Przejdź do treści

Lapisowanie zębów mlecznych – na czym polega i jakie przynosi efekty?

Chłopiec u którego wymagane jest lapisowanie zębów mlecznych
Fot. msyoko / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziewczyna z lodami
Niepozorne nawyki, które niszczą zęby. Oto 6 rzeczy, których dla dobra zębów lepiej nie robić
Chuda niekoniecznie znaczy zdrowa
Uważaj przy odchudzaniu. „Chuda” niekoniecznie znaczy „zdrowa”
Drożdżówki z rabarbarem
Chrupiące drożdżówki z rabarbarem i budyniem
kolor oczu
Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
cellulit
Cellulit – da się go pokonać?

Zęby mleczne, choć w końcu i tak wypadają, a w ich miejscu pojawiają się zęby stałe, powinny być leczone, kiedy zajdzie taka potrzeba. Mleczaki nie są tak dobrze zmineralizowane, jak zęby stałe. Z tego powodu łatwiej ulegają próchnicy, która niekiedy prowadzi do groźnych powikłań. Pomocnym zabiegiem może się okazać lapisowanie zębów.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Wiele osób wciąż uważa, że dbanie o mleczaki nie jest aż tak ważne. Myślenie to jest jednak błędne. Zdrowe zęby u dziecka mogą mieć znaczny wpływ na rozwój szczęki oraz kości żuchwy. Próchnica atakująca mleczaki może przenieść się na wyrastające w późniejszym czasie zęby stałe, więc nie warto jej lekceważyć. Walczyć z nią można za pomocą lapisowania zębów.

Na czym polega lapisowanie zębów mlecznych?

Lapisowanie to procedura stomatologiczna stosowana u najmłodszych pacjentów. Sprawdza się, chociażby w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia, u których współpraca z lekarzem stomatologii jest zwykle trudna. Zabieg ten jest niekiedy jedynym sposobem na zachowanie mleczaków objętych zmianami próchniczymi aż do czasu wymiany ich na zęby stałe. Przeprowadza się go przy użyciu azotanu srebra bądź chlorku cynku.

Metoda ta stosowana jest najczęściej w przypadkach, gdy zniszczenie zęba jest na tyle duże, że zastosowanie tradycyjnego wypełnienia prawdopodobnie okaże się zawodne. Lapisowanie mleczaków jest zabiegiem, który polega na impregnacji zębów zaatakowanych przez próchnicę. W tym celu najczęściej stosuje się azotan srebra. Substancja, posiadająca udowodnione działanie bakteriobójcze, skutecznie działa na wszelkie powstałe zmiany. Za jej sprawą próchnica zaczyna się cofać, natomiast tkanki zębowe na powrót się utwardzają, dzięki czemu nie ma potrzeby przeprowadzania ekstrakcji. Warto wiedzieć, że przedwczesna utrata mleczaków może wiązać się z późniejszym powstawaniem wad zgryzu, które często wymagają leczenia ortodontycznego. Zęby po lapisowaniu przybierają czarną barwę, co jest związane z działaniem azotanu srebra i jest całkowicie normalną reakcją. Czarne zabarwienie pojawia się wyłącznie w miejscach, które zostały zaatakowane przez próchnicę.

Kobieta siedzi u stomatologa, nad jamą ustną widać przyrządy stomatologiczne

Lapisowanie bezbarwne dla małych pacjentów

Popularnym zabiegiem przeprowadzanym na zębach mlecznych jest również lapisowanie chlorkiem cynku. W polskich klinikach stomatologicznych bezbarwne lapisowanie wykonywane jest przy wykorzystaniu do impregnacji 30–50% chlorku cynku. W porównaniu do 10–40% roztworu azotanu srebra, jest on jednak mniej skuteczny. Jego zaletą jest natomiast to, że impregnacja przy zastosowaniu tej substancji nie prowadzi do powstawania przebarwień. Lapisowanie zębów mlecznych na biało, jak i tradycyjny zabieg, nie różnią się od siebie pod względem ceny.

Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak metoda, która leczy próchnicę. Zabieg ma na celu zahamowanie jej rozwoju i jest rozwiązaniem tymczasowym. Impregnowanie warto wykonać, gdy zęba nie można borować lub usunąć. Zaletą lapisowania jest również bezbolesność, dzięki czemu mali pacjenci nie muszą się stresować.

Zobacz także

Lapisowanie zębów u dzieci – wskazania do zabiegu

Lapisowanie zębów mlecznych jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Azotan srebra działa antybakteryjnie i powstrzymuje rozwijanie się próchnicy. Lapisowanie stosuje się w momencie, gdy w mleczakach pojawiają się ubytki, a pacjent jest zbyt mały, by można było wykonać borowanie i plombowanie. Zabieg sprawdza się też dobrze przy rozległych zmianach próchniczych, które jednak nie są zbyt głębokie. Wykonuje się go również w przypadku występowania ubytków w przednich zębach, które ze względu na swoją budowę nie mogą zostać poddane innej metodzie leczenia, ponieważ plomba mogłaby się na nich nie utrzymać.

Jak przebiega zabieg lapisowania zębów?

Zabieg lapisowania jest prosty i bezbolesny. Trwa zaledwie kilka minut. Przed jego rozpoczęciem lekarz stomatolog usuwa osad nazębny, a następnie wypłukuje mleczaki. Później zęby zostają osuszone i odizolować od dostępu śliny. W dalszej kolejności zęby nawilżane zostają za pomocą płynu Lugola (wodny roztwór czystego jodu wykazujący działanie odkażające). Po tych czynnościach objęty próchnicą ząb zostaje nasączony azotanem srebra, co trwa około dwóch, trzech minut. Po wyczyszczeniu ust pacjenta za pomocą odpowiedniej substancji, w poddany lapisowaniu ząb wciera się jeszcze roztwór nazywany strącalnikiem.

Lapisowanie powinno być przeprowadzane trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Często jednak wszystkie zabiegi wykonuje się naraz, podczas jednej wizyty. Po lapisowaniu pacjent nie może jeść i pić przez dwie godziny.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Kiedy szłam z kimś do łóżka, zasłaniałam swoje rozstępy. Dopiero po długim czasie zrozumiałam, że moi partnerzy i partnerki nie zwracają na to żadnej uwagi” – mówi Katarzyna, która polubiła swoje niedoskonałości

lewandowska

„Jeżeli ktoś twierdzi, że się wyleczył z Hashimoto, bo zmienił coś w diecie, to jest to tylko dowód anegdotyczny” – mówi Agata Lewandowska, dietetyk i autorka książki „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”

Zainteresują cię również:

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

zęby

„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?

kobieta cierpiąca na abulię spogląda z balkonu na ulicę

Abulia jako przykład zaburzeń woli i aktywności złożonej