Przejdź do treści

Jacek Bastian: Świadomość, że oddaję krew, daje mi poczucie bezpieczeństwa. Ja też mogę liczyć na innych

Jacek Bastian / arch. prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
laboratorium, badanie próbki małpiej ospy
Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy?
para w łóżku
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
Pocałunek to samo zdrowie / istock
Całowanie się jest zdrowe. Jakie plusy dla organizmu za sobą niesie?
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog mówi nam, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog wyjaśnia, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tomasz Dzieciątkowski: obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne

– Tegoroczna edycja jest szczególna – mamy pandemię COVID-19, a w niektórych wypadkach choremu trzeba podać osocze ozdrowieńców. Choć w Polsce jest ok. 600 tys. krwiodawców, w tej chwili krwi dramatycznie brakuje – mówi Jacek Bastian. Maratończyk i honorowy dawca jest inicjatorem biegu „Ultrakrew”, którego celem jest zachęcenie ludzi do oddawania tak potrzebnej dziś krwi.

Dorota Zabrodzka: Jak to się stało, że swoją sportową pasję połączyłeś z ogólnopolską akcją społeczną?

Jacek Bastian, maratończyk i honorowy dawca krwi: Pomysł narodził się w dramatycznej sytuacji, gdy walczyła o życie bliska osoba z mojej rodziny. To była choroba krwi, zakrzepica małopłytkowa. Choroba rzadka, szybko postępująca, gdzie śmiertelność sięga 96 proc. Wiele osób nawet nie dożywa diagnozy… Decyzja, by pobiec ultramaraton, choć tego wcześniej nie planowałem, narodziła się spontanicznie, przy jej szpitalnym łóżku. Złożyłem zobowiązanie: ja robię 500 km, a ty wracasz do życia. Do tej pory mój dystans to było najwyżej 200 km – i to w górach, a nie po plaży. Pomysłem podzieliłem się z kolegami maratończykami – nie wahali się ani chwili. „Robimy to razem” – postanowili. Dałem sobie rok czasu na przygotowanie się do tego dystansu.

Skąd pomysł na połączenie biegu ze zbiórką krwi?

Od razu wiedziałem, że będę chciał połączyć bieg ze zbiórką krwi. Pierwotnie myślałem, żeby zorganizować to wydarzenie w wakacje – jest wygodniej, bo cieplej. Ale to byłoby zbyt łatwe. Osoba, która walczy o życie i potrzebuje krwi, nie patrzy na warunki pogodowe. I tak zapadła decyzja, że bieg będzie w styczniu, kiedy nad Bałtykiem są najgorsze warunki pogodowe. Nie przewidzieliśmy, że będą aż tak trudne.

Trafiliśmy na sztorm, największy od 25 lat. Ale i tak zebraliśmy ok. 150 litrów krwi, choć akcji nie wspierały żadne reklamujące ją plakaty. Jednak zainteresowały się nami lokalne media, bo kto normalny biega zimą po plaży? Pod koniec biegu uznałem, że za rok robimy to znów, w dodatku musi to być akcja ogólnopolska. I tak się stało. Za pierwszym razem akcja ograniczała się do trzech nadmorskich województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie planowałem też, że nasz bieg odbędzie się już po raz piąty.

Ile krwi udało wam się zebrać do tej pory?

W kolejnych latach zbieraliśmy coraz więcej krwi, w ubiegłym roku – 400 l, co oznacza, że oddało ją ok. 1000 osób. Do tej pory zebraliśmy ponad 1600 l krwi – licząc statystycznie, uratowała życie ponad 10 tys. osób. Każda osoba może się przyłączyć do naszej akcji, oddając krew, osocze lub płytki na hasło „ultrakrew”.

Krew jest zużywana na bieżąco – trafia od razu do potrzebujących. Tegoroczna edycja jest szczególna – mamy pandemię COVID-19, a w niektórych wypadkach choremu trzeba podać osocze ozdrowieńców. Choć w Polsce jest ok. 600 tys. krwiodawców, w tej chwili dramatycznie brakuje krwi. Tym bardziej, że pojawiła się nowa pocovidowa choroba dzieci – zespół PIMS-TS, czyli stan zapalny całego organizmu. Ratunkiem są wtedy m.in. wlewy immunoglobulin produkowane z krwi.

Kto najczęściej bierze udział w Ultrakrwi?

Ultramaraton to ultrawysiłek. Dlatego cały, 500-kilometrowy dystans jest zarezerwowany tylko dla doświadczonych biegaczy. Osoby, które chcą do nas dołączyć, muszą same zadbać o całą logistykę (nocleg, jedzenie, ubezpieczenie).

Są tacy, którzy biegną z nami na przykład 30 km. Nawet jeśli przebiegną czy przejdą tylko 3 km – też będzie wspaniale. Ultrakrew musi być dla wszystkich, tu nie ma rywalizacji. Na to mamy cały rok, kiedy możemy brać udział w zawodach sportowych – Ultrakrew ma być wspólną akcją promującą solidarność społeczną. Wzajemne wspieranie się, motywowanie.

Co warto wiedzieć przed startem?

