Przejdź do treści

Irena Santor trafiła na stół operacyjny. „Odzyskuje siły”

Irena Santor- Hello Zdrowie
Irena Santor ostatnio zmagała się z problemami zdrowotnymi Fot. PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Irena Santor to niewątpliwie jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Ostatnio 89-letnia gwiazda trafiła na stół operacyjny. Na szczęście ikona piosenki czuje się dobrze. Co dolegało artystce?

„Odzyskuje siły”

Zaledwie kilka miesięcy temu Irena Santor w jednym z wywiadów zapewniała, że jest w świetnej formie. W 2021 przeszła na emeryturę, ustępując sceny młodszemu pokoleniu. Jednak mimo zakończenia kariery, była bardzo aktywna na różnych polach.

„Na zdrowie nie narzekam, ale na występy, koncerty z pełnym repertuarem, nie mam już tyle siły. Ja już swoje wyśpiewałam. Teraz chcę usłyszeć, jak moje piosenki śpiewa młode pokolenie, a także interesuję się tym, co współczesne pokolenie ma w ogóle do zaproponowania sztuce estradowej” – wyznała w rozmowie z Super Expressem.

Niestety niedawno stan gwiazdy się pogorszył. Trafiła do jednego z warszawskich szpitali. Przeszła operację polegającą na usuwaniu złogów zalegających w obrębie nerek.

Okazuje się, że Irena Santor zmaga się z kamicą nerkową. Co czwarty pacjent z objawami kamicy nerkowej wymaga leczenia zabiegowego, ponieważ ze względu na wielkość kamienia nie jest możliwe jego samoistne wydalenie. W przypadku gwiazdy także była konieczna interwencja chirurgiczna. Jak informuje wspomniany portal, zabieg przebiegł pomyślnie.

Operacja była zaplanowana. Wszystko przebiegło pomyślnie. Irena już odzyskuje siły i czuje się coraz lepiej” – poinformowała osoba z otoczenia piosenkarki.

Damian Kordas

Kamica nerkowa: co to jest i jak się objawia?

Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, która charakteryzuje się obecnością w układzie moczowym złogów (potocznie: kamieni moczowych).

Objawy kamicy nerkowej u mężczyzn i u kobiet są spowodowane przesuwaniem się kamienia i silnym skurczem mięśni gładkich moczowodu. Wśród dolegliwości dominuje silny i nawracający ból kolkowy, który promieniuje do pachwiny. Bolesność oraz nasilone napięcie mięśniówki występuje po stronie kolki. Ból jest tępy i promieniujący, o bardzo dużym nasileniu.

Atak kamicy nerkowej to nie tylko ból. W trakcie napadu kolki mogą pojawić się nudności i wymioty oraz spadki ciśnienia tętniczego z omdleniami włącznie. Pojawienie się gorączki i dreszczy świadczy o towarzyszącej infekcji bakteryjnej, a krwiomoczu ‒ o uszkodzeniu śluzówki dróg moczowych. Gdy dojdzie do zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła dróg moczowych przez kamienie nerkowe, objawy to:

  • potrzeba ciągłego oddawania moczu,
  • parcie na mocz,
  • brak możliwości oddania moczu.

Objawy kamicy nerkowej zwykle mają charakter nawrotowy.

Jak przebiega leczenie?

W celu złagodzenia objawów napadu kolki nerkowe stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i/lub rozkurczowym. W leczeniu kamicy nerkowej stosuje się również leczenie inwazyjne, które ma na celu rozbicie kamieni nerkowych na mniejsze fragmenty i ułatwienie ich wydalenia z układu moczowego.

źródło: Super Express, Hello Zdrowie

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.