Przejdź do treści

Kobiety z cukrzycą mogą bezpiecznie stosować antykoncepcję? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka

Kobieta i mężczyzna
Kobiety z cukrzycą mogą bezpiecznie stosować antykoncepcję? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka/ Pexels, fot. Helena Lopes
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Pacjentki powinny być ocenione pod kątem standardowych przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej i wybrać dla siebie preferowaną, skuteczną metodę, mając świadomość ryzyka nieplanowanej ciąży” – pisze diabetolożka Barbara Soróbka. Ekspertka radzi, jaka forma antykoncepcji dla kobiet z cukrzycą jest najbezpieczniejsza.

Antykoncepcja a cukrzyca

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), natomiast różne są mechanizmy prowadzące do tych zaburzeń.

Czy w tym przypadku kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować antykoncepcję? Problem ten porusza na swoim profilu na Instagramie diabetolożka Barbara Soróbka. Specjalistka w swoim wpisie odnosi się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jak wyjaśnia, cukrzyca sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej

Pacjentki powinny być ocenione pod kątem standardowych przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej i wybrać dla siebie preferowaną, skuteczną metodę, mając świadomość ryzyka nieplanowanej ciąży – dodaje.

Piwo a cukrzyca / rawpixel

Wkładki wewnątrzmaciczne dla pacjentek z cukrzycą

Ekspertka tłumaczy, że u pacjentek, które chorują na cukrzycę ponad 20 lat lub występują u nich powikłania, takie jak nefropatia, retinopatia czy neuropatia, zaleca się stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Pacjentki mogą także wybrać jednoskładnikowy preparat gestagenny.

Wkładka wewnątrzmaciczna z wstawką gestagenową jest metodą szczególnie polecaną u otyłych kobiet po 35 roku życia, chorych z cukrzycą typu 2 i w przypadku istnienia powikłań naczyniowych – wyjaśnia diabetolożka.

Soróbka zaznacza, że kobiety planujące ciążę powinny zostać poinformowane o tym, że ryzyko powikłań ciąży rośnie wraz z czasem trwania cukrzycy, obecnością powikłań narządowych i brakiem wyrównania metabolicznego.

Planowanie ciąży w grupie wszystkich kobiet z cukrzycą ma istotny wpływ na jej przebieg , redukując wystąpienie niepożądanych zdarzeń u matki i płodu/noworodka – podsumowuje ekspertka.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Lekarz diabetolog na Instagramie

Barbara Soróbka to diabetolożka i certyfikowana lekarka Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Zajmuję się nowoczesnym leczeniem wszystkich typów cukrzycy, otyłości, stanów przedcukrzycowych i insulinooporności. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą. Ukończyła Szkołę Pompową Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Specjalistka jest też aktywna  w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie lekarz.diabetolog, na którym w przystępny sposób dzieli się wiedzą, śledzi ponad 3 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.