Przejdź do treści

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa

Wkładka wewnątrzmaciczna
Wkładka wewnątrzmaciczna / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiesz, że wkładka wewnątrzmaciczna (IUD – intrauterine device) to metoda antykoncepcyjna z ponad 50-letnią historią? A słyszałaś o takiej, która nie zawiera hormonów? Warto się jej przyjrzeć! Ginekolog dr Michał Strus tłumaczy, jak działa i dlaczego jest skuteczna.

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – jak działa?

Dr Michał Strus wyjaśnia, że w zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T”, na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub np. stopu miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce.

„Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy), co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium” – pisze dr Strus.

Dr Michał Strus podkreśla, że wielokierunkowe działanie wkładek bez hormonów pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7 proc. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55 proc. i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki.

Czy wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów jest dla wszystkich? Według dr Strusa nie.

„Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią, a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną” – tłumaczy.

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów – co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat wkładki wewnątrzmacicznej niezawierającej hormonów. Dr Michał Strus podaje najważniejsze fakty na jej temat.

  • U około 5 proc. kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek.
  • Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki.
  • U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50 proc. mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej.
  • Wkładka nie chroni w 100 proc. przed ciążą pozamaciczną.
  • Kobieta, która przebyła ciąże pozamaciczną, może stosować IUD z miedzią.
  • Przed założeniem wkładki należy wykluczyć infekcję szyjki macicy oraz pochwy.
  • Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD.
  • Wkładki mogą być stosowane przez kobiety, które nigdy nie rodziły.

Dr Michał Strus

Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już ponad 12 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA NIEZAWIERAJĄCA HORMONÓW ⛏ Dzień po międzynarodowym dniu antykoncepcji poruszymy temat metody antykoncepcyjnej z ponad 50 letnią historią! Porozmawiamy o wkładce wewnątrzmacicznej (IUD – intrauterine device) niezawierającej hormonów. W zdecydowanej większości wkładki są wykonane z polietylenowego rdzenia w kształcie litery „T” na który nawinięty jest drucik wykonany z miedzi (lub stopu np. miedzi i złota). Działanie wkładek polega na ogólnej reakcji macicy na ciało obce. Wkładka zawierająca miedź uwalnia (miejscowo w jamie macicy) zarówno miedź, jak i jej sole. Uwolnione produkty wywierają biochemiczne i morfologiczne działanie na endometrium (czyli na błonę śluzową wyścielającą jamę macicy) co w konsekwencji powoduje działanie plemnikobójcze, wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym, zwiększa produkcję prostaglandyn oraz hamuje wytwarzanie enzymów endometrium. To wielokierunkowe działanie pozwoliło uzyskać jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych charakteryzującą się wskaźnikiem Pearl na poziomie ok. 0,5-0,7%. Po założeniu wkładki zawierającej miedź utrata krwi miesiączkowej zwiększa się o ok. 55% i utrzymuje się na tym poziomie przez cały okres jej stosowania. Wiąże się to również z niewielkim (1-2 dniowym) przedłużeniem miesiączki. Kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami mogą nie tolerować wkładek z miedzią a odniosą zdecydowane korzyści stosując wkładkę hormonalną. ⛏ U około 5% kobiet dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki w ciągu pierwszego roku stosowania. Kobieta powinna zostać pouczona o możliwości samobadania oraz sprawdzenia obecności nitek ⛏ Wkładka zawierająca miedź nie wpływa na wynik badania rezonansu magnetycznego, a przed badaniem nie trzeba usuwać wkładki ⛏ U kobiet stosujących wkładkę ryzyko ciąży pozamacicznej jest o 50% mniejsze niż u kobiet niestosujących żadnej metody antykoncepcyjnej. ⛏ Wkładka nie chroni w 100% przed ciążą pozamaciczną ⛏ Kobieta która przebyła ciąże pozamaciczną może stosować IUD z miedzią ⛏ Przed założeniem wkładki należy wykluczyć zakażenie/infekcję szyjki macicy oraz pochwy ⛏ Kobiety chorujące na cukrzycę mogą stosować IUD ⛏ Wkładki mogą być stosowane przez nieródki ?

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: