Przejdź do treści

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa

Wkładka wewnątrzmaciczna
Wkładka wewnątrzmaciczna / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wiesz, że wkładka wewnątrzmaciczna (IUD – intrauterine device) to metoda antykoncepcyjna z ponad 50-letnią historią? A słyszałaś o takiej, która nie zawiera hormonów? Warto się jej przyjrzeć! Ginekolog dr Michał Strus tłumaczy, jak działa i dlaczego jest skuteczna.

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – jak działa?

Dr Michał Strus wyjaśnia, że w zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T”, na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub np. stopu miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce.

„Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy), co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium” – pisze dr Strus.

Dr Michał Strus podkreśla, że wielokierunkowe działanie wkładek bez hormonów pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7 proc. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55 proc. i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki.

Czy wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów jest dla wszystkich? Według dr Strusa nie.

„Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią, a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną” – tłumaczy.

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat wkładki wewnątrzmacicznej niezawierającej hormonów. Dr Michał Strus podaje najważniejsze fakty na jej temat.

  • U około 5 proc. kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek.
  • Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki.
  • U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50 proc. mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej.
  • Wkładka nie chroni w 100 proc. przed ciążą pozamaciczną.
  • Kobieta, która przebyła ciąże pozamaciczną, może stosować IUD z miedzią.
  • Przed założeniem wkładki należy wykluczyć infekcję szyjki macicy oraz pochwy.
  • Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD.
  • Wkładki mogą być stosowane przez kobiety, które nigdy nie rodziły.

Dr Michał Strus

Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 12 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA NIEZAWIERAJĄCA HORMONÓW ⛏ Dzień po międzynarodowym dniu antykoncepcji poruszymy temat metody antykoncepcyjnej z ponad 50 letnią historią! Porozmawiamy o wkładce wewnątrzmacicznej (IUD – intrauterine device) niezawierającej hormonów. W zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T” na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub stopu np. miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce. Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy) co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium. To wielokierunkowe działanie pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7%. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55% i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki. Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną. ⛏ U około 5% kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek ⛏ Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki ⛏ U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50% mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej. ⛏ Wkładka nie chroni w 100% przed ciążą pozamaciczną ⛏ Kobieta która przebyła ciąże pozamaciczną może stosować IUD z miedzią ⛏ Przed założeniem wkładki należy wykluczyć zakażenie/infekcję szyjki macicy oraz pochwy ⛏ Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD ⛏ Wkładki mogą być stosowane przez nieródki ?

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępna i dość tajemnicza” – mówi chirurg lek. Sylwia Barańska

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

Okłady z odchodów krokodyla, wstrzymywanie oddechu, kichanie – jak kiedyś zapobiegano ciąży

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Wyjaśniamy!

Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję

Antykoncepcja dla mężczyzn / istock

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn coraz bliżej? Badania są na zaawansowanym etapie

Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

Kamil Pawelski / fot. ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

Ekskluzywny Menel poddał się zabiegowi wazektomii. „Nie widzę sensu, żeby żona miała faszerować się hormonami”

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej / pexels

„Antykoncepcja w rękach kobiet, a nie uzależniona od kaprysu mężczyzn, dała siłę. Poczułyśmy, że wreszcie mamy kontrolę nad własnym życiem” – mówi prof. Magdalena Radkowska-Walkowicz

Wazektomia – co to jest, ile kosztuje, czy jest odwracalna?

„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

Bezpieczny seks – jak zacząć ten temat z nowym partnerem?

Antykoncepcja awaryjna

Czy można przywozić z zagranicy antykoncepcję awaryjną? Prawniczka wyjaśnia

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”? „Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog” – wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Para

Przełom w antykoncepcji! Stworzono pierwsze na świecie przeciwciała, które niszczą… plemniki

Kobieta

Czy antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana przy migrenie? Wyjaśnia farmaceutka

Antykoncepcja bez recepty w Wielkiej Brytanii

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Historyczny moment dla kobiet w Wielkiej Brytanii!