Przejdź do treści

Pasty wybielające do zębów. Jak najlepiej wybielić zęby?

Pasty wybielające do zębów
Jak skutecznie wybielić zęby? Czy pasty wybielające to dobre rozwiązanie? Zdjęcie: https://www.instagram.com/ma_ma.dentystka/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pasty wybielające zęby stosowane na własną rękę mogą nie być najlepszym sposobem na przywrócenie naszemu uśmiechowi hollywoodzkiego wyglądu. Sięgając po kawę lub herbatę, narażamy się na osad i przebarwienia, które nie wyglądają zbyt estetycznie. A chcąc zachować piękny uśmiech, popadamy w pułapkę past wybielających do zębów, stosując je albo zbyt często albo zbyt intensywnie, co może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów. O pastach wybielających zęby i innych metodach wybielania rozmawiamy z dentystką Martą Bik-Tavares, która wyjaśnia też zagrożenia wynikające ze sposobów „na własną rękę”. Jak wybielić zęby skutecznie bezpiecznymi metodami?

Urszula Gruszka: czy wybielanie zębów metodami stomatologicznymi jest zdrowe dla zębów?

Dentystka Marta Bik-Tavares: Wybielanie zębów w kontrolowanych warunkach, czyli pod opieką stomatologa jest uznawane za najszybszą, ale przede wszystkim najbezpieczniejszą metodę uzyskania bielszego uśmiechu. Musimy jednak pamiętać, że jest to wciąż procedura medyczna, która może nieść ze sobą pewne powikłania i komplikacje. Na szczęście, przy prawidłowo wykonywanym zabiegu są one bardzo rzadkie – można uzyskać więc piękny biały uśmiech w sposób całkowicie bezpieczny dla naszych zębów.

Jak wygląda taki zabieg?

Do wybielania zębów stosuje się specjalne preparaty, najczęściej nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu, które działają w wyniku reakcji utleniania. Z preparatu powstają wolne rodniki, które przenikając do tkanek zęba i rozrywają cząsteczki odpowiedzialne za  przebarwienia, bez szkody dla tkanek zęba. Wybielanie profesjonalne może być wykonane w gabinecie ( z użyciem substancji o wyższym stężeniu, często wspomagane dodatkową energią z lamp wybielających), bądź też przy użyciu specjalnych, wcześniej wykonanych w gabinecie nakładek, które przez określony czas z dentystą (zwykle 10-14 dni)  stosuje się w warunkach domowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

?? . . Dzisiaj mam tyle pracy w gabinecie, że brakuje czasu na dokończenie fajnej grafiki ? ________ Ale tu Wam podam ciekawostkę ? Zastanawialiście się kiedyś czemu dentyści zalecają akurat 2- 3 minuty na mycie zębów? Po pierwsze według ekspertów jest to minimalny czas potrzebny na wchłonięcie się fluoru w tkanki zęba. Po drugie statystycznie jest to NAJKRÓTSZY czas potrzebny na dokładne umycie wszystkich powierzchni zębów. Pomyśl, jeśli myjesz zęby 2 min (ciekawe ile osób tak naprawdę tyle myje ?) to na ćwiartkę buzi przeznaczasz tylko 30s, a jeśli masz wszystkie 32 zęby to na jeden ząb potrzebujesz mniej niż 4s. Dużo czy mało? Swoja drogą dentyści podobno zawsze myją zęby dłużej, wypaczenie zawodowe ? Dziewczyny @dentystka_w_usa @matkadentystka @mrs.stomatolog @mamaortodonta @wo.al potwierdzacie? ____ #mamadentystka #dentysta #stomatolog #stomatologia #dentistlife #zdrowy #usmiech #zęby #szczoteczka #teeth #jamaustna #polishgirl

Post udostępniony przez Marta Tavares (@ma_ma.dentystka)

Czy są przeciwskazania do wykonania zabiegu wybielania zębów?

Tak, oczywiście. Możemy wyróżnić przeciwskazania stricte stomatologiczne, między innymi: aktywna próchnica, pęknięcia i niedorozwój szkliwa, zaawansowany stan zapalny dziąseł. Większość z tych przeciwwskazań da się wyeliminować przy pomocy odpowiedniego leczenia, ale ignorowanie ich, wybielając zęby na własną rękę może grozić poważnymi konsekwencjami dla zdrowia naszej jamy ustnej.

Istnieją też przeciwskazania ogólne dla wybielania. Oczywiście nie należy przeprowadzać go u osób z alergią na jakikolwiek składnik preparatów. Ponadto zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej nie wolno stosować terapii u osób poniżej 18 lat. Producenci również ostrzegają przed wybielaniem w okresie ciąży oraz karmienia piersią – nie ma jednoznacznych badań potwierdzających ryzyko dla płodu i dziecka, ale lepiej odsunąć ten kosmetyczny zabieg na późniejszy czas.

Producenci ostrzegają przed wybielaniem w okresie ciąży oraz karmienia piersią - nie ma jednoznacznych badań potwierdzających ryzyko dla płodu i dziecka, ale lepiej odsunąć ten kosmetyczny zabieg na późniejszy czas

W ostatnim czasie popularne stały się pasty z czarnym węglem. Czy to jest dobra metoda wybielania zębów? 

