5 min.
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa

Wkładka wewnątrzmaciczna / iStock
Wiesz, że wkładka wewnątrzmaciczna (IUD – intrauterine device) to metoda antykoncepcyjna z ponad 50-letnią historią? A słyszałaś o takiej, która nie zawiera hormonów? Warto się jej przyjrzeć! Ginekolog dr Michał Strus tłumaczy, jak działa i dlaczego jest skuteczna.
Spis treści
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – jak działa?
Dr Michał Strus wyjaśnia, że w zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T”, na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub np. stopu miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce.
„Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy), co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium” – pisze dr Strus.
Dr Michał Strus podkreśla, że wielokierunkowe działanie wkładek bez hormonów pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7 proc. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55 proc. i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki.
Czy wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów jest dla wszystkich? Według dr Strusa nie.
„Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią, a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną” – tłumaczy.
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat wkładki wewnątrzmacicznej niezawierającej hormonów. Dr Michał Strus podaje najważniejsze fakty na jej temat.
- U około 5 proc. kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek.
- Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki.
- U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50 proc. mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej.
- Wkładka nie chroni w 100 proc. przed ciążą pozamaciczną.
- Kobieta, która przebyła ciąże pozamaciczną, może stosować IUD z miedzią.
- Przed założeniem wkładki należy wykluczyć infekcję szyjki macicy oraz pochwy.
- Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD.
- Wkładki mogą być stosowane przez kobiety, które nigdy nie rodziły.
Dr Michał Strus
Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 12 tys. osób.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023