza to także psychologiczną analizę chorego, a także skierowanie do seksuologa.

Leczenie impotencji zależy od podłoża zaburzenia. W przypadku czynników psychologicznych należy skorzystać z psychoterapii. Impotencję organiczną leczy się za pomocą leków lub stosując metody podtrzymujące erekcję, np. utrzymujące podciśnienie w ciałach jamistych urządzenie z pompką, implanty lub chirurgiczny zabieg, który udrażnia naczynia prącia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Bolesne miesiączkowanie

Emocje kobiet a mózg

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Stres w pracy - nie, dziękuję!

Stres w pracy – nie, dziękuję!

Hip-hop terapia

Hip-hop terapia

Toksyczne związki

Toksyczne związki

Książka na stres

Książka na stres

Psychobiotyki – bakterie dla mózgu

Psychobiotyki – bakterie dla mózgu

Płodny jak ekstrawertyk

Płodny jak ekstrawertyk

Piękny umysł

Cierpisz na depresję jak Churchill?

Choroba, nie choroba?

Choroba, nie choroba?

Stulejka