Warto uświadomić sobie, że nie jest to wyprawa po utwardzonych ścieżkach, nawet górskich. Bo choć teren jest płaski, poruszamy się po piasku. Nazywamy go „Profesor Plaża”. My jesteśmy na tej plaży studentami, próbujemy zdawać egzaminy. Bywają trudne, bo na niektórych odcinkach, nawet 30 – 40 kilometrowych, nogi zapadają się po kostki. Nieraz dosięgają nas fale. Idziemy w deszczu, w śniegu, nierzadko pod wiatr. Kiedyś, pamiętam,  szliśmy z kolegą przekonani, że mamy świetne tempo, a tymczasem okazało się, że były to 3 km/godz. Innym razem, kiedy biegliśmy po ciemku, bo styczniowe dni są bardzo krótkie, wydawało nam się, że latarnia morska jest oddalona zaledwie o kilometr. A było do niej jeszcze osiem…

Trwa kolejna akcja. W jaki sposób można się do niej przyłączyć?

Nasza tegoroczna akcja wystartowała 1 grudnia. Od tego dnia można aż do 31.01.2021 można oddawać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew” w całej Polsce.  Nie zbieramy żadnych pieniędzy. Tylko – i aż – krew. Ktoś może powiedzieć, że to bez sensu. Proszę mi wierzyć, wiele osób, które widzą, jak się męczymy na tej plaży, mówi: „skoro tak, to my chociaż oddajmy krew”. Pamiętam starszą panią: „Nie wiem, jak to robicie – mówi. – Nigdy nie wychodzę zimą na plażę, a tym razem przeszłam prawie 10 km!”

Tu pada mnóstwo rekordów, choć nie ma rywalizacji, nikt nie mierzy czasu. Każdy może do nas dołączyć, choćby po to, by przybić piątkę. Również osoby, które nie mogą biegać, ani oddawać krwi. Też są bardzo ważne, bo mogą kogoś zachęcić, żeby oddał krew! Najważniejsze jest bycie razem. W przypadku choroby, na którą lekarstwem jest krew, pomocy może udzielić tylko druga osoba, nikt więcej.

O co chodzi z hasłem „Każdy ma swój krwiobieg”?

To myśl przewodnia naszej akcji. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za to, co zrobi dla jakości swojej krwi. Wysiłek fizyczny ma tu bardzo duże znaczenie.

Ze Świnoujścia wystartuje 14 osób, w tym 3 kobiety. To doświadczeni biegacze. Trenujemy wyłącznie na plaży, już od listopada. Startujemy jako team i jako team kończymy. Idziemy razem, pilnując tempa. Cieszy nas, że coraz więcej osób wie o naszej akcji. Stają się ambasadorami tego wydarzenia. Ludzie z natury są dobrzy, czasem tylko potrzebują kogoś, kto wziąłby ich za rękę i pokazał, że można coś zrobić.


Czwarta edycja akcji Ultrakrew odbędzie się w dniach 18 – 24 stycznia 2021 r. Szczegóły można znaleźć w Internecie na stronie www.facebook.com/ultrakrew.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19 | HelloZdrowie / Archiwum prywatne

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19

Fitspiracje, które nie inspirują. Czy na pewno warto przeglądać zdjęcia szczupłych sylwetek na Instagramie?

Ból piersi podczas biegania. Co pomoże na bolące brodawki?

Sport na świeżym powietrzu w maseczce? Pulmonolog mówi, jaki to ma wpływ na nasze zdrowie

Sport na świeżym powietrzu w maseczce? Pulmonolog mówi, jaki to ma wpływ na nasze zdrowie

kobieta na bieżni

Alergia sezonowa – nie jesteś skazana na siłownię. Oto kilka wskazówek

Anna Kiełbasińska / Instagram

Anna Kiełbasińska nie awansowała do półfinału, ale dla nas i tak jest zwyciężczynią. „Mam dzisiaj pierwszy dzień miesiączki. I wiem, że o tym z reguły sportowcy nie mówią…” – powiedziała

kobieta trenuje jogę

Po treningu odczuwasz ból? Fizjoterapeutka wyjaśnia, co w takiej sytuacji powinnaś zrobić

Treningi podczas upałów. O tym nie możesz zapomnieć!

9 sposobów na zdrowe stawy biegacza

Biegasz? Sprawdź, jak to robić, aby nie ucierpiały twoje stawy

Jak biegać długo i szczęśliwie – radzi ekspert

Pierwsza pomoc po ukąszeniu kleszcza. Czy wiesz jak się uchronić przed boreliozą?

bieganie

Po wielkanocnym biesiadowaniu trzeba spalić nadmiar kalorii. Podpowiadamy, jak biegać, aby chudnąć

Martwy ciąg na jednej nodze - coś dla biegaczy

Martwy ciąg na jednej nodze – coś dla biegaczy

Stres przed zawodami – co jeść?

Stres przed zawodami – co jeść?

Na schody leniuchy!

Na schody leniuchy!

Do biegu, gotowi…

Do biegu, gotowi…

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Szczepienia a mutacje koronawirusa

Czy wyłączenie z obowiązujących limitów będzie dotyczyło także ozdrowieńców? Wiemy, jak to będzie kontrolowane

Ile utrzymują się przeciwciała po COVID-19, ile po szczepionce?

Szczepionka Johnson&Johnson – najważniejsze informacje

Pierwszy i drugi ton serca – czym są tony sercowe?

Kasia Dziurska

Największe mity na temat treningu na siłowni. Rozprawia się z nimi Kasia Dziurska [WIDEO]

Dlaczego nie wolno patrzeć „gołym okiem” na Słońce? Wyjaśnia optometrystka

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?