2 min.
Kolagen naturalny – źródło elastycznej i młodej skóry

Kolagen naturalny — poznaj substancję odpowiedzialną za elastyczną oraz młodą skórę
Kolagen naturalny to substancja, która odpowiada za elastyczność oraz wygląd naszej skóry – przez wiele osób jest niezwykle ceniona (z jej pomocą można utrzymać skórę w dobrej kondycji). Czym jest kolagen i jakie ma zastosowanie?
Spis treści
Kolagen naturalny – czym jest?
Kolagen naturalny jest elementem występującym w tkance łącznej. Zawiera on aminokwasy niewystępujące w innych białkach, co sprawia, że jest elastyczny oraz odporny na uszkodzenia. Od 25 roku życia organizm produkuje mniejsze ilości kolagenu, co objawia się zmarszczkami, rozstępami i cellulitem. Kolagen można uzupełnić na dwa sposoby — zażywając suplementy bądź stosować odpowiednią dietę.
Kolagen – w zależności od tego skąd pochodzi – można podzielić na: kolagen natywny, zwierzęcy, mikrokolagen, atelokolagen, kolagen roślinny, kolagen liofilizowany i kolagen hydrolizowany. Najbardziej efektywny jest kolagen rybi, który wykazuje silne działanie regeneracyjne i poprawiające elastyczność skóry.
Kolagen naturalny – zastosowanie i korzyści
Kolagen naturalny pozytywnie wpływa na skórę i jej wygląd – zmienia przebarwienia, rozjaśnia cienie pod oczami czy wygładza zmarszczki. Stosuje się go też do zwalczania rozstępów, cellulitu, leczenia blizn czy trądziku. Mało znanym zastosowaniem kolagenu naturalnego jest likwidowanie żylaków. W celu uzupełnienia kolagenu naturalnego specjaliści zalecają stosowania kosmetyków połączoną z odpowiednią dietą. Kolagen może być używany miejscowo — na pojawiające się problemy lub profilaktycznie, jeśli obawiamy się pogorszenia stanu skóry.
Preparaty zawierające kolagen często nie wyszczególniają jakiego typu kolagen został użyty do ich produkcji. Warto wybierać zatem preparaty stosowane w salonach kosmetycznych lub cieszące się dobrą opinią. Pierwsze efekty stosowania kolagenu można zauważyć po miesiącu terapii (wystrzegajmy się kosmetyków, które w swoim składzie mają parafinę, glikol, barwniki czy konserwanty). Kolagen należy wklepywać w wilgotną skórę oraz uważać na połączenie go z innymi aktywnymi substancjami, takimi jak kwasem octowy czy retinol.
Kolagen naturalny a stawy
Kolagen naturalny to także składnik stawów — struktury chrząstek stawowych (jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie stawów). Wraz z upływem czasu i większym ich obciążeniem, warto suplementować się kolagenem naturalnym. W takim przypadku najlepszy będzie kolagen hydrolizowany. Swoją dietę wzbogacić możemy również o produkty, które zawierają żelatynę spożywczą takie jak galaretki owocowe, podroby, golonki i inne. Zastosowanie się do tych wskazówek da fantastyczne efekty!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023