Przejdź do treści

Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie

Rak jelita grubego - zwróć uwagę na te objawy / pexels
Rak jelita grubego - zwróć uwagę na te objawy / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Philippa Kaye o tym, że choruje na raka jelita, dowiedziała się w 2019 roku, gdy miała 39 lat. I chociaż nowotwór był już w drugim stadium, wygrała walkę z chorobą. Teraz swoją postawą chce uświadamiać innych, jak ważna jest obserwacja własnego ciała. „Dla własnego zdrowia warto pozbyć się uprzedzeń” – mówi dr Kaye.

Wyrób w sobie nawyk!

Dr Philippa Kaye jest brytyjską lekarką, która swoją walkę z rakiem jelita opisała w książce „Doctors get cancer too” (z ang.”Lekarze też chorują na raka”). Specjalistka niedawno wystąpiła też w programie „This Morning” w stacji ITV, opowiadając o swoim leczeniu w 2019 roku i namawiając przy okazji wszystkich do wyrobienia w sobie jednego nawyku, który może uratować życie. Lekarka przypomniała też, że sami jesteśmy pierwszymi ekspertami, którzy odkryją niepokojące objawy. 

Dr Philippa Kaye / screen The Sun

Dr Philippa Kaye / screen The Sun

Dr Philippa Kaye / screen The Sun

Mowa o spojrzeniu na papier toaletowy i muszlę klozetową zaraz po tym, jak załatwimy swoje fizjologiczne potrzeby. Lekarka wyjaśniła, że to, czego najczęściej nie chcemy oglądać, może opowiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jak dodała – w przypadku raka jelita grubego o szansach na całkowite wyleczenie decyduje czas.

kobieta w bieliźnie

Lekarka wytłumaczyła, że rokowanie jest uzależnione od czasu wykrycia choroby. Właśnie dlatego szczególnie tego rodzaju nowotwory powinny być wykrywane jak najwcześniej. Jeśli zdiagnozowano raka jelita w pierwszym stadium, istnieje 90-95 proc. szans na całkowite wyleczenie.

Jakie objawy daje rak jelita?

Jak wyjaśniła dr Philippa Kaye, do najczęstszych objawów nowotworu jelita należą:

  • zmiany wypróżnień, w tym biegunka, zaparcia lub uczucie niepełnego opróżnienia po wizycie w toalecie,
  • zmiana wyglądu lub konsystencji wypróżnień, np. cienkie stolce,
  • krew w stolcu,
  • ból brzucha, wzdęcia lub skurcze,
  • ból odbytu,
  • guzek w odbycie lub na odbytnicy,
  • utrata wagi bez przyczyny,
  • niewyjaśnione zmęczenie,
  • osłabienie,
  • anemia (blada cera, osłabienie i duszności),
  • krew w moczu lub częste oddawanie moczu,
  • zmiana koloru moczu w nocy – ciemna, rdzawa lub brązowa.

Wiele z nich jako pierwszy zauważy sam pacjent. Lekarka podkreśla więc zasadność jednej prostej czynności – wzrokowej kontroli papieru toaletowego, jak i stolca po wizycie w toalecie.

Rak jelita grubego – statystyki

Rak jelita grubego to ciężka, często śmiertelna choroba. Według prognoz, w 2025 roku na ten rodzaj nowotworu zachoruje ok. 9 tys. kobiet i 15 tys. mężczyzn. Trzeba więc jasno powiedzieć – nie jest to tylko choroba mężczyzn. 

Z badań przeprowadzonych przez Eurocare-5 wynika, że Polska zajmuje trzecie miejsce… od końca w skuteczności leczenia raka jelita grubego mierzonej tzw. przeżyciami 5-letnimi. Leczymy gorzej niż Turcja, Czechy, Łotwa, Litwa i Estonia. Dlaczego tak jest? W Polsce rak jelita grubego rozpoznaje się najczęściej dopiero w późnym stadium rozwoju, kiedy dochodzi do przerzutów. To skutek niskiej zgłaszalności na badania przesiewowe

Źródło: https://www.thesun.co.uk/tv/18543808/this-mornings-dr-phillipa-tears-deborah-james-cancer-diagnosis/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.