Przejdź do treści

Dlaczego łupież ciągle wraca? Trycholog podpowiada, jak radzić sobie z łupieżem

Śnieg? Jeszcze nie teraz. Dlaczego łupież ciągle wraca? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Jeśli łupież powraca, to znak, że popełniamy błędy pielęgnacyjne albo nie mamy do czynienia z łupieżem, tylko innym schorzeniem – tłumaczy trycholog Anna Mackojć. Łupież to niewątpliwie problem estetyczny, choć nie jest powodem do wstydu. Żeby nie wracał, niezbędne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co go wywołuje oraz zastosowanie odpowiedniej terapii.

Łupież to schorzenie skóry głowy łatwe do zdiagnozowania; może stanowić problem zarówno kosmetyczny, wynikający ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, które nie są dostosowane do skóry głowy, jak i problem wewnątrzustrojowy, skórny bądź związany z zaburzeniem proliferacji (mnożenia się) komórek skóry.

Istnieją trzy główne typy łupieżu:

  • Łupież zwykły lub suchy – charakteryzuje się występowaniem suchych, białych łusek, do czego dochodzi wskutek nadmiernego złuszczania się naskórka. To najczęściej występujący rodzaj łupieżu.
  • Łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – pojawia się uporczywy świąd oraz stan zapalny skóry głowy, na której tworzą się przylegające do niej płatki. Charakterystyczny dla tego typu łupieżu jest silny łojotok, który obejmuje także okolice czoła, brwi, ucha.
  • Łupież u niemowląt – zwany ciemieniuchą. To żółta lub jasnobrązowa łuszcząca się skóra głowy niemowlęcia.

Dlaczego nie możesz pozbyć się łupieżu?

Istnieje szereg przyczyn decydujących zarówno o pojawieniu się, jak i nawrocie łupieżu. Bo z tym schorzeniem jest tak, że gdy raz zostanie wyleczony, nie oznacza to, że już nie wróci.

Skąd bierze się łupież? – Pierwsza przyczyna to nadmiernie przesuszona skóra głowy. Kolejna – zbyt rzadkie mycie włosów; wtedy zgromadzony łój i obumarłe komórki naskórka nie są na bieżąco usuwane, co może skutkować pojawieniem się zmian łupieżowych. Częstą przyczyną, szczególnie u kobiet, jest nadużywanie produktów kosmetycznych do stylizacji włosów. Podobna sytuacja występuje w przypadku nadwrażliwości na któryś ze składników preparatów pielęgnacyjnych, w tym produktów stylizacyjnych – wymienia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Czynniki wewnątrzustrojowe decydujące o pojawieniu się bądź nawrocie łupieżu to przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu i podatność na alergie. Łupież dość często towarzyszy takim chorobom jak m.in. zapalenie trzustki, cukrzyca, wirusowe zapalenie wątroby typu C, AIDS. Może wystąpić u osób z padaczką czy chorobą Parkinsona.

Skórze głowy nie sprzyja stresujący tryb życia – dlatego łupież rozwija się niekiedy u osób zmagających się z depresją. – Występowanie łupieżu może mieć też związek z zaburzeniami hormonalnymi. Co więcej, dieta uboga w cynk oraz nadużywanie alkoholu mogą przyczynić się do pojawienia się zmian o charakterze łupieżowym. Również długotrwały kontakt skóry głowy ze sztucznymi materiałami skutkuje pojawieniem się łupieżu – dodaje trycholog Anna Mackojć.

Łupież – terapia

Żeby terapia była skuteczna, najważniejszą kwestią jest prawidłowa diagnoza, czyli zweryfikowanie, czy mamy do czynienia z łupieżem, czy też np. z łuszczycą bądź atopowym zapaleniem skóry. Stosowanie w przypadku tych schorzeń szamponu przeciwłupieżowego spowoduje pojawienie się jeszcze większego świądu bądź rumienia.

