Przejdź do treści

Krwioplucie – rzekome i prawdziwe. Przyczyny, leczenie

Krwioplucie – rzekome i prawdziwe. Przyczyny, leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krwioplucie to wykrztuszanie krwi bądź krwistej plwociny. Najczęściej wskazuje na istnienie jakiejś choroby. Jego przyczyny mogą być różne, dlatego po wystąpieniu należy skonsultować się z lekarzem. Ustali on wówczas źródło krwawienia.

Czym jest krwioplucie?

Krwioplucie to obecność krwi w plwocinie. Plucie krwią najczęściej wiąże się z kaszlem, choć nie musi. W klasyfikacji ICD-10 krwioplucie ma kod R04.2. Kiedy dochodzi do wykrztuszania krwi o objętości wyższej niż 100 ml na dobę bądź 8 ml na kilogram masy ciała na dobę, staje się ono niebezpieczne dla życia pacjenta. W większości przypadków nie jest ono jednak aż takie groźne. Co oznacza plucie krwią? Czym różni się krwioplucie rzekome od prawdziwego? Co wpływa na jego powstawanie? Jak wygląda krwioplucie i na czym polega jego leczenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krwioplucie rzekome i prawdziwe

Krwioplucie można podzielić na prawdziwe i rzekome.

  1. Krwioplucie prawdziwe objawia się pienistą plwociną, w której krew ma kolor jasnoczerwony. Jeżeli jest ono obfite, może doprowadzić do krztuszenia się. W tym przypadku krew z reguły pochodzi z uszkodzonych naczyń włosowatych płuc, gdzie dochodzi do wymiany gazowej.
  2. Krwioplucie rzekome wiąże się krwią z jamy ustnej lub nosogardzieli, która zostaje odkrztuszona. Może mu towarzyszyć uczucie skapywania krwi z tylnych nozdrzy bądź widoczne krwawienie z nosa. Nie zawsze występuje przy nim kaszel. Tego rodzaju krwioplucie może być związane ze schorzeniami w obrębie górnej części układu trawiennego, zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, nieżytem nosa lub zapaleniem migdałków. Wówczas pojawiają się niewielkie krwawienia z błon śluzowych bądź nadżerek na ich powierzchni. Krwioplucie rano najczęściej jest właśnie formą krwioplucia rzekomego.
Bronchit (zapalenie oskrzeli) - przyczyny, objawy i leczenie

Krwioplucie – przyczyny

Najczęstsze przyczyny krwioplucia to:

Często jego przyczynami są również:

  • niewydolność serca;
  • zatorowość płucna;
  • urazy płuca (np. po zabiegach).

Rzadziej wskazuje ono na:

  • nadciśnienie płucne;
  • aspergilozę;
  • zażywanie kokainy;
  • zapalenie naczyń i schorzenia tkanki łącznej;
  • aspirację ciała obcego;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zakażenie pasożytami;
  • niedobór witaminy C lub K;
  • skazy krwotoczne płytkowe lub osoczowe;
  • problemy z krzepnięciem krwi;
  • zwężenie zastawki mitralnej;
  • cukrzycę.

Czasem krwioplucie jest efektem przyjmowania leków: fibrynolitycznych, przeciwkrzepliwych czy też kwasu acetylosalicylowego.

lekarka

Krwioplucie przy raku płuc

Krwioplucie, związane z rakiem płuc lub innymi nowotworami, pojawia się wraz z innymi objawami, takimi jak: spadek masy ciała, nocne poty, uciążliwy kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Niestety, ten rodzaj nowotworu daje objawy na bardzo późnym etapie zaawansowania.

Zapalenie oskrzeli a krwioplucie

Krwioplucie z kaszlem związane jest często z zapaleniem oskrzeli. Zdarza się, że podczas infekcji dochodzi do krwawienia z naczyń oskrzelowych – dzieje się tak na skutek stanu zapalnego. Wówczas można zauważyć u pacjentów kaszel z odkrztuszaniem krwisto podbarwionej plwociny. Kiedy zapalenie oskrzeli mija, powinno minąć także krwioplucie.

Krwioplucie płucne

Krwioplucie może być związane ze schorzeniami tkanki śródmiąższowej płuc. Aby dowiedzieć się, na którą chorobę wskazuje, należy zwrócić uwagę również na inne objawy:

  • zapalenie płuc – towarzyszą mu bóle w obrębie klatki piersiowej, gorączka, wilgotny kaszel oraz ściszenie szmerów oddechowych (wówczas wymawiane „e” słyszy się jako „a”);
  • ropień płuca – związany jest z kaszlem i wykrztuszaniem dużej ilości plwociny, utratą apetytu, chudnięciem, zwiększoną potliwością w nocy;
  • zespół Goodpasture’a – jego symptomy przypominają grypę, towarzyszy mu zmęczenie, spadek masy ciała, obrzęki ciała, krwiomocz, nudności i wymioty, biegunka;
  • czynne schorzenia ziarniniakowe – chodzi tu np. o grzybicę płuc, kiłę, gruźlicę, parazytozę, do ich charakterystycznych symptomów należy gorączka, nadmierna potliwość, kaszel oraz spadek masy ciała;
  • ziarniniakowatość Wegenera – podczas tej choroby występują: wrzody w kanałach nosowych, krwiste wycieki z nosa, czasem też zmiany skórne i bóle stawów, przerost lub zapalenie dziąseł, niewydolność nerek oraz nos siodełkowy;
  • toczniowe zapalenie płuc – występują przy nim: kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej oraz duszności.

Krwioplucie – leczenie

Leczenie krwioplucia wiąże się bezpośrednio z leczeniem choroby, która jest jego przyczyną. Jeśli się pojawi, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie niepokojące jest ono wtedy, gdy towarzyszą mu takie objawy, jak: uczucie rozbicia, bóle w klatce piersiowej, duszności, ból pleców, spadek masy ciała.

Najbardziej niepokojąca jest jednak duża ilość wykrztuszanej krwi, czyli tzw. masywne krwioplucie – pojawia się ono wtedy, gdy wykrztusza się więcej niż 600 ml krwi w ciągu doby. Jeśli odkrztusza się dużą ilość krwi w bardzo szybkim tempie, a do tego pacjent zmaga się z niewydolnością oddechową, niestabilnością hemodynamiczną oraz obturacją dróg oddechowych, można mówić o stanie krwioplucia zagrażającego życiu.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK360/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5478790/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4993964/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.