5 min.
Lapisowanie zębów mlecznych – na czym polega i jakie przynosi efekty?

Fot. msyoko / Adobe Stock
Zęby mleczne, choć w końcu i tak wypadają, a w ich miejscu pojawiają się zęby stałe, powinny być leczone, kiedy zajdzie taka potrzeba. Mleczaki nie są tak dobrze zmineralizowane, jak zęby stałe. Z tego powodu łatwiej ulegają próchnicy, która niekiedy prowadzi do groźnych powikłań. Pomocnym zabiegiem może się okazać lapisowanie zębów.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wiele osób wciąż uważa, że dbanie o mleczaki nie jest aż tak ważne. Myślenie to jest jednak błędne. Zdrowe zęby u dziecka mogą mieć znaczny wpływ na rozwój szczęki oraz kości żuchwy. Próchnica atakująca mleczaki może przenieść się na wyrastające w późniejszym czasie zęby stałe, więc nie warto jej lekceważyć. Walczyć z nią można za pomocą lapisowania zębów.
Na czym polega lapisowanie zębów mlecznych?
Lapisowanie to procedura stomatologiczna stosowana u najmłodszych pacjentów. Sprawdza się, chociażby w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia, u których współpraca z lekarzem stomatologii jest zwykle trudna. Zabieg ten jest niekiedy jedynym sposobem na zachowanie mleczaków objętych zmianami próchniczymi aż do czasu wymiany ich na zęby stałe. Przeprowadza się go przy użyciu azotanu srebra bądź chlorku cynku.
Metoda ta stosowana jest najczęściej w przypadkach, gdy zniszczenie zęba jest na tyle duże, że zastosowanie tradycyjnego wypełnienia prawdopodobnie okaże się zawodne. Lapisowanie mleczaków jest zabiegiem, który polega na impregnacji zębów zaatakowanych przez próchnicę. W tym celu najczęściej stosuje się azotan srebra. Substancja, posiadająca udowodnione działanie bakteriobójcze, skutecznie działa na wszelkie powstałe zmiany. Za jej sprawą próchnica zaczyna się cofać, natomiast tkanki zębowe na powrót się utwardzają, dzięki czemu nie ma potrzeby przeprowadzania ekstrakcji. Warto wiedzieć, że przedwczesna utrata mleczaków może wiązać się z późniejszym powstawaniem wad zgryzu, które często wymagają leczenia ortodontycznego. Zęby po lapisowaniu przybierają czarną barwę, co jest związane z działaniem azotanu srebra i jest całkowicie normalną reakcją. Czarne zabarwienie pojawia się wyłącznie w miejscach, które zostały zaatakowane przez próchnicę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Lapisowanie bezbarwne dla małych pacjentów
Popularnym zabiegiem przeprowadzanym na zębach mlecznych jest również lapisowanie chlorkiem cynku. W polskich klinikach stomatologicznych bezbarwne lapisowanie wykonywane jest przy wykorzystaniu do impregnacji 30–50% chlorku cynku. W porównaniu do 10–40% roztworu azotanu srebra, jest on jednak mniej skuteczny. Jego zaletą jest natomiast to, że impregnacja przy zastosowaniu tej substancji nie prowadzi do powstawania przebarwień. Lapisowanie zębów mlecznych na biało, jak i tradycyjny zabieg, nie różnią się od siebie pod względem ceny.
Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak metoda, która leczy próchnicę. Zabieg ma na celu zahamowanie jej rozwoju i jest rozwiązaniem tymczasowym. Impregnowanie warto wykonać, gdy zęba nie można borować lub usunąć. Zaletą lapisowania jest również bezbolesność, dzięki czemu mali pacjenci nie muszą się stresować.
Zobacz także
Lapisowanie zębów u dzieci – wskazania do zabiegu
Lapisowanie zębów mlecznych jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Azotan srebra działa antybakteryjnie i powstrzymuje rozwijanie się próchnicy. Lapisowanie stosuje się w momencie, gdy w mleczakach pojawiają się ubytki, a pacjent jest zbyt mały, by można było wykonać borowanie i plombowanie. Zabieg sprawdza się też dobrze przy rozległych zmianach próchniczych, które jednak nie są zbyt głębokie. Wykonuje się go również w przypadku występowania ubytków w przednich zębach, które ze względu na swoją budowę nie mogą zostać poddane innej metodzie leczenia, ponieważ plomba mogłaby się na nich nie utrzymać.
Jak przebiega zabieg lapisowania zębów?
Zabieg lapisowania jest prosty i bezbolesny. Trwa zaledwie kilka minut. Przed jego rozpoczęciem lekarz stomatolog usuwa osad nazębny, a następnie wypłukuje mleczaki. Później zęby zostają osuszone i odizolować od dostępu śliny. W dalszej kolejności zęby nawilżane zostają za pomocą płynu Lugola (wodny roztwór czystego jodu wykazujący działanie odkażające). Po tych czynnościach objęty próchnicą ząb zostaje nasączony azotanem srebra, co trwa około dwóch, trzech minut. Po wyczyszczeniu ust pacjenta za pomocą odpowiedniej substancji, w poddany lapisowaniu ząb wciera się jeszcze roztwór nazywany strącalnikiem.
Lapisowanie powinno być przeprowadzane trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Często jednak wszystkie zabiegi wykonuje się naraz, podczas jednej wizyty. Po lapisowaniu pacjent nie może jeść i pić przez dwie godziny.
Najnowsze w naszym serwisie

27.03.2023
Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

27.03.2023
Na czym polega ajurweda – zasady i efekty? Jak działają ajurwedyjskie okulary?

27.03.2023
Witamina B12 – pogromca anemii i zmian neurologicznych. Kiedy potrzebujesz jej więcej?

27.03.2023
Odczulanie – na czym polega i kiedy warto je zastosować? Czy odczulać się wiosną?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023