Efekt wybielenia zębów da się jedynie uzyskać przy pomocy zastosowania wyżej wymienionych wybielaczy, które wnikają w strukturę zęba. Wszystkie inne popularne metody „wybielania” opierają się na ścieralności i działaniu kwasów, które prowadzą do pozbycia się osadów z powierzchni zębów, ale nie wpływają na kolor tkanek. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem usunięcia przebarwień z osadów np. kawy, herbaty, tytoniu jest zabieg skalingu i piaskowania wykonany w gabinecie stomatologicznym.

Ostatnio popularne pasty z czarnym węglem wzbudzają sporo kontrowersji, szczególnie, gdy stoją za nimi popularne osoby zachwalające jego działanie. Ale jeszcze raz podkreślę, tylko utleniacze wnikają w strukturę zęba, a węgiel – nawet aktywny nie jest utleniaczem, mimo że absorbuje barwniki i inne związki z powierzchni zęba, nie prowadzi to do realnego efektu wybielenia tkanek zęba. Dodatkowo, pasta z czarnym węglem jest produktem, który bardzo brudzi i jest ciężko usuwalny z dziąseł i przestrzeni międzyzębowych.

Dentystka Marta Tavares

A czy stosowanie innych produktów wybielających jest zupełnie nieszkodliwe w codziennym używaniu?

Wybielające pasty do zębów opierają swoje działanie na wysokiej abrazyjności, czyli ścieraniu powierzchniowych przebarwień, np. po kawie czy herbacie. Mogą być stosowane 1-2 razy w tygodniu i wspomagać codzienną higienę, ale ich częstsze i zbyt długie stosowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów.
A inne preparaty? Portale internetowe oferują dziesiątki produktów wybielających. Większość z nich w zalecanym przez producenta okresie stosowania nie da zadawalających efektów, a przedłużanie stosowania na własną rękę może prowadzić do wielu powikłań, najczęstsze to nadwrażliwość.

Często zdarza się u pacjentów nadwrażliwość? 

Wiele osób pomyśli teraz, że to nic takiego. Muszę więc wspomnieć, że po takiej kuracji nadwrażliwość może przybrać formę intensywnego bólu na każdy rodzaj pokarmów: ciepłych, zimnych, słodkich, kwaśnych. W gabinecie stomatologicznym słyszałam już o przypadku, gdy konsekwencją takiego samodzielnego wybielania, była tak duża nadwrażliwość u pacjentki, że jednym rozwiązaniem, aby przywrócić jej możliwość normalnego funkcjonowania, było leczenie kanałowe wszystkich zębów. Warto o tym pamiętać, gdy najdzie nas ochota na wybielanie „na własną rękę”.

Wszystkie inne popularne metody „wybielania” opierają się na ścieralności działaniu kwasów, które prowadzą do pozbycia się osadów z powierzchni zębów, ale nie wpływają na kolor tkanek

Dużo się również mówi o białej diecie, która również ma wspomóc wybielanie zębów. Czy dentyści zalecają stosowanie takich diet?

Biała dieta zakłada unikanie produktów spożywczych o intensywnej barwie, np. czarna kawa, czerwone wino, ciemne sosy, owoce typu truskawki, jagody, przyprawy curry. Jest to czynnik, który wspomoże efekt bielszych zębów zarówno po profesjonalnej higienizacji, jak również po zabiegu wybielania. Zalecam ją swoim pacjentom przez okres minimum 72 godziny po wspomnianych zabiegach, a jeśli dla kogoś nie jest to kłopotliwe, to również dłużej. Nie ma jednak możliwości, żeby sama dieta wybieliła zęby.

Pasty wybielające do zębów – czy warto je stosować?

Działanie past wybielających do zębów opiera się na ścieraniu powierzchniowych przebarwień. Mogą być stosowane 1-2 razy w tygodniu i wspomagać codzienną higienę. Częstsze lub długotrwałe używanie past wybielających może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów.

Bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na biały uśmiech jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. W tym celu stosowane są się specjalne preparaty utleniające, które nie wpływają negatywnie na tkanki zęba. Do usunięcia przebarwień np. z kawy, herbaty, tytoniu wykorzystuje się natomiast zabiegi skalingu i piaskowania.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Aparat ortodontyczny w wieku 30+? Ekspertka: „Kompleksowe leczenie u osób dorosłych bywa skomplikowane. Ale warto”

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Kiedy wyrywać ósemki, a kiedy pozostałe zęby? Tłumaczy stomatolożka

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Co jeść po wybielaniu zębów? Poznaj dietę białą

Rodzaje, cena i zastosowanie aparatów retencyjnych. Jak długo trzeba nosić?

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Koferdam – materiał, który czyni leczenie endodontyczne wyjątkowo bezpiecznym

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie? /fot. Adobe Stock

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie?

Proteza zębowa a stomatopatia protetyczna – objawy i leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery "U" rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery „U” rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

śmiejąca się kobieta

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech

Jak rozpoznać i jaki wpływ na wygląd ma zgryz głęboki? Rodzaje i leczenie zgryzu głębokiego

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?