Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie
Dr Philippa Kaye o tym, że choruje na raka jelita, dowiedziała się w 2019 roku, gdy miała 39 lat. I chociaż nowotwór był już w drugim stadium, wygrała walkę z chorobą. Teraz swoją postawą chce uświadamiać innych, jak ważna jest obserwacja własnego ciała. „Dla własnego zdrowia warto pozbyć się uprzedzeń” – mówi dr Kaye.
Wyrób w sobie nawyk!
Dr Philippa Kaye jest brytyjską lekarką, która swoją walkę z rakiem jelita opisała w książce „Doctors get cancer too” (z ang.”Lekarze też chorują na raka”). Specjalistka niedawno wystąpiła też w programie „This Morning” w stacji ITV, opowiadając o swoim leczeniu w 2019 roku i namawiając przy okazji wszystkich do wyrobienia w sobie jednego nawyku, który może uratować życie. Lekarka przypomniała też, że sami jesteśmy pierwszymi ekspertami, którzy odkryją niepokojące objawy.
Dr Philippa Kaye / screen The Sun
Mowa o spojrzeniu na papier toaletowy i muszlę klozetową zaraz po tym, jak załatwimy swoje fizjologiczne potrzeby. Lekarka wyjaśniła, że to, czego najczęściej nie chcemy oglądać, może opowiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jak dodała – w przypadku raka jelita grubego o szansach na całkowite wyleczenie decyduje czas.
Lekarka wytłumaczyła, że rokowanie jest uzależnione od czasu wykrycia choroby. Właśnie dlatego szczególnie tego rodzaju nowotwory powinny być wykrywane jak najwcześniej. Jeśli zdiagnozowano raka jelita w pierwszym stadium, istnieje 90-95 proc. szans na całkowite wyleczenie.
Jakie objawy daje rak jelita?
Jak wyjaśniła dr Philippa Kaye, do najczęstszych objawów nowotworu jelita należą:
- zmiany wypróżnień, w tym biegunka, zaparcia lub uczucie niepełnego opróżnienia po wizycie w toalecie,
- zmiana wyglądu lub konsystencji wypróżnień, np. cienkie stolce,
- krew w stolcu,
- ból brzucha, wzdęcia lub skurcze,
- ból odbytu,
- guzek w odbycie lub na odbytnicy,
- utrata wagi bez przyczyny,
- niewyjaśnione zmęczenie,
- osłabienie,
- anemia (blada cera, osłabienie i duszności),
- krew w moczu lub częste oddawanie moczu,
- zmiana koloru moczu w nocy – ciemna, rdzawa lub brązowa.
Wiele z nich jako pierwszy zauważy sam pacjent. Lekarka podkreśla więc zasadność jednej prostej czynności – wzrokowej kontroli papieru toaletowego, jak i stolca po wizycie w toalecie.
Rak jelita grubego – statystyki
Rak jelita grubego to ciężka, często śmiertelna choroba. Według prognoz, w 2025 roku na ten rodzaj nowotworu zachoruje ok. 9 tys. kobiet i 15 tys. mężczyzn. Trzeba więc jasno powiedzieć – nie jest to tylko choroba mężczyzn.
Z badań przeprowadzonych przez Eurocare-5 wynika, że Polska zajmuje trzecie miejsce… od końca w skuteczności leczenia raka jelita grubego mierzonej tzw. przeżyciami 5-letnimi. Leczymy gorzej niż Turcja, Czechy, Łotwa, Litwa i Estonia. Dlaczego tak jest? W Polsce rak jelita grubego rozpoznaje się najczęściej dopiero w późnym stadium rozwoju, kiedy dochodzi do przerzutów. To skutek niskiej zgłaszalności na badania przesiewowe.
Źródło: https://www.thesun.co.uk/tv/18543808/this-mornings-dr-phillipa-tears-deborah-james-cancer-diagnosis/
Zobacz także
„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski
„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Polecamy
Prof. Tomasz Trojanowski: „Dziś coraz więcej guzów mózgu wykrywa się przypadkowo”
Jakie są objawy skórne SIBO? Którym chorobom towarzyszą?
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
Pesymistyczne prognozy naukowców: zachorowalność na raka wśród mężczyzn wzrośnie o 93 proc. do 2050 r.
się ten artykuł?