Przejdź do treści

Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. „W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości”

Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. "W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości" / AdobeStock
Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. "W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości" / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy będąc pod prysznicem, pamiętasz o dokładnym umyciu swojego pępka? I czy codziennie sprawdzasz, w jakim stanie są twoje paznokcie i czy wokół nich nie gromadzi się brud? Jeśli tak, to bardzo dobrze! Większość osób jednak o tym zapomina… O najbardziej brudnych obszarach ciała na TikToku mówi dr Jean Caudle. 

Dr Jen Caudle na TikToku

Dr Jen Caudle to amerykańska lekarka rodzinna pracująca na co dzień w New Jersey. Ekspertka, oprócz przyjmowania pacjentów, prowadzi także swoje profile w social mediach, np. na TikToku, gdzie obserwuje ją obecnie niemal 100 tysięcy osób. W jednym ze swoich ostatnich postów na platformie lekarka wywołała dyskusję dotyczącą najbrudniejszych miejsc w naszym ciele. 

Których miejsc nie myją pacjenci?

Których miejsc najczęściej nie myjemy? Lekarka swoją listę zaczęła od pępka.

„Wielu mężczyzn w ogóle nie myje pępka. Chłopaki, robi się obrzydliwie! Umyjcie pępek” – mówi lekarka w swoim nagraniu.

Na liście miejsc, o których zapominamy podczas mycia, znalazły się także uszy. Lekarka wyjaśniła, że wielu ludzi nie myje obszaru za uchem ani jego płatków.

Podczas prysznica bądź kąpieli wielu z nas zapomina także o paznokciach.

„W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości, a często o tym nie myślimy” – dodaje dr Caudle.

Lekarka w swoim nagraniu na TikToku przypomina także o dokładnym myciu nóg. Nie wystarczy bowiem tylko spłukać ich wodą pod prysznicem. Jak wyjaśnia dr Caudle, jej pacjenci często przychodzą do niej także z… brudnymi stopami.

„Chcesz mieć pewność, że zapobiegasz różnego rodzaju infekcjom? Upewnij się, że dokładnie myjesz palce u stóp” – dodała lekarka.

 

@drjencaudle You’re Not Washing These Enough! 🤢 #bath #bathe #shower #wash #loofah #bodywash #loofahsponge #loofahtiktok #washtiktok #tiktoktaughtme #fyp #fypシ ♬ original sound – DrJenCaudle

Po co nam higiena?

Czystość, z którą oczywiście nie można przesadzać, jest nam potrzebna z przyczyn niekoniecznie oczywistych. Po pierwsze – dzięki regularnemu myciu możemy zredukować ryzyko infekcji.

Po drugie – prawidłowa higiena i pielęgnacja pomagają utrzymać w dobrej kondycji nie tylko naszą skórę, ale też włosy czy paznokcie. Dlaczego to takie ważne? Bo dzięki temu mogą one spełniać swoje funkcje – włosy jako izolacja zabezpieczająca przed utratą ciepła, a paznokcie jako ochrona przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych na koniuszki palców.

Po trzecie – dzięki drobnym i prostym zabiegom higienicznym, które wykonujemy codziennie, mamy szansę realnie wpłynąć na nasze zdrowie i długość życia. Ważne są takie czynności jak np. mycie zębów, które może uchronić nas przed poważnymi chorobami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.