Przejdź do treści

Zakrzepica – jakie objawy należy uznać za alarmujące? Metody profilaktyki

nogi
Fot. Piotr Marcinski/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych

Objawy zakrzepicy są zależne od lokalizacji choroby. Zakrzepica jest spowodowana obecnością skrzepliny zwężającej bądź zamykającej światło naczynia krwionośnego. Najczęściej choroba przebiega jako żylna choroba zakrzepowo – zatorowa, potocznie zwana zakrzepicą żylną.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Objawy zakrzepicy żył nie zawsze są wyraźnie zaznaczone. Nierzadko zdarza się, że choroba przebiega bez występowania dolegliwości. Zakrzepica żylna może prowadzić do groźnych konsekwencji. Wczesne wykrycie choroby pozwala wprowadzić profilaktykę, której celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań.

Zakrzepica – jak się objawia?

Objawy zakrzepicy występują zależnie od lokalizacji naczynia, w którym znajduje się zakrzep. Objawy wspólne, niezależne od miejsca występowania zakrzepicy, to:

  • obrzęk,
  • zasinienie skóry w pobliżu obrzęku,
  • poszerzenie okolicznych żył,
  • bolesność chorobowo zmienionej okolicy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zakrzepica. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Zakrzepica żył głębokich – objawy

Zakrzepica żył głębokich lokalizuje się w kończynach dolnych. Poza ogólnymi objawami zakrzepicy dodatkowo może wystąpić stan podgorączkowy i ocieplenie skóry w pobliżu chorego miejsca. Na wystąpienie objawów zakrzepicy szczególnie narażone są kobiety w ciąży oraz stosujące antykoncepcję doustną. Zakrzepica głęboka żył goleni najczęściej przebiega bez dolegliwości. Jeżeli występuje obrzęk, to zazwyczaj jest on niewielki i lokalizuje się w pobliżu kostek lub na grzbiecie stopy. Dodatkowo chorzy mogą zgłaszać uczucie ciasnoty w nodze. Rzadziej występującym objawem jest ból, który narasta przy stawaniu na palcach i ustępuje podczas przenoszenia ciężaru ciała na pięty. Jeżeli zakrzepica żył głębokich jest rozległa, to może pojawić się sztywność mięśni łydki. Zakrzepica żył głębokich udowych i biodrowych charakteryzuje się nasilonym obrzękiem. Lokalizuje się on wyżej i może obejmować udo. Ponadto objawy ogólne narastają podczas stania i ustępują w pozycji leżącej. Uogólniona zakrzepica żył powierzchownych i głębokich jest szczególną, rzadko występującą, postacią choroby. Objawia się bardzo szybkim narastaniem dolegliwości. Początkowo występuje ból kończyny, po którym pojawia się masywny obrzęk. Następnie dochodzi do utrudnienia w poruszaniu oraz zaniku wyczuwalnego tętna na chorej nodze. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu, jest to bardzo niebezpieczna postać zakrzepicy. Wystąpienie objawów zakrzepicy nóg nie jest podstawą do rozpoznania choroby. Podstawą do postawienia diagnozy jest wykonanie badań, które umożliwią identyfikację przyczyny schorzenia. Objawy zakrzepicy żył głębokich powinny być zawsze alarmujące, ponieważ powikłaniem tego schorzenia może być zatorowość płucna. Jest to zamknięcie bądź zwężenie światła tętnicy płucnej przez skrzeplinę, która oderwała się z pierwotnego miejsca lokalizacji i z prądem krwi dostała się do naczynia. Objawy zakrzepicy płucnej zazwyczaj pojawiają się nagle. Najczęściej występujące to:

Objawem zakrzepicy może być kaszel, który najczęściej jest suchy. Wystąpienie tych symptomów oznacza ciężką postać zatorowości płucnej i wymaga interwencji lekarskiej.

Zobacz także

Zakrzepica żyły pachowej/podobojczykowej

Objawy zakrzepicy ręki mogą być spowodowane wystąpieniem zarówno pierwotnej, jak i wtórnej postaci choroby zakrzepowej. Zakrzepicę pierwotną zazwyczaj obserwuje się u młodych mężczyzn, którzy narażeni byli na znaczny wysiłek fizyczny. Zakrzepica wtórna może powstać z powodu zbyt długiego utrzymywania cewnika w naczyniu, urazu lub nowotworu płuc/krwi. Pierwszym objawem zakrzepicy ręki jest obecność wyraźnego obrzęku, który z czasem może objąć klatkę piersiową i szyję. Dodatkowo zdarza się uczucie rozpierania w okolicy barku i łopatki. U 1/3 chorych możliwe jest zaobserwowanie twardego guzka pod pachą, który jest zakrzepową żyłą pachową. Po kilku dniach objawy ogólne choroby ustępują i przechodzi ona w postać przewlekłą. Poszerzone żyły w okolicy barku i klatki piersiowej świadczą o powstaniu krążenia obocznego. Zakrzepica żyły pachowej/podobojczykowej wiąże się z możliwością wystąpienia zatorowości płucnej.

Zakrzepica żyły głównej górnej

Najczęściej jest konsekwencją obecności rozległego raka w prawym płucu. Ucisk guza nowotworowego na żyłę prowadzi do utrudnień w przepływie krwi. Charakterystycznym objawem tej zakrzepicy jest obrzęk górnej partii ciała, głównie powiek. Dodatkowo pojawia się przekrwienie oczu. Objawem zakrzepicy jest kaszel, który powstaje z powodu obrzęku okolicy więzadeł głosowych.

Zakrzepica żyły głównej dolnej

Najczęściej powstaje z powodu przemieszczenia się zakrzepów z żył biodrowych. Rozwój objawów tej zakrzepicy jest zależny od dynamiki procesu chorobowego. Możliwe objawy to zasinienie skóry stóp, poszerzenie żył nóg, brzucha, klatki piersiowej. W przypadku rozległej choroby, sinica i obrzęk mogą pojawić się w okolicy narządów płciowych oraz podbrzusza.

Zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych

Charakteryzuje się obecnością procesu zapalnego. Objawy tej zakrzepicy mogą być spowodowane przez uraz naczynia, infekcje oraz długotrwałe utrzymywanie wlewów dożylnych. Ogólnym objawom zakrzepicy towarzyszy złe samopoczucie i podwyższenie temperatury ciała. Wyraźnie zaznacza się zgrubienie chorych żył.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Chirurgia, tom 2, pod red. W. Noszczyka, Warszawa 2009, s. 595–606.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. "Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu"

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×