Przejdź do treści

Leki na otyłość i cukrzycę pod lupą EMA. Jest podejrzenie, że sprzyjają ryzyku myśli samobójczych

Kobieta wstrzykuje sobie lek w brzuch
Leki na cukrzycę i otyłość sprawdzane pod kątem niepożądanych skutków ubocznych/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Agencja Leków ponownie bada leki na otyłość i cukrzycę. Istnieje podejrzenie, że powodują myśli samobójcze i samookaleczenie u chorych. O trzech przypadkach działań niepożądanych poinformował islandzki regulator.

EMA bada leki na cukrzycę i otyłość

Europejska Agencja Leków (EMA) sprawdza, czy lek przeciwcukrzycowy zawierający semaglutyd oraz lek odchudzający z liraglutydem wywołują niebezpieczne działania niepożądane. Jak informuje Reuters, farmaceutyki te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia myśli samobójczych i samookaleczenia. Agencję o prawdopodobnych skutkach ubocznych powiadomiła Islandzka Agencja Leków, która zgłosiła trzy takie przypadki. Dwa dotyczą chorych przyjmujących Ozempic i jeden przypadek pacjenta stosującego Saxendę, u którego pojawiły się myśli o samookaleczeniu. EMA stwierdziła, że ​​nie jest jeszcze jasne, czy skutki uboczne są powiązane z lekami, czy chorobami podstawowymi pacjentów lub innymi czynnikami.

Producent obu leków, Novo Nordisk, wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że bezpieczeństw pacjentów jest dla niego najwyższym priorytetem. Dodano także, że do tej pory wewnętrzne ustalenia nie wykazały „związku przyczynowego” między myślami o samookaleczeniu a lekami. Czynności te przeprowadzono dwa tygodnie po tym, jak EMA ostrzegła o możliwym związku semaglutydu z rakiem tarczycy.

Zgłoszenia myśli samobójczych

Ocena bezpieczeństwa EMA obejmie m.in. takie leki, jak Wegovy, Saxenda czy Ozempic. Są to farmaceutyki przepisywane chorym na otyłość i cukrzycę. Należą do grupy analogów GLP-1 – hormonów, które w ciele człowieka regulują powstawanie odczucia głodu i sytości. Ozempic przeznaczony jest także dla osób z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 i powinien być dopełnieniem diety i aktywności fizycznej. Przepisywany jest również osobom leczonym na tę chorobę, które nie mogą przyjmować metforminy. Prawdopodobnie agencja weźmie pod lupę także leki z kategorii agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Jak podaje Reuters, według publicznego systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FAERS), od 2018 r. zanotowano co najmniej 60 zgłoszeń myśli samobójczych od pacjentów przyjmujących semaglutyd lub pracowników służby zdrowia. FAERS od 2010 r. otrzymał również 70 takich zgłoszeń odnośnie do osób stosujących liraglutyd. Informacje zawarte w raportach nie zostały jednak zweryfikowane. FDA podkreśla, że istnienie raportu nie jest dowodem na związek przyczynowy.

EMA poinformowała, że ​​dochodzenie rozpoczęło się 3 lipca i oczekuje, że zakończy się w listopadzie.

Źródło: Reuters

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.