Przejdź do treści

Jakie są przyczyny powstania wodonercza u dzieci i dorosłych? Objawy choroby i metody leczenia

Kobieta z wodonerczem podczas badania USG.
Kot63/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

Wodonercze objawia się poszerzeniem nerki z powodu zalegającego w niej moczu. Stan ten jest spowodowany obecnością zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła dróg moczowych. Przywrócenie ich drożności jest podstawa leczenia choroby.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Wodonercze może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W pierwszym przypadku za wystąpienie choroby odpowiedzialne są wady wrodzone układu moczowego. Wodonercze u dorosłych jest najczęściej spowodowane obecnością przeszkody w obrębie dróg wyprowadzających mocz (np. kamienie nerkowe) lub uciskiem zewnętrznym (np. przez powiększoną prostatę czy guz nowotworowy).

Przyczyny powstania wodonercza

Przyczyny powstania wodonercza są liczne. Dzieli się je na wrodzone i nabyte. Pierwsze występują u dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Poszerzenie miedniczki nerkowej może zostać zaobserwowane u płodu podczas wykonywania badania ultrasonograficznego. Jest to stan, który wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki przyczyny u nowo narodzonego dziecka.

Do przyczyn wrodzonego wodonercza u dzieci należą między innymi takie schorzenia jak zastawka cewki tylnej, ureterocele, odpływ pęcherzowo-moczowodowy, atrezja moczowodu, obecność przeszkody podmiedniczkowej, zwężenie części bliższej moczowodu lub szyi pęcherza moczowego.

Zastawka cewki tylnej jest wadą wrodzoną występującą u chłopców. Polega na obecności zgrubiałego fałdu błony śluzowej w cewce moczowej w okolicy sąsiadującej z prostatą. Wada doprowadza do utrudnienia w odpływie moczu, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia wodonercza.

Ureterocele jest wadą wrodzoną, która objawia się obecnością zwężenia moczowodu w miejscu jego połączenia z pęcherzem moczowym. Odcinek moczowodu powyżej ujścia jest poszerzony.

Odpływ pęcherzowo-moczowodowy, zwany refluksem jest skutkiem dysfunkcji mechanizmu zastawkowego moczowodu. Prowadzi to do cofania się moczu z pęcherza przez moczowody aż do nerek. Wada jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem, defektem lub zniszczeniem zastawki pęcherzowo-moczowodowej.

Atrezja moczowodu to zamknięcie światła moczowodu uniemożliwiające funkcjonowanie przepływu.Przeszkoda podmiedniczkowa jest zwężeniem w miejscu połączenia miedniczki nerkowej z moczowodem. Zwężenie części bliższej moczowodu (odcinka proksymalnego) oznacza natomiast zwężenie obecne w części moczowodu będącej blisko nerki.

Nabyte przyczyny powstania wodonercza to wszelkie stany, które doprowadzają do zwężenia bądź niedrożności dróg moczowych. Częstą przyczyną tego stanu jest obecność kamieni w drogach moczowych. Do innych możliwych przyczyn nabytych wystąpienia wodonercza zalicza się powiększenie prostaty, guzy nowotworowe w obrębie układu moczowego, nowotwory kobiecych narządów rozrodczych (np. rak szyjki macicy), zapalenia układu moczowego, tętniak aorty/tętnic biodrowych, obecność skrzepów krwi w moczowodzie, zaburzenia czynnościowe (spowodowane dysfunkcją układu nerwowego), wypadanie narządu rodnego czy ciążę.

Objawy wodonercza

Zarówno objawy, jak i rozmiary wodonercza są zależne od lokalizacji przeszkody w odpływie moczu. Długotrwałe wodonercze powoduje ucisk i prowadzi do zaniku miąższu nerki. Wystąpienie objawów choroby jest związane z liczbą zajętych narządów. Jeśli wodonercze występuje w jednej nerce, przez długi czas mogą nie występować żadne dolegliwości. Chora nerka długo zachowuje zdolność filtracji kłębuszkowej. Jest to spowodowane możliwością wchłaniania zwrotnego moczu przez nerki oraz jego dalszego transportu układem naczyń żylnych i chłonnych do nerki nieposiadającej przeszkody w drodze odprowadzania moczu.

Jeżeli choroba dotyczy obu narządów, obserwowanym symptomem jest bardzo częste oddawanie moczu (poliuria) oraz nocne wstawanie do toalety z powodu parcia (nykturia). Dolegliwości te związane są z osłabieniem zdolności narządów do zagęszczania moczu.

W przypadku ostrej niedrożności dróg moczowych dominującym objawem jest ból w rejonie lędźwi, który promieniuje do okolicy moczowodu. Jeżeli przyczyną choroby jest kamica moczowodowa, ból może przebiegać pod postacią kolki nerkowej, do której dołączają się objawy ze strony układu pokarmowego.

Przemijające okresy wielomoczu i skąpomoczu mogą być symptomem wodonercza przemijającego, którego przyczyną jest niecałkowite zamknięcie światła dróg moczowych. Obustronna niedrożność dróg moczowych objawia się skąpomoczem lub bezmoczem.

Zobacz także

Leczenie wodonercza

Leczenie wodonercza polega na eliminacji przyczyny, która doprowadziła do utrudnienia w odpływie moczu. Często wskazane jest postępowanie zabiegowe. Chirurgia zajmuje się na przykład leczeniem wad wrodzonych. Natomiast jeśli przyczyną są kamienie, można wykonać litotrypsję – zabieg polegający na rozkruszeniu złogów ultradźwiękami.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Stachura J., Domagała W., Patologia, znaczy słowo o chorobie, tom II, Kraków 2009, s.941–943.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

10 nietypowych sygnałów problemu z jelitami

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?