Przejdź do treści

Już niebawem 8. edycja Biegu po Oddech. Zadedykowana została pamięci Kacpra Tekielego

Justyna Kowalczyk-Tekieli - mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą
Justyna Kowalczyk-Tekieli - mistrzyni olimpijska - jest Ambasadorką Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą / screen z wideo promocyjnego Biegu po Oddech
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielkimi krokami zbliża się 8. Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą! Hello Zdrowie objęło imprezę swoim matronatem medialnym. Rezerwujcie czas na 3 września 2023 w Zakopanem. Zapisy online tylko do 27 sierpnia 2023 r.

 

Już po raz 8. na zakończenie wakacji Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zaprasza do udziału w biegu charytatywnym, z którego całkowity dochód wesprze podopiecznych Towarzystwa.

Patronami Honorowymi Biegu od wielu lat są: Justyna Kowalczyk-Tekieli – mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Krzysztof Michałkiewicz – Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Leszek Dorula – Burmistrz Miasta Zakopane.

– W tym roku nasze wydarzenie pragniemy zadedykować pamięci Kacpra Tekielego, wieloletniego Ambasadora Biegu po Oddech, który zginął, realizując swoje górskie marzenia – mówi Paweł Smoliński, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i biegacz ultra. – Dramatyczna wiadomość o śmierci Kacpra dotarła do nas krótko po zakończeniu zdjęć do filmu promującego Bieg, w którym Justyna Kowalczyk-Tekieli mówiła o tym, że całe życie musiała stawiać czoła wyzwaniom.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia
Bieg po Oddech w Zakopanem

– Idea biegu pozostaje niezmienna. – dodaje Magdalena Czerwińska-Wyraz. – Zbieramy środki na pomoc chorym na mukowiscydozę. Pochodzą one zarówno z wpisowego wnoszonego przez biegaczy, którzy staną na linii startu, w Zakopanem czy wirtualnie, ale też od sponsorów. Pozyskanie środki pozwolą m.in na zatrudnienie psychologa, który będzie do dyspozycji chorych i ich rodzin oraz doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Tegoroczna edycja biegu, w dniu 3 września, rozpocznie się o godzinie 10.00. Tradycyjnie można przebiec lub przejść 5-kilometrową trasę ulicami Zakopanego! Na każdego uczestnika czekają zaprojektowane specjalnie na bieg techniczne koszulki Attiq i wyjątkowe medale, a po biegu w Zakopanem poczęstunek, a także charytatywny piknik rodzinny, w nim zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin.

Dla wszystkich, którzy nie mogą 3 września przybyć do Zakopanego, organizatorzy proponują wirtualną formułę biegu, która świetnie się sprawdziła w ubiegłych latach. Miedzy 1 kwietnia a 31 sierpnia 2023 można pobiec w dowolnym miejscu na świecie. Uczestnik sam decyduje gdzie i kiedy pobiegnie 5 km, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę. Ciekawą opcją jest zachęcenie swoich najbliższych, przyjaciół, sąsiadów, a także lokalnych biegaczy, by dołączyli do wirtualnej edycji Biegu po Oddech.

Im więcej nas będzie, tym większą pomoc otrzymają podopieczni Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Zapisy online na www.bieg.oddychaj.pl.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jeszcze do niedawna jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc. Obecnie są już terapie, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzą jej objawy. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w rezultacie wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami. W Polsce na mukowiscydozę choruje blisko 2000 osób.

Plakat promujący 8. Bieg po Oddech

Hello Zdrowie objęło wydarzenie swoim matronatem medialnym / materiały organizatora

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.