Przejdź do treści

Lek. dent. Małgorzata Olszewska o powszechnej akceptacji próchnicy. „Chore zęby to narażanie zdrowia, a nawet życia”

Mycie zębów u dzieci / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Problem w naszym kraju jest bardzo powszechny, a społecznie próchnica jest akceptowana i uważana za normalny stan” – pisze lek. dent. Małgorzata Olszewska, znana w mediach społecznościowych jako „Dentysta Lala”. Masz problem z uzębieniem i nic z tym nie robisz? W ten sposób narażasz swoje zdrowie i życie! 

Próchnica u dzieci

Jak czytamy z raportu Ministerstwa Zdrowia, próchnicę ma już ponad połowa, bo aż 57 proc. trzylatków, 80 proc. pięciolatków i aż 90 proc. siedmiolatków. Statystyki podają, że 35 proc. polskich dzieci w wieku 7 lat ma przynajmniej jedną plombę, a 12 proc. dzieci w tym wieku ma już za sobą usunięcie chorego zęba.

Dlaczego tak wiele rodziców nie dba o stan jamy ustnej swoich dzieci? Lek. dent. Małgorzata Olszewska wyjaśnia to w swoim najnowszym poście na Instagramie. „Przecież mleczaki i tak wypadną…” – tak uważa wiele osób.

Mleczaki i tak wypadną?

„Chore zęby mleczne bolą. Cześć rodziców dopiero przychodzi do dentysty, gdy dziecko kilka dni płacze i odmawia jedzenia albo, co gorsze, oni nie mogą spać przez dziecko. Nie każde dziecko da się leczyć w gabinecie. Jeżeli mały pacjent nie współpracuje, a wymaga leczenia, są miejsca, gdzie można zrobić to w znieczuleniu ogólnym.

Zęby psują się przez nasze zaniedbania higieniczno-dietetyczne, więc jeżeli możecie – zmieńcie coś, a wtedy unikniecie próchnicy u siebie i swojego dziecka. To nie dentysta robi dziury w zębach. Zamiast drogich zabawek na roczek, pójdźcie do dentysty. Nie dawajcie słodyczy w prezencie dziecku. Może lepiej kupić porządną szczoteczkę dla całej rodziny, a może warto wprowadzić nawyk mycia, aby było to oczywiste dla młodszych pokoleń?” – pisze lek. dent. Małgorzata Olszewska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Chore zęby to narażanie zdrowia a nawet życia. Problem w naszym kraju jest bardzo powszechny a społecznie próchnica jest akceptowana i uważana za normalny stan. Przecież mleczaki i tak wypadną. Chore zęby mleczne bolą. Cześć rodziców dopiero przychodzi do dentysty gdy dziecko kulka dni płacze i odmawia jedzenia albo co gorsze oni nie mogą spać przez dziecko. Nie każde dziecko da się leczyć w gabinecie. Jeżeli mały pacjent nie współpracuje a wymaga leczenia są miejsca gdzie można zrobić to w znieczuleniu ogólnym. Zęby psują się przez nasze zaniedbania higieniczno- dietetyczne więc jeżeli możecie zmieńcie coś a wtedy uniknięcie próchnicy u siebie i swojego dziecka. To nie dentysta robi dziury w zębach. Zamiast drogich zabawek na roczek pójdźcie do dentysty. Nie dawajcie słodyczy w prezencie dziecku. Może lepiej kupić porządną szczoteczkę dla całej rodziny a może warto wprowadzić nawyk mycia aby było to oczywiste dla młodszych pokoleń? Dajcie znać w komentarzu co myślicie o tej powszechnej akceptacji próchnicy w naszym kraju? #płacz #smutek #11listopada #swietonarodowe #pies #prezentnaroczek #akceptacja #pozytywnadyscyplina #leczenie #stomatologia #ząbkowanie #próchnica #drntysta #lekarzenainstagramie #instaśroda #rodzew2021 #rodzew2020 #chłopiec #synuśmamusi #łzy #ból #choroba #znieczulenieogólne #podtlenekazotu #sedacja #rodzicielstwo #małedzieci #montessoriwdomu #babskiesprawy #mojewszystko

Post udostępniony przez Małgorzata Olszewska (@dentysta_lala)

Lek. dent. Małgorzata Olszewska

Małgorzata Olszewska jest lekarzem dentystą, której celem (jak sama pisze) jest podarowanie sobie i innym pięknego uśmiechu. Jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go niemal 5,5 tys. obserwujących!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.