Przejdź do treści

Jej serce biło trzy razy szybciej niż powinno. Nowatorskiej operacji podjęli się polscy specjaliści

Izabela Kachniarz
Izabela Kachniarz przez wysokie tętno na co dzień czuła się zmęczona, zdenerwowana i miała problemy ze snem/ fot. Print screen "i9.30" TVP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izabela Kachniarz, fotomodelka i finalistka miss, od 11 lat zmagała się z wysokim tętnem. Z tego powodu przeszła operację spowalniającą pracę serca. W Polsce znajduje się jeden z trzech ośrodków w Europie, które przeprowadzają ten nowatorski zabieg.

Nowatorska operacja w polskim szpitalu

Izabela Kachniarz jest fotomodelką i finalistką konkursu Miss Małopolski 2021. W wydaniu „i9.30” z 27 lutego przedstawiano jej historię. Jak podkreślono, Kachniarz od 11 lat zmaga się z wysokim tętnem, a jej serce bije 200 razy na minutę. Tętno to cecha indywidualna i uzależnione jest od wielu czynników, w tym wieku pacjenta i jego kondycji zdrowotnej. Przyjmuje się, że prawidłowa liczba wyczuwalnych skurczów serca na minutę to około 60-100 uderzeń. Jak przyznała Kachniarz, przez wysokie tętno czuła się, jakby cały czas biegła. W konsekwencji była zmęczona, rozdrażniona i miała problemy ze snem.

„Czuję bardzo mocno to serce, jakby miało dosłownie wyskoczyć i pracuje źle. Dziwne to jest uczucie, czuję tak w 3D to serce” – mówiła.

Finalistka konkursu miss musiała przejść rzadką operację przywracającą prawidłowy rytm serca. W Polsce znajduje się jeden z trzech ośrodków w Europie, które przeprowadzają zabiegi spowalniające pracę serca.

„U osób, które dzień i noc żyją z wysokim tętnem (…) to tak, jakby non stop biegły w maratonie” – zauważył prowadzący program informacyjny Marek Czyż i dodał: „Nowatorską operację przeprowadził zespół specjalistów MSWiA w Warszawie i to jest trzeci ośrodek w Europie, który wykonuje takie unikatowe zabiegi”

W materiale wyjaśniono, że operacja polegała na zniszczeniu grupy komórek odpowiedzialnych za przyspieszony rytm serca. Odbywało się to przez nacięcie endoskopowe, przy którym obecni byli m.in. kardiochirurg i elektrofizjolog. Nowatorski zabieg był wykonywany także pod nadzorem konsultanta klinicznego ze Stanów Zjednoczonych, który monitoruje program badawczy. Jak dodano, metoda ta od sześciu lat jest stosowana też w Belgii i Holandii.

„Jest tylko kilka ośrodków na całym świecie, które potrafią tego dokonać. To dlatego wybraliśmy ten szpital i tych specjalistów” – mówił wypowiadający się w materiale Ken Frazier.

prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski

Przyczyny wysokiego tętna

Jak poinformowano w programie „i9.30” przyspieszone tętno dotyczy 1 proc. osób w Polsce. Najczęściej chorują młode kobiety, z których co dziesiąta zmaga się z silnymi objawami, trudnymi do opanowania nawet z pomocą leków.

Istnieje wiele powodów, dla których może występować podwyższone tętno. Pierwszym z nich są choroby układu krążenia i tachykardia. Jednak by stwierdzić, że przyczyną jest stan zdrowia, musi pojawiać się regularnie wysokie tętno w spoczynku. Niezwykle ważna jest obserwacja samej siebie i zastanowienie się, czy występuje ono w spoczynku, czy jest też reakcją na sytuacje zewnętrzne. 

Należy zauważyć, czy pojawiają się także inne objawy, które zwykle towarzyszą chorobom układu krążenia, czyli: 

Stres, niewielki wysiłek fizyczny, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, a nawet ekscytacja mogą powodować wysokie tętno. Przyczyna jest zróżnicowana, ale obecnie jednym z najczęstszych powodów jest stres.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.