Bardzo często łupież pojawia się, gdy używamy źle dostosowanego do skóry głowy szamponu. Powinien on być dobrany w zależności od stylu życia i częstotliwości mycia głowy. Jeśli są osoby, które intensywnie trenują, muszą pamiętać o obowiązkowym myciu głowy po treningu. Nie zawsze szampon, który jest przeciwłupieżowy, dobrze oczyści skórę głowy. Takich szamponów nie można również używać zbyt często i zbyt długo, ponieważ mogą redukować naturalny biofilm, w efekcie czego powstanie drobnopłatkowe łuszczenie się naskórka, przypominające łupież. Nie będzie to jednak typowy łupież, a efekt utraty hydratacji w komórkach i wynik suchości skóry. W takich przypadkach powinniśmy skorzystać z szamponu nawilżającego, a nie natłuszczającego – zauważa trycholog Anna Mackojć. I dodaje, że gdy wybieramy szampon przeciwłupieżowy, musimy się upewnić, że jego składniki są dla nas odpowiednie; wybierając niewłaściwy produkt, możemy tylko na chwilę pozbyć się problemu, który po krótkim czasie powróci ze zdwojoną siłą.

– W przypadku walki z łupieżem kuracja jest prosta. Wystarczy zastosować odpowiednie szampony na czas terapeutyczny, które usuną zrogowaciały, tworzący łupież naskórek. Następnie należy dobrać szampon, który jest odpowiedni dla danej osoby – mówi Anna Mackojć.

W przypadku uporczywego i/lub nawracającego łupieżu trycholodzy zalecają stosowanie szamponów, masek do skóry głowy i płynów o działaniu przeciwłupieżowym. Najczęściej spotykane w nich substancje aktywne to:

  • Ketokonazol i jego pochodne (wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze).
  • Siarczek selenu (ogranicza namnażanie się grzybów, redukuje świąd oraz zaczerwienienie skóry głowy i nadmierne jej łuszczenie).
  • Pirokton olaminy (reguluje namnażanie się komórek skóry głowy).
  • Pirytionian cynku (działa przeciwgrzybiczo).

– Nierzadko w preparatach przeciwłupieżowych występuje siarka, która normalizuje pracę gruczołów łojowych. Gdy jednak choroba ma silny lub przewlekły przebieg, głównymi metodami walki są sterydy i kwas salicylowy. Należy także pamiętać, że po ustąpieniu objawów nadal trzeba prowadzić odpowiednie działania, chociażby stosując zapobiegawczo preparaty dostosowane do kondycji naszej skóry głowy – tłumaczy trycholog.

Oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować również metody naturalne. Godna polecenia jest płukanka na bazie cytryny bądź samodzielnie stworzone płukanki ziołowe. Inne naturalne środki działające pomocniczo w przypadku zmian o charakterze łupieżowym to: korzeń łopianu większego, kłącze tataraku zwyczajnego, pokrzywa zwyczajna, brzoza brodawkowata, wyciąg z czarnej rzepy i nasturcji.

Jak mówi specjalistka z Instytutu Trychologii, zaleca się ponadto częste mycie głowy oraz ograniczenie kosmetyków do stylizacji włosów. Warto zastosować dietę zawierającą produkty bogate w cynk, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grypy B.

Łupież w pytaniach i odpowiedziach

Czy mycie włosów w zbyt gorącej wodzie może spowodować pojawienie się łupieżu albo nasilić jego objawy?

Trycholog Anna Mackojć: – Tak. W ten sposób zaburzamy bowiem równowagę hydro-lipidową naskórka.

Nie należy kłaść się do łóżka z mokrymi włosami?

Trycholog Anna Mackojć: – Tak, bo to sprzyja namnażaniu się grzybów, także tych wywołujących łupież – Malassezia globosa.

Czy drapanie skóry głowy przyniesie ulgę?

Trycholog Anna Mackojć: – Nie powinno się tego robić. Drapanie podrażnionej skóry głowy może zwiększyć podrażnienia i przyczynić się do łamania oraz wypadania włosów.

Czy łupież nasila się o określonej porze roku?

Trycholog Anna Mackojć: – W przypadku klasycznego łupieżu pora roku nie ma znaczenia, bo powraca on zawsze wtedy, gdy popełniamy typowe błędy pielęgnacyjne oraz stylizacyjne takie jak np. niewłaściwe stosowanie suchych szamponów, pianek czy żeli. Natomiast łupież jest często mylony z łuszczycą, dla której okres remisji to lato, a powrotu – zima. Również w przypadku atopowego zapalenia skóry nasilenie objawów następuje w okresie wiosny i zimy – i jest mylone z łupieżem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.