Przejdź do treści

Kolejne przypadki małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

W Anglii zdiagnozowano cztery kolejne przypadki zakażenia małpią ospą\ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cztery kolejne przypadki zachorowania na małpią ospę potwierdziła Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Nowe zachorowania nie są związane z poprzednimi przypadkami. Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca, bardzo rzadko występująca poza Afryką. Czy Europie grozi epidemia?

Małpia ospa w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie władze potwierdziły nowe przypadki zachorowania na małpią ospę: trzy w Londynie i jeden w północno-wschodniej Anglii. Nie mają one żadnych znanych powiązań z dwoma innymi przypadkami potwierdzonymi 14 maja lub pierwszym przypadkiem ogłoszonym 7 maja.

Wtedy to władze sanitarne poinformowały, że zakażony pacjent przyleciał niedawno na Wyspy Brytyjskie z Nigerii i trafił na leczenie do specjalistycznej jednostki do spraw chorób zakaźnych i izolacji w Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie. Objawy, które u niego wystąpiły, to gorączka, ból głowy, mięśni i pleców oraz obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia twierdzi, że prowadzone jest dochodzenie w celu ustalenia powiązań między czterema ostatnimi przypadkami. Obecnie zidentyfikowano wspólne kontakty dwóch z czterech ostatnich przypadków.

Przedstawiciele UKHSA zaznaczają, że każdy, kto ma obawy, że został zarażony małpią ospą, powinien to zgłosić.

„UKHSA szybko bada źródło tych infekcji, ponieważ dowody sugerują, że w społeczeństwie może dojść do przeniesienia wirusa ospy małpiej, rozprzestrzeniającego się przez bliski kontakt. Szczególnie wzywamy mężczyzn, którzy są gejami i biseksualistami, aby byli czujni na wszelkie nietypowe wysypki lub zmiany na skórze. Jeśli się pojawią, żeby niezwłocznie skontaktowali się ze służbą zdrowia” – zaapelowała dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.

Bliscy, którzy mieli kontakt z zakażonymi, mają zapewniony dostęp do informacji oraz porady zdrowotnej. Z kolei pacjenci potrzebujący opieki medycznej znajdują się na specjalistycznych oddziałach chorób zakaźnych w Royal Free Hospital, Royal Victoria Infirmary w Newcastle upon Tyne oraz Guys’ and St Thomas.

laboratorium, badanie próbki małpiej ospy

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa należy do rzadkich chorób zakaźnych, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Wywoływana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Źródłem infekcji u ludzi są zazwyczaj gryzonie (głównie wiewiórki, rzadziej małpy). Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Jak twierdzą specjaliści, ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie, także z racji tego, że pęcherze na skórze, które wywołuje, pozwalają szybko zidentyfikować i odizolować chorych.

źródło:www.bbc.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.